A módszer olyan egyszerű, hogy szinte érthetetlen, miért nem követik a nyugati országokban a polgárhülyítés e pompás módját. Íme a recept: rendelj el egyik pillanatról a másikra szmogriadót, korlátozd páros és páratlan napokra az ugyanilyen rendszámú autók közlekedését, és tedd ezt anélkül, hogy szankcionálni lehessen - minthogy ehhez magasabb szintű jogszabály kellene.
A sztorinak garantált a PR-értéke, mindegy, hogy nevetségesen együgyű, fő, hogy beszéljenek a hivatalról, még ha cseppnyi anyázás is belekerül a diskurzusba. Az pedig, hogy alkotmányosan aggályos egy olyan rendelkezés kihirdetése, amelyet az embereknek nincs módjuk megismerni, annak betartására felkészülni - kit érdekel.
Végül is elhangzott a felszólítás a tévében, rádióban, hangosbeszélőn, és a falvakban is kidobolták tán a kisbírók, hogy mindenki hagyja el járművét, akit rendszáma nem jogosít fel közlekedésre. Vagyis, uccu, szálljunk ki családostul az autópályák fővárosi bevezető szakaszán, hagyjuk kocsinkat az út mellett, és gyalog közelítsük meg csomagjainkkal otthonunkat. Már ha fegyelmezett állampolgárok vagyunk. Ha nem, akkor sincs baj, hisz a rendőr is legfeljebb csak összehúzhatja a szemöldökét, másra a hatásköréből nem futja.
Persze az ilyen váratlan helyzetekre fel lehet készülni. Érdemes például egy családban két autót tartani, más-más végződésű rendszámmal - ez a kis költség igazán megéri a kényelmet -, de ha erre a koszos anyagiak miatt nincs módunk, helyezkedjünk el a fővárosi közigazgatásban. Mert a korlátozás alól az alapvető szolgáltatást és egészségügyi feladatot ellátó járműveken kívül a fővárosi polgármesteri hivatalok járművei is mentesítést kapnak...