Egyes tagállamok felháborodását tovább fokozza a botrány, mivel tegnap este kiderült, a műveket valójában nem is 27 különálló művész alkotta.
Úgy tűnik, a bolgárok nem fogják szívükbe zárni a cseh elnökséget, miután a Tanács aulájában elhelyezett "Entropa" elnevezésű kortárs műalkotás "török wc-ként" ábrázolja országukat. A cseh elnökség egyik nem politikához kötődő feladata, hogy feldíszítse az Európai Unió Tanácsának épületét, melynek részeként minden soros elnök, valamilyen műalkotást helyez el az aulában. A francia elnökség hat hónapjában egy francia nemzeti színekben pompázó gömb lógott alá a mennyezetről.
A csehek azonban úgy döntöttek, magukra a tagállamokra bízzák a műalkotást. Minden tagállamból felkértek egy művészt, ábrázolja az országát úgy, ahogyan ő látja. Az eredmény most a Tanács épületében tekinthető meg: egy nagy keretben 27 tagállam művészeinek sztereotípiáktól és provokatív humortól nem mentes alkotását helyezték el.
Mégsem 27 művész alkotta!
Ezt gondolták legalábbis a csehek, egészen tegnap estig, amikor kiderült, hogy a művek egytől-egyig a projekt megvalósításával megbízott cseh művész, David Černý munkája. Alexand Vondra, a Cseh Köztársaság miniszterelnök-helyettese és az európai ügyekért felelős miniszter nyilatkozatot adott ki, miután tudomást szerzett a "bakiról".
"Kellemetlen meglepetésként érintett, hogy az Entropa alkotója valójában nem a 27 tagállamot képviselő művészek, hanem egy személyben David Černý. A Cseh Köztársaság Kormánya és a művész közötti szerződés egyértelműen megállapította, hogy az alkotásnak 27 tagállam egy-egy művésze általi közös projektnek kell lennie. David Černý viseli a teljes felelősséget".
Az elnökség holnap (január 15.) ad ki további információkat arról, hogy mi lesz a műalkotás sorsa. Az Entropa 373.000 euróba, vagyis több mint 100 millió forintba került.
Tegnapi reakciók
A Magyarországot egyetlen dinnyeföldként ábrázoló művész a brossúra szerint Agnes Cerese. Amíg ki nem derült a cseh művész csúsztatása, kilétével kapcsolatban csak találgatások voltak. A dinnyeföldből egyébként a brüsszeli Atomium alakja emelkedik ki, melynek gömbjeit egy-egy görögdinnye alkotja.
"Mi természetesen az IKEA vagyunk," mondta az EUobserver szerint egy svéd hivatalnok tegnap vigyorogva, míg a portugál kolléga csak annyit fűzött hozzá, "mi vagyunk az a húsos darab". Svédországot ugyanis egy óriási kartondoboz ábrázolja, amelyet gyakran láthatunk a "csináld magad" bútorairól híres svéd üzletláncban, a Portugáliát bemutató darabon pedig a gyarmatosított területeit formáló húsdarabok láthatók elszórva.
Olaszország területét focipályaként mutatja be, a németeket több összekapcsolódó autópálya szimbolizálja. Rosszabbul jártak a britek, ahol a művész az EU-tól való távolságtartást szimbolizálva egyszerűen üresen hagyta az Egyesült Királyság helyét.
A Hollandiát, Lengyelországot és Bulgáriát bemutató alkotások sokak szerint már súrolnak egy bizonyos határt. Hollandia területe víz alatt áll, melyből csak néhány mecset tornya látszik ki a vízből, Lengyelország barna földjéből pedig papok alakja látszik kiemelkedni, amint egy szivárvány színű, általában a homoszexualitás jelképének tartott zászlót emelnek a magasba. A katolikus egyházat kifigurázó alkotás azonban még mindig kevesebb port vert fel, mint - a nálunk csak "tappancsos wc-ként" emlegetett - illemhelyiségként ábrázolt Bulgária.
Betina Joteva, a bolgár állandó képviselet szóvivője az EUobservernek elmondta: Ez az alkotás "felháborító és szégyenteljes. Ez megaláztatás a bolgár nemzet számára és támadás a nemzeti büszkeségünk ellen".
Nem az első baki
A cseh elnökség tehát nem indul zökkenőmentesen. A múlt héten zajló gázvita kapcsán is felmerült egy, az elnökségi stáb szakértelmét megkérdőjelező baklövés. Vlagyimir Putyin ugyanis néhány órán keresztül (amíg észre nem vették, és ki nem javították a hibát) az Orosz Föderáció elnökeként szerepelt az elnökségi honlapon, holott 2008 májusa óta ezt a posztot Dimitrij Medvegyev tölti be, és ugyanekkor lett Putyin Oroszország miniszterelnöke.