fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egy apró városmag épülhet Pasaréten
2009. január 13., 07:04
Kihirdette a II. kerületi önkormányzat a Pasarét központjában fekvő tizenkét hektáros területre kiírt fejlesztési pályázat eredményét. A győztes SCD Group 6,85 milliárd forintért vásárolja meg a Honvédelmi Minisztériumtól az egykori laktanyát, az önkormányzatnak ötszázalékos üzletrészt biztosít a nyertes projektcégben. A II. kerületnek ezzel sikerült megmentenie a műemléki védettséget élvező lovardát, amelynek szomszédságába szabadidős, sportolási és kereskedelmi funkciók települhetnek. Láng Zsolt polgármester úgy számol, 2010-11-ben indulhat az építkezés.

- Miért az önkormányzat keresett vevőt egy állami tulajdonú területhez?

- Tavaly a nyár elején értesítette az önkormányzatot a Honvédelmi Minisztérium a korábban laktanyaként funkcionáló létesítmény értékesítési szándékáról. A vagyontörvény értelmében az önkormányzatot elővásárlási jog illeti meg, előterjesztésemben én is emellett érveltem, a képviselő-testület pedig egyhangú döntéssel úgy határozott, hogy élni kíván vele. Arra jutottunk, hogy mindenképp érdemes belevágni, hiszen Pasarét szívében fekvő területről van szó, amelynek fejlesztésében aktívan részt akarunk vállalni. Elegendő forrásunk természetesen nem volt a projekthez, ezért döntöttünk úgy, hogy pályázaton keresünk befektetőpartnert. Az SCD Groupban szerencsénkre sikerült olyan céget találni, amely a mi elképzeléseinket figyelembe véve valósítja meg a beruházást.

- Ötszázaléknyi üzletrészhez jutott az önkormányzat a projektcégben. Ez mire lesz elég?

- Vételár-arányosan számolva háromszáznegyvenmillió forint értékű üzletrészt szereztünk a társaságban, amelyhez az önkormányzat saját tőke felhasználása nélkül jutott hozzá. Hangsúlyozni szeretném, hogy ezzel az öt százalékkal tulajdonosai lettünk a cégnek. Ez azért fontos, mert így megmenthetjük a honvéd lovardát, amelyet 99 évre kaptunk használatba: a 2,5 hektáros területet ingyen adja át az SCD, mi pedig továbbra is az azt működtető egyesület rendelkezésére bocsátjuk. Kiemelt szempont volt, hogy Pasaréten ne épüljenek tömegével lakások, hiszen a Hűvösvölgyi út már így sem bírja el a rázúduló forgalmat. Azt is szem előtt tartottuk, hogy végre nyíljon meg és legyen átjárható az évtizedekig elzárt terület. Igaz, magánkézbe került, de az ott helyet kapó sportolási, szabadidős, egészség-megőrzési és kereskedelmi szolgáltatások bárkinek elérhetők lesznek. Nem beszélve arról, hogy a zöld területet is megőrizzük. Minden olyan elemre szerződéses garanciát vállalt az SCD, amely a II. kerületi önkormányzatnak fontos volt.

- Jó áron sikerült értékesíteni a területet?

- Úgy gondolom, a gazdasági recesszió közepén is kiemelkedően jó áron értékesítettük a területet. Hozzáteszem, hogy a fejlesztés már csak az ingatlan jellege miatt sem lesz egyszerű. Ma két helyrajzi számon jegyzi a földhivatal, öt hektár katonai besorolás alatt áll, tehát oda semmi sem építhető. Ezenkívül ott található a helyi védettséget élvező Hadapródiskola, a Heinczy-kripta és egy védettséget élvező fasor. Ráadásul a fejlesztőnek helyet kell biztosítania a főváros elképzelései szerint ide épülő autóbusz-pályaudvarnak és a kelet-nyugati metróvonal meghosszabbított szárnyvonalának is. Emellett a beruházó feladata a területhez tartozó közlekedési csomópontok kialakítása és a közlekedési infrastruktúra fejlesztése.

- A védett ingatlanok megmaradnak?

- Ezeket a kötöttségeket természetesen megőrizzük, és valamilyen módon hasznosítjuk őket a fejlesztés során.

- A többi pályázó ajánlata mennyivel volt rosszabb az SCD-nél?

- Árban és a tervekben is alatta maradtak az SCD-nek, és üzletrészt sem ígértek az önkormányzatnak.

- Konkrétumokat is tud már mondani arról, hogy mi fog épülni ott?

- Ilyenekről még nem tudok beszámolni, az első lépés a fővárosi és a kerületi szabályozási terv módosítása lesz, ezek jelölik majd ki a fejlesztés kereteit. Azután indulhat majd a tervezés. Polgármesterként egy apró városmagot szeretnék ott látni a már említett funkciókkal, ami az ott élők érdekeit szolgálja, nem pedig egy gigantikus lakóparkot vagy plázát. A fejlesztővel kötött megállapodás szerint a tervezési szakasz csak a lakossággal és a civilszervezetekkel való egyeztetések után következhet.

- Az idén még módosíthatják a szabályozási terveket?

- Legalább két évre szükség lesz a szabályozási tervek módosításához és a tervek elkészítéséhez. Arra számítok, hogy a projekt 2010-ben vagy 2011-ben indulhat.

(Zsidai Péter, Magyar Hírlap)