fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Mégis miért?
2009. január 23., 07:11
Ha holnap tartanák az országgyűlési választásokat, a Magyar Szocialista Párt legfeljebb 19 százalékot kapna a Fidesz 42 százaléknyi voksával szemben. Ha csak a biztosan szavazók mennének el, az egyéni győzelmekkel együtt szinte biztosan meglenne a kétharmados polgári többség a parlamentben.

Indulás tehát pezsgőért?

Nagyon nem kellene.

Nem csak azért nem, mert a voksolást nem holnap tartják. S még csak nem is a találó politikai bonmot miatt, amely szerint választást és nem közvélemény-kutatást kell nyerni. A pezsgődurrogtatás legfőbb akadálya a fenti 19 százalék. Avagy a január 11-én a ferencvárosi időközi választáson kapott 23 százalék.

Miért gondolják még mindig ennyien Magyarországon, hogy az MSZP a jobbik választás? Lassan fél évtizednyi Gyurcsány-ámokfutás után, akkor, amikor szinte nincs nap, hogy ne bukna le valamilyen korrupciós ügy miatt egy szocialista politikus? Akkor, amikor megnyirbálják a 13. havi nyugdíjat, tízezrek kerülnek utcára, vásárlásról vásárlásra kevesebbet ér a fizetésünk, és emberek tucatjai fagynak meg az utcán?

Miért kap a ferencvárosi választáson a szocialista Bánsághi Tamás még mindig 1850 szavazatot? Akkor, amikor az alpolgármesterről öntömjénező kampánybusza és videoklipjei ellenére is tudjuk, hogy megszavazta a piac, gyermekkórház és iskola bezárását, a rendelő eladását. S hát valljuk meg, talán a legmagasabb moralitás kritériumai sem ott kezdődnek, amikor egy fél évre felfüggesztett jogkörű alpolgármester minden hónap végén a kasszához járul fizetéséért. S mégis, még ha alacsony részvétel mellett is, de 23 százaléknyi ferencvárosi belé helyezi bizalmát - Bácskai Tamás fideszes jelölt 58 százalékot kapott.

Miért? Miért? Miért?

A javuló szociális helyzet, a kormányzati reformok pozitív hatása... nos, ez legfeljebb ha pár ezer "bennfentes" voksot biztosítana országosan. Többen már lassan nem férnek bele a gyurcsányi buliba.

Akkor mi az ok? A baloldaliság? A Magyar Szocialista Párt már régen szakított az úgynevezett baloldali értékekkel, ezért gyűlöli talán még a Fidesznél is jobban a Munkáspártot az MSZP-s vezetés. Végigmehetünk sorban: esélyegyenlőség, szociális érzék, egyenlő társadalmi közteherviselés. Emlegetni is röhögtető mindezt MSZP-s viszonylatban.

Akkor mi az érzelmi rész? A közös "szocialista" múlt? Együtt jártunk felvonulni, gyár után kocsmáztunk, taggyűlésen ultiztunk? Közösen kacsingattunk Kádárral, vica és versa? Horn Gyulára ez még talán igaz is lehetett, legalább nem tagadta pufajkáját, Gyurcsány Ferenc pártja azonban elhatárolódik, visszamenőleg is megbecsteleníti még azt is, ami valahol tisztességesnek indult.

Továbbra is: miért szavaznak a szocialistákra?

Persze ott van az MSZP-s kommunikáció örök aduásza: jönnek a fasiszták! Akkor már a hányingert keltő, hazudozó és lopó társaság is kisebb rosszat jelenthet csak. Fasiszta veszélyt, ördögöt és sátánt kiáltani Orbán és Kövér kapcsán sem nagy teljesítmény. Ha a szobában ATV-t nézünk, a konyhában Klubrádiót hallgatunk, lehet hinni. De az utcára kimenve is?

Akkor húszszázaléknyi totálisan ostoba és vak ember lenne Magyarországon?

Szó sincs róla.

A szocialista húsz százalék túlnyomó része valószínűleg tökéletesen tisztában van vele, hogy az elmúlt évek a hazugságról szóltak. Nekik is hazudtak, s hazudtak ők is saját maguknak, amikor nemcsak elhitték, hanem szavazatukkal támogatták is azt. Tükörbe nézni, s ezt elfogadni viszont rettenetesen nehéz.

Lassan megy, de megy. Ilyen szembenézés lehet vasárnap újra a Ferencvárosban. Magas részvételű, érvényes választásnál, a tisztességes oldal győzelme esetén, Bánsághi januári 1850 embere már nem kerülheti el a tükröt.

(Máté T. Gyula, Magyar Hírlap)