FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Spóroljunk tízezreket!
A takarékosságot sokan a lemondással azonosítják, és életszínvonaluk csökkenéseként élik meg. Pedig ez egyáltalán nincs így.
Létrehozva: 2009. január 22., 15:19 | Utoljára frissítve: 2009. január 22., 15:34

Az a bizonyos készenléti mód

Évente átlagosan 10-15 ezer forint plusz kiadást jelent az, hogy az elektromos árammal működő eszközök készenléti üzemidejük alatt is habzsolják az áramot. Az egészben az az alattomos, hogy látszólag bagatell, 0,005 kilowattos óránkénti fogyasztásról van szó. De számolj csak! A háztartások 90%-ának nappalijában van ma már tévé, DVD-lejátszó, hifi-torony, sőt, 40%-ukban műholdas beltéri egység is. 5 W/készülék átlagértékkel kalkulálva - mivel ezek a készülékek a nap 24 órájában működnek az év 365 napján - könnyen kiszámolható, hogy már napi 20 óra passzív készenlét is 40 kw-tal, azaz 1720 forinttal terheli meg a családi kasszát éves szinten! Hogy ez nem nagy durranás? Vigyázat! Ez a pénz készülékenként értendő! Tehát csak a nappaliban 8-10 ezer forintról van szó. És akkor még nem beszéltünk a számítógépről, amely ma már a családok több mint negyedében megtalálható.

A modemtől a hangszórókig

Kevesen tudják, de a számítógép, a monitor akkor is fogyaszt áramot, ha nincs bekapcsolva. Pedig hétköznapi értelemben készenlétről itt nem is beszélhetünk, hiszen nem távirányítóval bekapcsolható eszközökről van szó. Ehhez jön még az ADSL modem és a hangszórók fogyasztása, a nyomtató, és esetleg a router áramfelvétele, illetve a telefoné, ha üzenetrögzítős, hordozható vagy fax-szal kombinált készülékről van szó. Itt újabb 8-10 ezer forintos rejtett költségről van szó.

Mit lehet tenni? Tegyél a készülékek elé egy néhány száz forintos elosztós kapcsolót. Mivel a készülékek jellemzően két bokorban kerülnek elhelyezésre, lényegében két elosztóra lesz szükség: egy a lakás szórakoztató elektronika, egy a számítástechnika részlegén. Ha akarod, ezzel akár két legyet is üthetsz egy csapásra. Néhány ezer forintért áramcsapás- és túláram-védelemmel ellátott elosztó is kapható, amely megvédi a készülékeket, illetve a pénztárcádat a több százezer forintos kártól.

Óvatosan az ébresztéssel!

Persze van olyan eszköz, amely a fenti módszerekkel nem késztethető alacsonyabb fogyasztásra. Tipikus példa a csaknem minden hálószobában fellelhető rádiós óra. Hiába használod csak pár percet naponta, 24 órás működése áramtalanítással nem szakítható meg, hiszen a készülék elemről csak pár órás időmemória működtetésére képes. A jövőbeni költségeid ez esetben a vásárlás pillanatában eldőlnek. Nem mindegy ugyanis, hogy az alapvetően hasonló szolgáltatási színvonalú készülék 1 vagy 8 wattos teljesítményt igényel. Míg az első esetben mindössze évi 400 forint kiadással számolhatsz, a másik véglet 3000 forint. Ami a készülék értékéhez képest komoly summa, hiszen egy rádiós óra 2-4 ezer forintba kerül. Ha tehát vásárláskor a fogyasztást nem veszed figyelembe, évente újra és újra kifizeted az árát, míg egy energiatakarékosabb típus ugyan drágább, de pár hónapon belül visszahozza a többletköltséget.

Csapd be az érzékeidet: párologtató

Egyszerű kis készülék, amely első látásra nem tesz csodákat, használata mellett mégis úgy csökkentheted az otthonod fűtéséhez használt energia mennyiségét, hogy azt szinte észre sem veszed.

A legtöbb lakásban és házban, legfőképpen ott, ahol konvektor gondoskodik az otthon melegéről, a levegő a fűtési szezonban jóval szárazabb, mint egyébként. A száraz levegőben pedig az ember hőérzete is lecsökken, amelynek hatására hajlamos a kelleténél magasabb hőfokon üzemeltetni a fűtőberendezéseket. Ha azonban biztosítod a lakásod levegőjének megfelelő páratartalmát, a hőérzeted is megváltozik, így még - az egyébként is javasolt - 20-22°C-ot is melegebbnek érzed majd, mint a korábbi, esetenként 24-26°C-os hőmérsékletet. A párologtatónak ráadásul csupán kevés áramra és vízre van szüksége, így attól sem kell tartanod, hogy amit az egyik számlán megspórolsz, az a másikon jelentkezik majd.

Egyszerű, de annál nagyszerűbb: energiatakarékos izzó

Bár már a csapból is az folyik, hogy az energiatakarékos izzókkal rengeteg energiát és pénzt lehet spórolni, sokan mégsem hajlandóak váltani, illetve végleg lecserélni a hagyományos izzókat a gazdaságosabbakra. A tapasztalatok szerint ennek oka elsősorban az energiatakarékos izzók ára, vagy az, hogy a többség úgy hiszi, sokat úgysem takarít meg velük, miért költene hát rájuk.

Pedig igenis érdemes. Jó, ha tudod például, hogy míg a hagyományos izzók csupán a felhasznált energia 2-5%-át hasznosítják, addig az energiatakarékos izzók ennél jóval többet. Ez utóbbiak ráadásul negyedannyi energiát is fogyasztanak, mint hagyományos társaik, élettartamuk pedig tízszer nagyobb, így áruk többszörösen megtérül az élettartam alatt.
És, hogy pontosan mit is jelent ez forintban kifejezve? Egy átlagos háztartásra levetítve közel 15 ezer forint megtakarítást évente.

Jó, ha tudod!

A 25 W-os hagyományos izzót 6 W-os energiatakarékosra érdemes cserélni, a 40 W-ost 8 W-osra, a 60 W-os izzót 12 W-osra, a 100 W-ost pedig 20 W-os energiatakarékosra.

Spórolj egy gombnyomással: elosztó

Nem újdonság, nem csodaszer, nem kerül vagyonokba, sőt, talán a háztartások többségében találkozni is kapcsolóval ellátott elosztóval. Mégis kevesen használják, pedig ezzel az ügyes kis szerkezettel évente akár 20-30 ezer forintot is megspórolhatsz. Hogyan? A titok nyitja az úgynevezett stand-by üzemmódban keresendő, amely üzemmódban a legtöbb televíziót, hifit, számítógépet és mikrohullámú sütőt hagyja a gazdája, amikor elmegy otthonról. Bár a készülékek nem működnek, azzal, hogy készenléti állapotban vannak egész nap, egy év alatt akár több tízezer forinttal képesek hozzájárulni a magas villanyszámlához.

Ha azt szeretnéd, hogy ez az összeg inkább a pénztárcádban maradjon, de semmi kedved reggelente kihúzogatni a készülékek csatlakozóit, majd esténként visszadugdosni, használj kapcsolóval ellátott elosztót. Így kényelmesen, egyetlen gombnyomással szabadíthatod ki a berendezéseket a stand-by fogságából, és spórolhatod meg azt az összeget, amelyet eddig a sárga csekkekre kellett költened.

Óvatosan a bojlerrel!

Fontos tényező lehet, hogy mekkora figyelmet szentelsz a melegvíz-használat racionalizálásának. Ahol gázbojler melegíti a vizet a fürdéshez és a mosogatáshoz, ott akár több tízezer forintot spórolhatsz, ha nem forrósítod fel túlságosan a vizet.

Az Energia Klub energiahatékonysági asszisztense, Fülöp Orsolya szerint a költségek felét megtakaríthatod, ha egy 120 literes bojlerben 80°C-os víz helyett 50°C-osat állítasz elő. Mivel az extrémen felforrósított vízhez így is, úgy is hideg vizet keversz, 60°C-nál semmi esetre sem érdemes melegebbre állítani a hőfokszabályozót, ellenkező esetben ugyanis a hőveszteség is nagyobb, és a vízkőképződés is gyorsabb.

Tudtad?

Egy magasabb hőfokon üzemelő bojler fűtőszálán egy milliméter vastagságban lerakódott vízkő 10%-kal növelheti az energiafelhasználást.

Spórolj fóliával!

Minden haladó szinten tudatos és takarékos háztartás alapvető tartozéka az úgynevezett hőtükör-fólia. Ez a barkácsboltokban könnyedén beszerezhető, és a radiátor mögé saját kezűleg is felszerelhető. A hőtükör-fólia lényege, hogy alumíniumréteggel látták el, melynek köszönhetően visszaveri a hőt, és nem a falfelületet fűti a fűtőtest feleslegesen. Ezzel az olcsó és ötletes megoldással a fűtésre fordított energia 5-6%-át is megspórolhatod.

Nem mindegy, hol a gázóra!

Gondoltad volna, hogy forintokban kimutatható következménye van annak, hogy hova szerelteted fel a gázórát? Pedig így van. Az Energia Klub munkatársa szerint, ha ez egy jól látható helyen van, akkor is spórolhatsz, hiszen a szemed láttára pörgő számok tudat alatt is arra ösztönöznek, hogy takarékoskodj a gázzal.

Fontos továbbá, hogy a csővezeték megfelelően legyen szigetelve, hiszen így minimalizálható a hőveszteség. Ha már a szigetelésnél tartunk: nemcsak a csövek, hanem az ablakok és a ház egészének szigetelése is sok megtakarítással jár.

Az edények is sokat számítanak!

A folyamatos gázár-emelkedések ellenére sokan megfeledkeznek arról, hogy mennyi kiaknázatlan spórolási lehetőség rejlik a konyhában. Pedig egy kis figyelemmel sok pénzt takaríthatsz meg! Első körben érdemes alaposabban átvizsgálnod az edényeket és a fedőket, hiszen ezek anyaga, minősége, formája is befolyásolja, hogy mennyi energiát használsz fel. Az ebéd készítésekor tanácsos jó hővezetésű anyagokból - öntöttvas, acél, zománcozott vas - készült edényekben főzni.

A kerámia és a hőálló üvegedény ilyenkor nem túl szerencsés választás, mert ezeknek gyengébb a hővezetésük, és az étel is lassabban készül. A méret és a forma is sokat számít: a főzés hatásfokát ugyanis a homorú és domború edények nagyon le tudják rontani.

Kuktában vagy mikrohullámú sütőben főzz és süss!

- Ha van otthon kuktád, használd minél gyakrabban! Ha ebben az egyébként sokszor mellőzött edényben főzöl, az energia-felhasználás akár 40%-a, míg az időráfordítás 70%-a is megtakarítható - mondta Fülöp Orsolya.

Szerinte egyetlen tál étel miatt nem érdemes beüzemelni a tűzhelyet, ilyenkor gazdaságosabb mikrohullámú sütőben melegíteni, míg, ha több fogás készül, azt nyugodtan készítheted egyszerre is.

A konyhában is kifizetődőbb a tisztaság: az elkoszolódott gázégők, fűtőfelületek 10%-kal is ronthatják a tűzhelyek hatásfokát. Ha sűrűbben takarítod a sütőt és a gázrózsákat, és betartod a fenti szabályokat, évente 5-6 ezer forinttal kevesebbet fizethetsz majd a szolgáltatónak.