Kóczián Péter interjúja, hírTV
- Az újból és újból az arra vonatkozik, hogy már a Postabank-botrány idején is ez merült föl például a VIP-lista kapcsán?
- Néhányan - nem tudjuk, hogy kik; 70 főről beszélnek - kiváltságos helyzetben igen magas hozamot, nyereséget kaptak. Feltehetően befolyásos emberek, akik a Kereskedelmi és Hitelbank brókercégének az ügyfelei voltak éveken keresztül - legalábbis az eddigi információk szerint 4-5 éve folyik ez a dolog. Ez azért érdekes, mert közben kormányváltás volt, a szereplők egy része, akik valaha ezt a bankot irányították, illetve a bankfúzióban jeleskedtek, ma nagyon befolyásos emberek, hiszen Draskovics Tibor igazgatója volt a banknak, korábban pénzügyminiszter, vagy Medgyessy Péter pénzügyminiszter közigazgatási államtitkára, László Csaba, aki ezt a fúziót vitte végbe, szintén Medgyessy Péter pénzügyminisztersége idején helyettes államtitkár, most pedig pénzügyminiszter. A sokat emlegetett Kulcsár Attila nevű bróker ebben az időben, a fúzió idején jön föl és válik ilyen fénylő csillagává a magyar bankéletnek, tehát László Csaba igazgatása idején. Ezek nem lehetnek akárkik, ezek az emberek, akikről még nem tudjuk pontosan, hogy kicsodák, hírek, mendemondák vannak róluk, hiszen talán szerepük lehetett abban - hiszen jövedelmük jelentős részét tőzsdei ügyleteken keresztül szerezték -, hogy január 1-jétől adómentes a tőzsdei árfolyamnyereség.
Talán szerepük lehetett abban is, hogy egy igen jelentős állami vállalat, az autópályákat kezelő konzorcium ide helyezte 13 milliárdnyi pénzét, és még pontosan nem tudjuk ennek a hátterét, de felteszem, hogy a befolyásuk szerepet játszhatott abban is, hogy az államigazgatásban vagy a közintézmények finanszírozásában példátlan módon az állami autópálya-kezelő egy összegben megkapta az éves költségvetését januárban, miközben általában a közintézmények havi vagy legföljebb negyedéves bontásban jutnak hozzá az éves pénzükhöz, az autópálya-kezelő 13 milliárd forintot megkapott a költségvetésből, és aztán ezt ugyanezzel a sebességgel és mozdulattal mindenféle pályáztatás, versenyeztetés nélkül egy ilyen brókercéghez helyezte ki. A kombinátorok - nem tartozom ezek közé, inkább csak az ő véleményüket tudom itt idézni - azt mondják, hogy ennek az egyébként eléggé kirívó és figyelemre méltó lépésnek egy oka lehetett csak, hogy ezzel a jelentős pénzmozgással, illetve a pénzkezelésből származó jelentős haszonnal kellett elfedni azt a gondot, amit a Pannonplast-ügy eredményezett vagy hozott létre.
- Azt mondta - politikusként ez egy tipikus oldalvágás volt -, hogy talán ezeknek az embereknek is szerepe volt abban, hogy mondjuk az árfolyamnyereség adómentes, a tőzsdei árfolyamnyereség adómentes.
- Tudniillik egy baloldali kormány esetében van ugye munkajövedelem és a tőkejövedelem közötti ilyesfajta különbségtétel, az nehezen magyarázható mással. Mindenkinek van jövedelme, van, aki maga dolgozik a fizetéséért, van, aki helyett pedig a pénze dolgozik a pénzért.
- Jó, erre azt lehet mondani, hogy ezt a pénzt meg kellett valahogy keresni, tehát nem a semmiből keletkezett.
- Hogyne, de a pénz dolgozik, hasznot termel. Ugyanúgy, ahogy az ember bemegy a munkahelyére és dolgozik, maga is hasznot termel és pénzt kap, de utána adózik. A tőkejövedelem után - legalábbis az ilyesfajta tőkejövedelem után itt, tehát a tőzsdei árfolyamnyereség után Medgyessy Péter miniszterelnökösködésének talán az első legfontosabb lépése ez volt, hogy bejelentette, hogy márpedig ez adómentes lesz . Nem volt az a mi időnkben.
- A szocialisták logikája szerint ez azért fontos, hogy a tőke pörgését segítsék a magyar társadalomban, gazdaságban, és ez végül is így vagy úgy termelő beruházásokba fog menni. Ki-ki házat épít belőle, uszodát - ha ezt most személyes fogyasztásra fordítja - vagy autót vesz belőle, de lehet, hogy a vállalkozásába pörgeti vissza ezt a pénzt, ezzel munkahelyet teremt.
- Erre mondaná a szomszédom, ha ja, ha úgy nem... Akkor biztos ez a magyarázata. Egy bizonyos, ember és ember, az egyik maga dolgozik meg a keresetéért, a másik helyett a pénze dolgozik. Az egyiknek adóznia kell, a másiknak nem kell.
- A másiknak azért nem kell adózni, hogy ezzel a magyar gazdaságot élénkítse, hiszen a szocialisták gazdaságfilozófiája szerint ma - többször elmondták, több nyilatkozatban - a gazdaságban a tőkeképződést és annak gyors pörgését kell segíteni, ezért jók az ilyen típusú, az árfolyam, a tőzsdei műveleteket úgymond nem büntető, nem lefölöző adók eltörlése.
- Én ezt vitatom. Mindezt sok más eszközzel lehet, a magyar gazdaság dinamizmusát, növekedését segíteni. Ezek közül az eszközök közül egyet sem talált meg a Medgyessy-kormány kellő időben, többek között ennek az oka az, hogy a magyar gazdaság lassul, a költségvetés egyensúlya megbomlott, a munkanélküliség újból növekedésnek indult. Egy eszközt azonban elsőként azonnal megtalált, ez pedig a tőzsdei árfolyamnyereség-adó eltörlése. Ha valóban csak ez mozgatta volna - tehát a magyar gazdaság dinamizmusának növekedésének a biztosítása - ezeket az erőket, akkor azt gondolom, hogy a Széchenyi Tervet nem állították volna le, egy év elteltével valamilyen új, önálló fejlesztésbe belefogtak volna akár a költségvetés, akár mondjuk a Magyar Fejl e sztési Bank keretében. Gondoljon bele, nincs egyetlenegy új programja a Medgyessy-kormánynak, amik most futnak, azokat még mind az előző kormány kezdte el. Amiket átadnak, de még folyamatban vannak, és gyakorlatilag az elmúlt évben nem indult el semmi ilyen új fejlesztés, innovatív program. Leállították...
- Épülnek az autópályák - mondják a kormánypártiak.
- Azok, amiknek az előkészítését elkezdtük, és amiknek a szerződéseit megkötöttük. Új nemigen indult el.
- Hadd kérdezzem meg ezt provokatívan: nem azt állítja-e, hogy olyan vezetése van az MSZP-nek vagy olyan, a kormányhatalomba bekerült csoport határozta meg ebben a tekintetben - tőkejövedelmek - a kormány politikáját, akik a választási kampánybeli támogatásért - v agy erkölcsi vagy személyes vagy pénzügyi támogatásért - cserébe ezt várták el az új kormányfőtől? Állítja ezt?
- Nagyon bonyolultan fogalmaz. Nem állítom. Nem szeretném, hogyha egy ilyesfajta generális, általánosító megjegyzést próbálna bel őlem kipiszkálni vagy kihúzni. Egy konkrét ügy van előttünk, a K&H-ügy...
- Szerintem ezt a kérdést sokan fölteszik, úgyhogy erről szól-e ez a dolog, ezért kérdeztem.
- Persze. Ha világosan látjuk, hogy kik a kedvezményezettjei, kik vannak ezen a listán, igaz-e az, amit a lapok írnak, amit a bróker, Kulcsár Attila elmondott többek között Áder Jánosnak. A szocialista képviselők már kínjukban azt vetették föl a héten csütörtökön, hogy hát mit mondott Kulcsár Attila Áder Jánosnak? Áder János pedig válaszolt. Lehet, hogy nem örültek a szocialisták az ő válaszának, de elmondta, hogy a bróker szerint ezek az ügyek az MSZP felső vezetéséig vezetnek, ezeken a listákon olyan nevek szerepelnek - ahogy az újságok is most már írják - az ő állí t ása szerint, mint Forró Tamás vagy Pintér Dezső vagy Endrényi Judit, Kovács László közeli hozzátartozója vagy Karl Imre vagy Mudura Sándor, Medgyessy Péter üzletfele, barátja. Ezeket nem tudta alátámasztani, dokumentumokkal igazolni, ezért is nem foglalkozott ezzel a frakcióvezető, Áder János.
- Mikor került sor erre a találkozóra, ezt tudjuk?
- Körülbelül egy hónapja, tehát a botrány kitörése...
- És miért ment Kulcsár Attila Áder Jánoshoz? Mit mondott el?
- Ezt egy részt tőle kell megkérdezni, Áder János már nyilatkozott erről.
- Önök egyébként beszélgettek egymás között, a Fidesz vezetői - miután Kulcsár ott járt Ádernél - erről a dologról?
- Nem, tegnap beszéltem én is Jánossal erről, amikor ez a kérdés fölmerült. Politikai védelmet kért - ha úgy tetszik -, úgy ítélte meg, hogy az egyre sűrűsödő viharfelhők vagy botrány az úgy néz ki, hogy csak rá összpontosul és őt akarják afféle bűnbakként pellengérre állítani. Gyakorlatilag ugyanazt mo n dta el, amit a "portfolio.hu"-nak nyilatkozott, hogy ő a bank vezetőinek utasítására cselekedett, és nem akarja elvinni a balhét egyedül.
- Dokumentumokat mutatott?
- Nem
- Utalt olyan dokumentumokra, amelyek ezt az egész mechanizmust föltárhatnák?
- Nézze, nem én vettem részt a beszélgetésben, tehát így harmadkézből ezt nehéz. Áder János azt mondta neki, hogy ha vannak bizonyítékai, akkor tárja elő, de ne csak neki, hanem a nyilvánosságnak. Mert őt a Fidesz ilyen értelemben ellenzéki pártként nem tudja megvédeni, a nyilvánosság képes megvédeni őt, más nem.
- Attól, hogy van egy bank, amelyben vannak kivételezett ügyfelek, hogy László Csaba, Draskovics Tibor felelőssége is fölvethető, akik ennek a banknak vezetői voltak. Erre azt mondta a Pénzügyminisztérium szóvivője, hogy László Csaba nem foglalkozott ezzel az üggyel, nem tartozott alá ez az iparág, Draskovics Tiborról is azt állítják, hogy semmi köze nem volt ehhez a dologhoz. Nem érzi-e eltúlzottnak, elsietettnek, megalapozatlannak azt az ellenzéki kritikát, amely a K&H körül kibukkant botrány kapcsán kvázi egy füsttel megemlíti a mai kormányban felelős pozíciót betöltő embereket, holott egyáltalán nem biztos, tehát pusztán csak az időbeli egybeesés alapján, illetve az alapján, hogy azt feltételezzük, feltételezik, hogy azért ez egy kör, terjesztik ki egy olyan ügyben a felelősséget, amiben még ez nem bizonyított.
- Én nem állítom...
- Tehát csak azt szeretném mondani, hogy adott emberek adott pillanatban ott voltak, de azt nem, hogy aztán ez később bármilyen hatással volt az ügyre.
- Én nem állítom, hogy ezek bizonyított dolgok. Azt tudjuk itt mérlegelni közösen a hét elteltével, hogy a hét legnagyobb politikai botránya mit is fedhet a valóságban. Nem tudjuk, hogy mi az igazság, szeretnénk tudni.
- Nem túlzás például a jelenlegi pénzügyminisztert, a miniszterelnök kabinetfőnökét egy füsttel, tehát nem... Komoly felelős pozíciót, az állam irányításában komoly felelős pozíciót betöltő emberekről van szó, Medgyessy Péterről, a miniszterelnökről, tehát nem kellene egy kicsit több bizonyíték már csak a kérdés föltevéséhez is? Miért érzi ezt fontosnak? Miért érzi ezt fontosnak a Fidesz, hogy rögtön... most én hadd egyszerűsítsem ezt, rögtön, egy füsttel elvigye efelé az ügyet - legalábbis kérdések szintjén?
- A két említett úr, László Csaba pénzügyminiszter, Draskovics volt közügyi államtitkár, jelenleg kabinetfőnök úr vezetői voltak ennek a banknak. Na most a kontrollingfunkciót, tehát a belső banki felügyeleti pénzügyi ellenőrzési funkciót ennek látnia kellett volna, hogy itt ilyen visszaélések történnek. Ezt László Csaba vitte vagy valóban csak a fúzióért volt-e a felelős, ezt nem az én dolgom kideríteni. Ott voltak, valamilyen szerepük, felelősségük volt. Hogy ez mekkora, azt valóban egy vizsgálatnak kell megállapítania. Valóban a véletlen egybeesések játéka is lehet mindez, hogy a belügyminiszter férje pont annál a brókercégnél vagy azzal a Briton nevű céggel egy irodában foglal helyet - noha elég sok iroda van Budapesten - pont ebben az időben, ahol egyébként az illető bróker is lakik, ez lehet - hiszen vannak lottó öttalálatosok is 1:5 milliárdhoz, de talán nem csak az ilyesfajta véletlenen múlik. Az, hogy a közintézmények általában havi bontásban kapják meg a pénzüket vagy negyedéves bontásban, és az autópálya pont most és pont ennek az ügynek kapcsán egy összegben elviszi a 13 milliárdot, és pont ennek a brókercégnek adja, ez is persze lehet mind csak véletlen, de erről mondjuk a Pénzügyminisztérium dönt. Az, hogy a tőzsdejövedelmek után járó adót megszüntetik, amiben szintén van szerepe a pénzügyminiszternek, az, hogy a belga tulajdonos bankvezető Magyarországra érkezve az első ember, akit meglátogat: László Csaba, aki a pénzügyminiszteri irodájában fogadja őt - volt főnökét - az ügy kapcsán, az is mind lehet csak véletlen, de túl sok, túl számos és túl egy irányba mutató ez. Azt gondolom, ma már nem elég - nemcsak engem nem győz meg, de senkit - az, hogyha a pénzügyminiszter úr a szóvivője útján visszautasít mindent és visszatámad, vádaskodik. Az nem válasz, hogyha erre az MSZP annyit tud mondani, hogy na de a Rogán Antalnak van-e számlája a K&H-nál?! Most ez banktitok vagy nem? Kicsit kétségbeesett... Engem az győz meg, hogy itt valami nincs rendben, hogy ha ilyen izzadtságszagú, kétségbeesett visszatámadás van, hogy a Rogán Tóninak egyetemista korában 30 ezer forintos folyószámlája volt - egyébként több százezer társával együtt - mondjuk a K&H-nál, hogy Kövér Szilárd tárgyalt-e három évvel ezelőtt Kulcsárral valami nyomdaügyben? Mint kiderült, tárgyalt, aztán nem lett belőle semmi. Most nem tudom, hogy volt-e 30 ezer forintja, de az, hogyha ezen a ponton próbálnak visszatámadni a szocialista versenytársaink, akkor ez is arról győz meg, hogy itt valami nincs rendben.
- Szocialista holdudvart említenek. De hát van itt több olyan név ebben a listában - egy most hirtelen eszembe jut, csak nem akarom kimondani, mert ez egy inszinuáció lenne -, amelyet mondjuk a Fidesszel is kapcsolatba hoztak, mint a Fidesszel baráti viszonyokat ápoló üzletember-menedzser. Biztos abban, hogy a Fidesz...
- Mutassa meg a lapokban, melyik ez a... Nem hallottam ilyenről.
- Nem, a lapokban nem, ezt most én kérdezem. A kérdést akartam... Azt akartam kérdezni, hogy biztos-e abban, hogy a későbbi szakaszban majd nem fognak találni olyan embereket, akikre azt fogják mondani, hogy Fidesz-közeliek vagy a Fidesszel baráti kapcsolatot ápolnak vagy a Fidesz kinevezettjei voltak 1998-2002 között, akik ugyanúgy részt vettek ebben az ilyen típusú ügyletekben. Igazából azt kérdezem - nyilván a Fidesznek is vannak üzletember támogatói satöbbi, satöbbi, most ne menjünk bele ebbe a dologba -, csak azt akarom mondani, hogy biztos-e abban, hogy pusztán szocialista kötődésű elitek problémája ez, amiről itt szó van?
- K&H politikai beágyazottsága az elég régóta vita tárgya, és mondjuk Erőss János igazgató úrról - működése óta - ez eléggé világos és egyértelmű.
- Ezt most nem értem.
- Azt mondtam, hogy a K&H-nak a szocialista párthoz való személyi kötődései azok elég sokszálúak, időben elég mélyről, messziről indulnak, és mind a mai napig működnek. Volt szocialista miniszterek, leendő szocialista miniszterek töltöttek be vezető funkciókat ebben a bankban, meghatározó szereplői a szocialista elitnek, a bank vezető tisztségviselői voltak. Ez hét éve így működött, vagy nyolc éve is talán. Régebben. Nem tudjuk pontosan, kik vannak a listán, bizonyára - ez egy olyan ország - látni fogjuk, előbb vagy utóbb ez napvilágra kerül. Ha Ön azt kérdezi, hogy ha e között van olyan, aki a Fideszhez köthető, és erre én mit válaszolok, azt mondom, hogy őt is megítélem, bárki is az, remélem, nincsen, de kezeskedni nem tudok érte, nem tudom a tűzbe tenni minden emberért a kezemet. Felteszem, hogy nincsen. De azt is el tudom képzelni afféle fügefalevélként, hogy direkt valakit odahúztak, próbálták ezzel fedezni a maguk üzleteit. Ha ebbe belement valaki, nagy szamár volt, de ennél több. Éppúgy erkölcsileg és talán jogilag is megítélhető ember, mint aki ebben részt vett. Tehát ez a mi kutyánk kölyke-dolog nem működhet ebben a dologban. Ha a Fideszhez köthető vagy a jobboldalhoz köthető politikus, magánszemély, üzletember volt az, hát magára vessen.
- Tervezik-e azt, hogy tulajdonképpen áll a kérdés, mert hiszen magát adja ez az ötlet, hogy vizsgálóbizottságot csinálnak akár külön erre az ügyre, és akár úgy, hogy részbizottságot alapítanak, tehát hogyha a kormánypárti frakciók ezt nem is akarják megcsinálni, de most akár már most a nyáron elkezdenek ebben vizsgálódni.
- Hát ezt a vizsgálatot mi a magunk részéről elkezdtük, hiszen az is már egy következtetés volt, hogy föl kell állnia egy vizsgálóbizottságnak Pannonplast-ügyben. Sejthető volt, hogy ezek mélyebbre mutatnak ezek a szálak. Olyan tőzsdei műveleteket, olyan ügyeket, mint amit a Pannonplast piciben megmutatott, nem lehet csak úgy egyszerűen végigcsinálni. És most látjuk, hogy ott ál mögötte egy sokkal nagyobb, hosszú évek óta tartó folyamat. Nekem meggyőződésem, hogy ennek a vizsgálóbizottságnak föl kell állnia. A szocialista párt, a kormány nem engedheti meg, hogy nem áll föl. Tehát bele fognak ebbe sülni, ebbe a mutatványba, ha el akarják kerülni a vizsgálóbizottságot. Ez szerintem az őszi ülésszak megkezdésekor legkésőbb föl fog állni. Nem lehet túl nagy ügy, túl sok pénzről van szó, túl sok ember érintett ebben a dologban, hogy ezt az eddig szokásos módon megpróbálják elkenni és más ügyek előhozatalával, a hírek hátterébe második, harmadik sorba utalni.
fidesz.hu