ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

KGB-s idők szólama

A randevú elmaradt. A költségvetési törvény elfogadása után a miniszterelnök találkozóra hívta az ellenzék vezérét. Az invitálás célja nehezen volt értelmezhető, Orbán Viktor sem tudott vele mit kezdeni. A 2009. évi költségvetési törvény megszavazásával az ország pénzügyi mozgástere a 2010-es választásokig eldőlt.
Létrehozva: 2008. december 27., 10:14
nyomtat küld

A háztartások fogyasztási kiadása 3,8 százalékkal csökken, az infláció négy-öt százalék, a munkanélküliség nyolc százalék körül alakul - egyszázalékos gazdasági visszaesés esetén. Ha nő a zuhanás mértéke, akkor tovább romlanak az életszínvonal-mutatók.
Miért asszisztálna ehhez a Fidesz? A parlamenti szavazáson a balliberális többség kérlelhetetlenül leszavazta az ellenzéki párt módosító javaslatait. Parlamentáris keretek között a jövő évi költségvetés felett további vitát nyitni már értelmetlen. Egyébként nem is lehet.

A kérdés persze nyitott: mit akar Gyurcsány Ferenc egy ilyen - célját és kimenetelét tekintve homályos - összejövetellel elérni? De lássunk világosan! A gazdasági recesszióval hadakozásban jelenleg két közgazdasági lehetőség van. Az amerikai jegybank és az Európai Központi Bank inkább az infláció gyorsulását és a költségvetési hiány növekedését kockáztatja, de megmentik az autógyárakat. A hiány terhére növelik a családok és a vállalkozások támogatását, mérséklik a kamatot és az adókat. A gazdaság felpörgetésének ráadásul kedvez a harmincdolláros hordónkénti olajár, így a költségvetési kiadások növelésével az infláció sem szaladhat el különösebben. Más a helyzet a magyar kormány válságkezelésével. Néhány nappal ezelőtt Joseph Daul, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője találóan mondta: "a magyar kormány az európai szocialista kormányok gyakorlatával (is) szembemegy". Magyarországon magas a kamat, sok az adóelvonás, visszavették az állami támogatásokat, így nem lehet a gazdaságot beindítani. A 2008. negyedik negyedévi GDP-adatok alapján Magyarországon egy százaléknál súlyosabb gazdasági visszaeséssel kell számolni jövőre. A kormány válságkezelési technikája "egyedülálló" a világban - a kudarca borítékolható. A helyzet pattanásig feszült. Ezzel a költségvetéssel, ezzel a gazdaságpolitikával százezrek veszítik el a munkahelyüket.

Történelmi gyökerei vannak Gyurcsány Ferenc manővereinek. Egy tudományos konferencián ukrán barátaim az egyik kevésbé átütő erejű előadó gazdasági okfejtésére csak annyit mondtak: "maszkirovka". A szövegkörnyezetből kikövetkeztettem, ez valami olyasfélét jelent, hogy félrebeszélés, ködösítés: ugyan "mondd már a lényeget is, ne csak mellébeszélj". Aztán egyik professzor kollégám történelmi példázattal világosított fel. A "maszkirovka" eredetileg a KGB-s időkből származik, a volt Szovjetunió titkosszolgálatában elterjedt szakkifejezés, melynek jelentése: az álcázás és a megtévesztés együttesen alkalmazott módszere.
Gyurcsány Ferenc kommunikációjában a KGB-s idők kísértenek. Szólama: hitessük el, hogy nem lesz válság, aztán ha lesz, kenjük az amerikaiakra, végül is onnan gyűrűzött be, és semmiképp ne valljuk be, hogy mi okoztuk. A kotta ugyanaz, mint a szocializmus idején. Nálunk nem volt infláció, aztán amikor lett, az csakis Nyugatról gyűrűzött be. Amikor nem tudtak mit kezdeni sem az inflációval, sem a tervgazdasági rendszer összeomlásával, akkor a vesztett helyzetből is busás hasznot húzott az egykori politikai elit - a spontán privatizáció révén, fennen hirdetve, hogy jobb idők jönnek majd. De nem jöttek, legalábbis nekünk nem.

Most válság van újra, és a kormány pénzügypolitikája az enyhítésben fabatkát sem ér. Világos, hogy a 2010-ig kijelölt, költségvetési törvénnyel megszavazott gazdasági pályát a Fidesz a mai parlamenti keretek között - előre hozott választások nélkül - érdemben már nem korrigálhatja. Így nem másról van szó, mint a balhé elviteléről, a felelősség lerázásáról, elkenéséről. Gyurcsány Ferenc változatlanul az integráló, a nemzetért aggódó kormányfő szerepében próbál tetszelegni, és el akarja hitetni, hogy képes félretenni a politikai fenntartásait. Valójában a hibás gazdaságpolitika következményei elől szeretne menekülni. Már amennyire teheti. Mert az ellenzék vezére nem most jött le a falvédőről.

Végül is jól látható, hogy az MSZP és a Fidesz gazdaságpolitikája között fényévnyi a távolság. Az egyik már megbukott. A másiknak pedig hamarosan eljön az ideje.

(Lentner Csaba)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések