A szociális és munkaügyi miniszter sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy 2008. novemberéig "egyértelműen javult a foglalkoztatási helyzet Magyarországon".
Nézzük a száraz tényeket: A KSH adatai alapján 2008-ban a foglalkoztatottak száma 20-60 ezerrel volt kevesebb, mint 2007 azonos időszakában. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat 2008 októberéig havonta átlagosan 10 ezerrel több álláskeresőt tartott nyilván, decemberben pedig már 32 ezerrel többen voltak munka nélkül, mint 2007 decemberében.
Miről beszél hát a miniszter? Vagy ez is csak egy újabb csúsztatás, trükk, amivel minden eddigi tétlenséget a válságra lehet fogni? Amikor 2008 novemberében jeleztük, hogy 100 ezres nagyságrendben szűnhetnek meg munkahelyek, a kormány riogatással vádolt bennünket, a miniszter pedig maximum 20-30 ezres leépítést valószínűsített. Ma már ő is reálisnak tartja a munkanélküliek számának akár 150 ezres növekedését is.
Ideje lenne abbahagyni a félrevezetést, és valóban azzal foglalkozni, ami a dolguk, bár erre szemmel láthatóan évek óta képtelenek. Sem a kormánynak, sem a minisztériumnak nincs stratégiája a válság kezelésére, ötleteléssel, trükközéssel pedig itt már semmire sem lehet menni. Vajon meddig mehet ez így?
Czomba Sándor (Fidesz)
országgyűlési képviselő