ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Árnyékban is élni kell!

Szó sincs valutaválságról! Így nyugtatnak bennünket a szakértők a forint árfolyamának tartós zuhanása kapcsán. Pedig a valutaválság "még" beleférne az elmúlt hónapok folyamataiba.
Létrehozva: 2009. január 22., 08:32
nyomtat küld

Pénzügyi krízis, gazdasági válság, összeomló költségvetés - ha valakit felébresztenek az álmából, valószínűleg ezt fújja. Csoda-e, ha a forint is bepánikolt? Mi abban a meglepetés, hogy egy legyengített országnak szintúgy gyenge a fizetőeszköze? Rá lehet-e ezt is fogni a világgazdasági válság szükségszerű "mellékhatására"?

Ami a legaggasztóbb az egészben, hogy a forint lényegében megtámogatott pénz. De előbb nézzük a kronológiát. Az euró ára 284 forint volt 2008. október 22-én, szerdán reggel. A szóban forgó dátum azért is emlékezetes, mert a forintgyengülésnek az azt megelőző hetekben-napokban tapasztalt mértéke, illetve az október 23. miatti négynapos piaci szünet arra ösztökélte a Magyar Nemzeti Bankot, hogy rendkívüli ülést tartson, és drasztikusan megemelje a kamatot.

A forint a döntés hatására jelentősen erősödött, 272-ig is lement az árfolyam, majd ismét elkezdett gyengülni. Akkor azt hittük, eljött a mélypont, ám ez a hét meghozta a keserű pirulát: egy euró 288 forintba kerül. Pedig lehívhattuk az IMF-Világbank-EU nyújtotta hitel egy részét, és a Magyar Nemzeti Banknak is van fedezete.

A problémát az okozza, hogy a forint további gyengülése látszik valószínűbbnek a következő időszakban, amiben benne van az a lehetőség is, hogy az árfolyam eléri akár a 300-as szintet is.
Mindenki aggódhat, aki devizahitelben adósodott el. A törlesztőrészletek megugrása miatt ingatlanárverésekre, foglalásokra, a lízingelt autók visszavételére lehet számítani. Akkor, amikor - esetenként - több tízezer forinttal növekednek a havi fizetési kötelezettségek a fentiek nem tűnnek túlzásnak. Nem csupán háztartási oldalon lesznek károsultjai a forint gyengülésének, hanem a vállalatok is megérzik a kilengést, hiszen a cégek jelentős része is devizaalapú hitelt vett fel. A gyengülés okai persze a mélyben keresendők. Tavaly októberben rendkívül súlyos aggodalmak merültek fel Magyarországgal kapcsolatban, a nagy hitelminősítők is egyfolytában sorolták ezeket, de hát ez hazánkban amolyan lárifári volt a közbeszédben.

Igaz, a gazdaság vonatkozásában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök - utólag - az államcsőd veszélyéről nyilatkozott. Azóta is az IMF-hitel árnyékában élünk. Elmaradtak a nagy átalakításokra vonatkozó konkrét intézkedések: a döntések még akkor is nagyon-nagyon kellettek volna, ha a kabinet abban bízik, hogy a huszonötmilliárd dolláros pénzügyi kölcsön a 2010-es országgyűlési választásokig valószínűleg képes ellátni forrásokkal az országot.

A szomorú igazság viszont az, hogy a magyar gazdaság már lélegeztetőgéppel működik. Sokat nyom a latban, hogy az IMF-hitel kapcsán elterjedt, a valutaalap vezérigazgatója azért jött hazánkba, mert a kölcsönt folyósító szervezet elégedetlen velünk. Való igaz: miközben a kormány magas inflációval tervezte a költségvetést, a visszaesés mértékét optimistán lőtte be. Ráadásul az IMF nem igazán nézi jó szemmel a magyarországi trükközéseket.

Az alapproblémák viszont - bármilyen meglepő is - nem ezek. A gondok között a legsúlyosabb az államháztartási hiány alakulása, az igen magas államadósság és a magas kamatszint. Kezdjük az előbbivel. Ha egy-két százalékkal magasabb lesz a költségvetés deficitje, akkor az uniós szint felett leszünk, s akkor aligha tudja elhitetni a kormány a világgal, hogy képes kordában tartani a folyamatokat.

Eközben a magyar adósságállomány igencsak elszállhat a következő években. Számoljunk utána: az idén nem pusztán az adósságállomány nő, hanem a viszonyítási alap is, hiszen a gazdasági termelés is csökken. Az adósságspirál ellen semmilyen érdemi lépést nem tett a kabinet, sőt egyre több forrást kell a magyar államnak bevonnia. Mindenekelőtt állampapír-kibocsátás révén. A jelenlegi alapkamattal pedig egészen egyszerűen nem lehet mit kezdeni, mármint a magyarországi vállalkozások nem tudnak két számjegyű nyereséget kigazdálkodni ahhoz, hogy a bankok hiteleit visszafizessék. Ha egyáltalán kapnak bankhitelt. Miután kevés pénz forog a gazdaságban, nincs forrás beruházásokra, fejlesztésekre, új munkahelyekre. A válságból egy megtépázott, teljesen elerőtlenedett magyar gazdaság evickél majd ki.

Amikor tehát újból 285 forintos, vagy drágább, akár 300 forintos eurót látunk, akkor nemcsak a magyar gazdasággal, a magyar forinttal szembeni rövid távú spekulációra érdemes gondolni, hanem egy Magyarországgal kapcsolatban megfogalmazott értékítéletet is láthatunk.

Ez pedig sokkal rosszabb, mint a valóság.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések