Kihívásokkal teli időkben élünk, és a kihívások, melyekkel szembe kell néznünk, nincsenek tekintettel a nemzeti határokra - hangsúlyozta Barack Obama keddi ünnepélyes beiktatása kapcsán kiadott nyilatkozatában az Európai Bizottság első embere. José Manuel Barroso éppen ezért úgy vélte, hogy új - ahogy ő fogalmazott - globális irányításra van szükség.
Szerinte Európának és az Egyesült Államoknak is el kellene ismernie egymástól való kölcsönös függőségét, miközben szorosan együttműködnek abban, hogy többoldalú válaszokat adhassanak a globális kihívásokra. Barroso megítélése szerint ide tartozik a pénzügyi válság megoldása, akárcsak a béke és a biztonság témaköre - ideértve a közel-keleti rendezést is -, vagy az éghajlatváltozás megállítása és visszafordítása.
A bizottsági elnök emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió "természetes partner" ezen globális erőfeszítések megtételében. Barroso egyúttal örömét fejezte ki, hogy együttműködhet majd Obamával, akinek megválasztása - miként kiemelte - fordulópont volt Amerika számára, és a későbbiekben az lehet a világ többi része számára is.
Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke szintén arról beszélt, hogy az új adminisztrációval új és dinamikus alapokra helyezhetik a transzatlanti kapcsolatokat. Az EP-elnök szerint most egyedülálló lehetőségük nyílik arra, hogy új fejezetet nyissanak, és közös célként nevezte meg azt, hogy egy egyenlőségen alapuló erős partneri viszonyt építsenek ki az EU és az USA között.
Pöttering egyébként ismét meghívta Obamát, hogy április elején esedékes első európai útján tartson beszédet az Európai Parlament plenáris ülésén.