Szeretnék elérni, hogy a behajtást vagy az átmenő forgalmat tiltó táblákat az osztrák hatóságok eltávolítsák a határ két oldalán fekvő településeket összekötő utak mentén - közölte a politikus.
Furcsa lenne, ha a tiltó táblák árnyékában kerülne sor a páneurópai piknik és a magyar-osztrák határnyitás 20. évfordulójának megünneplésére, amikor arról emlékezünk, hogy 1989. augusztus 19-én Sopronpusztánál több száz keletnémet jutott át a vasfüggönyön túlra - fűzte hozzá.
Az érintett utak a határmenti települések közötti kapcsolatokat szolgálták Trianon után. A második világháborút követő határlezárásokkal funkciójukat vesztették, elnéptelenedtek. A rendszerváltás után viszont újra megnyíltak elsősorban a gyalogos, a kerékpáros forgalom előtt. A schengeni nyitás idején megjelent táblák elsősorban a gépjármű-forgalmat tiltják. Az osztrák hatóságok egyebek mellett az utak rossz állapotára hivatkoznak indoklásként. Ezt a problémát pályázati forrásból igyekeznek orvosolni a települések.
A Sopron melletti Ágfalva például a burgenlandi Somfalvával (Schattendorf) közösen sikerrel pályázott, s nyert uniós forrásból 580 ezer eurót a két település közti út felújítására. Gaál István polgármester azonban attól tart, ha esetleg akárcsak ideiglenesen is tiltó táblát tesznek ki a felújított úthoz, Ágfalvának kell visszafizetnie az uniós forrás rá eső hányadát, mivel a brüsszeli pénz felhasználásának feltétele, hogy az út öt évig üzemeljen. A visszafizetés azonban csődbe vinné a falut. A községvezető ennek elkerülése érdekében garanciát kér a burgenlandi községtől arra, hogy a felújítást követően tábla ne tiltsa a közlekedést az úton.