- Országos közvélemény-kutatások szerint túl sok félnivalója nincs ma egy fideszes jelöltnek. Persze a valóság sokszor más, mint az efféle felmérések.
- Tíz éve foglalkozom az emberek problémáival Ferencvárosban, az én munkámat ismerik az itt élők, s azt is, a Fidesz mit tett le az asztalra helyi szinten. Az pedig, hogy országos szinten a Fidesz mit tesz, illetve a kormány mit nem tesz, az szintén komolyan fogja befolyásolni a választást. Ezért tehát nincs mitől félnem, de természetesen izgulni azért izgulok, ha ugyanis ez nem így lenne, akkor azt jelentené, hogy nem fontos számomra ez a választás.
- Akkor ez azt jelenti, hogy bizakodással várja a vasárnapi szavazást...
- Már a kopogtatócédulák gyűjtése során is az a benyomás alakult ki bennünk, hogy az emberek nagyon szeretnének változást az országos politikában, de helyi szinten is, s ez komoly bizakodással tölt el.
- Milyen változást ígérhet a kerületben egy ellenzéki országgyűlési képviselő?
- Mi, a Fidesz, tíz éve ellenzékben vagyunk itt, Ferencvárosban, mégis nagyon komoly sikereket tudtunk elérni, mégpedig azért, mert mi mindig az emberek oldalán álltunk, és összefogtunk velük. Programom három pillér mentén épül fel: szakértelem, felelősség és az összefogás. Szeretném folytatni a helyi képviselőként eddig végzett munkámat. Civil szakmámnak megfelelően tíz éve környezetvédelmi tanácsnokként tevékenykedem, a visszajelzések alapján a ferencvárosiak megelégedésére. Mint mondtam, elég sok olyan döntés meghozatalát tudtuk elősegíteni ellenzékből is, amelyek Ferencváros előrelépését jelentették. Két dolgot emelnék ki. Először is: nem hagytuk, hogy a városrehabilitáció a korrupció melegágyává váljon, ezért kierőszakoltuk, hogy a rehabilitációs területen levő telkeket az önkormányzat pályáztatás útján adhassa csak el. Ezzel sikerült megakadályoznunk, hogy nálunk is olyan botrányos esetek történjenek, mint a VII. kerületben. Mi 1999-ben azt mondtuk, hogy ha az önkormányzat a telkek értékesítése révén szeretné megújítani Középső-Ferencvárost, akkor ott bizony pályáztatni kell. Nem lehet öt-hat millióért telkeket eladni. Nagyon komoly feltételrendszert tudtunk kialakítani, amelynek három lényeges pontja van: csak pályáztatással lehet telkeket értékesíteni - ez azóta bizonyítottan egymilliárd pluszbevételt hozott az önkormányzatnak -, két éven belül el kell kezdeni a telkeken az építkezést, és tulajdonjog-átadás csak akkor történik, ha a vevő kifizette a telek árát. Éppen ezért nincsenek is üresen álló, elhagyatott telkek, hulladéklerakók, hanem megújuló Ferencváros van. S ez szerintem nagyon komoly eredmény.
A másik dolog szintén a felelősségre épülő politikára, de az összefogásra is példa. 2005-ben felbomlott a helyi koalíció, mert a polgármester, aki most lemondott képviselői mandátumáról, elvonta az MSZP-s alpolgármester valamennyi hatáskörét, nyilvánvalóan a korrupciógyanús telekügyletek miatt. Amikor ez megtörtént, az MSZP megzsarolta az SZDSZ-t, s ezzel lényegében az egész kerületet, hogy nem fogadnak el semmifajta költségvetést, ha az ő alpolgármesterük, a mostani választáson szintén induló Bánsági Tamás nem kapja vissza a hatáskörét. A koalíció akkor felbomlott, s mi felelős ellenzékként azt mondtuk, hogy elfogadjuk némi módosítással a költségvetést, mert nekünk a pártpolitikai érdekeknél sokkal fontosabb a kerület működőképessége. Egy el nem fogadott költségvetés ugyanis abban a helyzetben egyenlő lett volna a kerület végével. A felelős emberekkel való összefogás a kerület lakóinak az érdekében történt, s ezt ők meg is hálálták, mert a 2006-os önkormányzati választásokon már ebben a körzetben, ahol ezt a jelenlegi parlamenti választást is kiírták, a Fidesz kapott többséget.
- Amennyiben megválasztják vasárnap, a parlamenti munkában mire szándékozik a fő hangsúlyt helyezni?
- Legfontosabbnak a kerület működőképességéhez szükséges források előteremtését s általában is az önkormányzatok működőképességének biztosítását tartom. Az Állami Számvevőszék értékelése szerint az önkormányzatok kétharmada csődközeli helyzetben van. Mi ellenzékben nem nagyon tehetünk mást, mint hogy ezt elmondjuk, s ha ezt elégszer tesszük, akkor annak következménye kell, hogy legyen, mondjuk a következő választáson. A kerületben a fő cél a városrehabilitáció folytatása úgy, hogy közben komoly figyelmet szentelünk az épített és a természetes környezet harmóniájának megteremtésére, vagyis arra, hogy kerületünk az itt lakók számára élhető, kellemes lakóhely legyen. Ferencváros kulturális jellegének az erősítése vagy legalább megtartása szintén nagyon lényeges szempont. Itt hét egyetem van, s olyan kulturális intézmények találhatók, amelyek nagyon fontosak nemcsak a fővárosnak, hanem az egész országnak is. Kiemelném ugyanakkor a szociális érzékenység fontosságát is. Van egy megújuló városrész a kerületben, s van egy inkább belvárosi jellegű terület is. De Ferencváros nagyon sokszínű, vannak olyan részei is, ahol szociálisan hátrányos helyzetben élő emberek élnek tömegesen, s ezekkel az emberekkel foglalkozni kell. Meg kell teremtenünk annak lehetőségét, hogy ezek az emberek munkához jussanak, és ezáltal el tudják tartani a családjukat. Nagyon fontos szempont még, hogy a gyermekek sportlehetőségei igen korlátozottak, hogy messzebb ne menjek, a Fradi jégkorongszakosztálya is Erzsébeten működik, s ferencvárosi gyerekek járnak oda tömegesen, de a Fradinak vannak más szakosztályai is, amelyek egy kis támogatással komolyan hozzá tudnának járulni a gyerekek egészséges életmódjához.
- Kikerülhetetlen téma: ennek a mostani időközi választásnak a kampánya elég botrányosra sikeredett. Három jelöltet már kizártak a választásból, legújabban pedig a Fideszt is csalással vádolja az egyik induló párt.
- A Jobbik csak azért állt elő egy újabb képtelenséggel, hogy némi médiafelülethez jusson. A szükséges jogi lépéseket természetesen megtesszük velük szemben.
- Ilyen botrányok után az emberek még inkább elfordulhatnak a politikától. Lesz-e még választó, aki elmegy majd a vasárnapi szavazásra?
- Sokan jelezték, hogy már csak azért is eljönnek, mert meg akarják mutatni, hogy elutasítják a csalást, a rágalmazást és a tisztességtelen politikát. Sokaknak érdeke, hogy e körül a választás körül minél több botrány legyen, hogy az egyébként is apatikus, a közélettől, a politikától elforduló embereket még inkább ebben az állapotban tartsák. Ezzel a törekvéssel szemben teljesen természetes reakció, hogy már csak azért is elmegyünk, mert nem mondunk le arról, hogy a saját sorsunkról mi döntsünk. Engem is meglepett, de nagy örömmel tapasztaltam, hogy az ilyen reakcióból van több. Nagyon sajnálom, hogy a választással kapcsolatban mindenki a botrányokról beszél. Több száz aktivistánk sok-sok órát áldozott az életéből arra, hogy elmenjen, bekopogjon az emberekhez, s megkérdezze őket: mi a véleményük, mit gondolnak a városban, az országban zajló folyamatokról. A mi célunk mindig is az volt, hogy minél több emberhez jussunk el, s meghallgassuk a véleményüket. Ez történt korábban is, amikor 3300 aláírást gyűjtöttünk, s így az emberekkel összefogva megakadályoztuk, hogy az egészségcentrum a HospInvest kezébe kerüljön.
- Egy országgyűlési választás nem feltétlenül a helyi ügyekről szól, hanem az országos politikáról is.
- Így van. A ferencvárosiak világossá tehetik álláspontjukat és elmondhatják: helyesnek tartják-e a hatalom jelenlegi birtokosainak hazug, alkalmatlan, az embereket lenéző és semmibe vevő politikáját, vagy inkább azt szeretnék, ha a sikeres európai módszerek segítségével kijuthatna az ország a válságból. Mindezek alapján minden adott a fordulathoz a Ferencvárosban is.
- Tényleg, az ország jelenlegi helyzetében, az újabb és újabb megszorítások idején mit tud mondani mondjuk szocialista ellenfele, mivel tudja kecsegtetni a választókat?
- Erre kíváncsi lennék én is. Ugyanis a kampányban a botrányokon kívül másról nem nagyon hallottam felőle. Nem tudom például, hogy szocialista ellenfelemnek mi a programja. Lehet, hogy azért nem szerepel, mert nincs kedve tovább hazudni, mert nem tudna mást, mint amiket a kormány tesz. Ugyanazokat a hazugságokat és átveréseket tudná csak kommunikálni, mint amit a kormány.