Az orosz elnök javasolta, hogy a csúcson - ahova Ukrajnát is meghívták - vitassák meg, hogyan lehet kilábalni a jelenlegi válságból és a jövőre nézve dolgozzák ki a szabályokat és eljárásokat. A találkozón az uniót Andris Piebalgs energiaügyi biztos, valamint Martin Riman, a soros elnökséget ellátó Csehország energiaügyi minisztere képviseli.
Orosz gáz továbbra sem érkezik Ukrajnán keresztül Európába, a vitában álló felek egymásra mutogatnak. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke ezt elfogadhatatlanak és hihetetlennek nevezte, hogy az ígéretek ellenére az ellátást nem újították fel. A politikus arra ösztönzi az európai energetikai cégeket, hogy a gázszállításról szóló szerződések megszegése miatt forduljanak bírósághoz.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén este lefolytatott vitában felszólalva Alexander Vondra, Csehország miniszterelnök-helyettese a kapcsolatok felülvizsgálatával fenyegette Oroszországot és Ukrajnát, amennyiben ígéretüknek megfelelően nem indítják útjára az elapasztott gázszállításokat az EU-tagállamokba.
Az EU a tavalyi grúz-orosz válság miatt ideiglenesen felfüggesztette, majd újrakezdte a tárgyalásokat Moszkvával egy átfogó partneri megállapodásról. A mostani fenyegetések feltehetően arra céloznak, hogy ezek a tárgyalások szenvedhetnek újabb halasztást. Ami Ukrajnát illeti, az EU társulási szerződésről tárgyal, és eddig azt remélték, a megbeszélések idén be is fejeződhetnek. Az unió eleinte igyekezett kétoldalú kereskedelmi vitaként kezelni az orosz-ukrán gázügyet, de a tagállamokba - köztük Magyarországra - tartó szállítások leállítása után álláspontot változtatott.