"Arra buzdítottam az új kormányt, hogy fordítsa meg az elmúlt hat hónapban érzékelhető negatív tendenciát. Románia érdeke, hogy meg tudja győzni a Bizottságot és a többi tagállamot arról, hogy tudja teljesíteni a csatlakozásból eredő fennmaradó vállalásait" - nyilatkozta az egyeztetések utáni sajtótájékoztatón Barroso. Traian Basescu román elnök és Emil Boc, nemrégiben kinevezett miniszterelnök is kijelentették, országuk fő célja az, hogy megfelelő EU-jelentés készüljön Romániáról a nyár folyamán és ennek eredményeképp 2009 végére megszűnhessen a bizottsági felügyelet az igazságügyi és korrupciós területeken. Barroso szerint elsősorban Bukaresten múlik az, hogy mikor ér véget az ország szigorúbb szem előtt tartása.
Habár Románia már két éve tagja az Uniónak, a fokozott figyelem még mindig teljesen jogos, hiszen a legutóbbi bizottsági jelentés szerint továbbra sem érezhető a parlament és a bíróságok egyértelmű elkötelezettsége a korrupció elleni küzdelemben. Catalin Predoiu igazságügy-miniszter szerint a törvényhozás kezében van a döntés lehetősége - utalt például arra, hogy az előző parlament megtagadta Adrian Nastase ex-miniszterelnök mentelmi jogának felfüggesztését, pedig több korrupciógyanús ügybe is belekeveredett.
2008 során sikerült Bukarestnek elkerülnie, hogy az európai uniós támogatásokat Bulgáriához hasonlóan befagyasszák, azonban fennáll a veszélye annak, hogy idén ez is bekövetkezik. Köszönhetően annak, hogy egyre több csalásra derül fény az EU-pénzek kapcsán - leginkább hamis dokumentumokat csatolnak a támogatási kérelmekhez.