fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elég volt
2009. január 15., 00:08
A kapcsolatok felülvizsgálatával fenyegette az Európai Unió szerdán ismét Oroszországot és Ukrajnát, amennyiben ígéretüknek megfelelően nem indítják útjára az elapasztott gázszállításokat az EU-tagállamokba.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén este lefolytatott vitában felszólalva Alexander Vondra, az EU-t e félévben elnöklő Csehország miniszterelnök-helyettese kijelentette: politikai következményei lesznek, ha a szállítások nem állnak helyre a lehető leghamarabb. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság vezetője a cseh elnökség programjának délelőtti vitájában elfogadhatatlanak és hihetetlennek nevezte, hogy az ígéretek ellenére az ellátást nem újították fel. Ő jogi következményekre intett az uniós gázipari cégek részéről. Az EU a tavalyi grúz-orosz válság miatt ideiglenesen felfüggesztette, majd újrakezdte a tárgyalásokat Moszkvával egy átfogó partneri megállapodásról.

A mostani fenyegetések feltehetően arra céloznak, hogy ezek a tárgyalások szenvedhetnek újabb halasztást. Ami Ukrajnát illeti, az EU társulási szerződésről tárgyal, és eddig azt remélték, a megbeszélések idén be is fejeződhetnek. Az unió eleinte igyekezett kétoldalú kereskedelmi vitaként kezelni az orosz-ukrán gázügyet, de a tagállamokba - köztük Magyarországra - tartó szállítások leállítása után álláspontot változtatott. Az Európai Bizottság szóvivője szerda este arról is beszámolt, hogy az uniós "kormány" elemzi Dmitrij Medvegyev orosz elnök aznapi meghívását a szombati moszkvai csúcstalálkozóra. Értésre adta, hogy Barroso - akit az orosz államfő telefonon közvetlenül keresett meg - hamarosan válaszolni fog a felvetésre. Jelezte azt is, hogy az EU cseh elnöksége is intenzív kapcsolatban áll e témáról a többi tagországgal.

Medvegyev azt vetette fel, hogy az orosz gázt felhasználó államok vezetői találkozzanak szombaton Moszkvában a helyzet tisztázására. Az európai parlamenti vitában a képviselők állást foglaltak a szállítások azonnali felújítása mellett, és elmarasztalták Moszkvát és Kijevet, amiért ezt eddig legfeljebb szavakban tették meg. A magyar képviselők közül Szent-Iványi István (SZDSZ) - a liberális frakció vezérszónokaként - úgy fogalmazott, az EU nem tűrheti el, hogy "Európa egy cinikus hatalmi játszma vétlen áldozata", túsza legyen. A jelenlegi válsággal szerinte Európa is "vizsgázik polgárai előtt, hogy képes-e érdekeik hatékony védelmére". Fazakas Szabolcs (MSZP) a mostani válságból azt a következtetést vonta le, hogy "a vita okát nem sikerült feltárni és megoldani, így az bármikor újra elmérgesedhet, másrészt a gázválság ismételten rámutatott függőségünkre és kiszolgáltatottságunkra". Hangoztatta, hogy el kell mozdulni "a közös európai energiapolitika irányában, melynek első lépcsőfoka az ellátás biztonságára vonatkozó közös felelősség".

Gyürk András (Fidesz) írásos hozzászólásában úgy fogalmazott, hogy "a válság nemcsak a közös energiapolitika, hanem az uniós szolidaritás próbatétele is". Hozzátette, "a jelenlegi válságnak nem lett volna olyan drasztikus hatása, ha a tagországok nem az utolsó pillanatban eszmélnek, és nem csak a szavak szintjén kötelezik el magukat a közös uniós energiapolitika mellett".

(MTI)