fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ferencváros: Bácskai János történelmi sikerben bízik
2009. január 23., 11:07
A Fidesz ferencvárosi képviselőjelöltje biztos abban, hogy pártja történelmi sikert ér el a vasárnap esedékes időközi választás második fordulójában, s egy olyan mandátumot hódítanak el, amelyet a korábbi választásokon vagy a liberálisok, vagy a szocialisták szereztek meg. Bácskai János abban is bizonyos, hogy most már érvényes lesz a választás, annak ellenére is, hogy az MSZP az érvénytelenségre játszik, mert el akarják kerülni a történelmi kudarcot.

- Az időközi választás első fordulójában a választópolgárok alig negyede élt a szavazás lehetőségével. Ha 25 százalék alá csökken a részvétel, érvénytelen lesz a választás, s újat kell kiírni. Nemrég visszalépett az SZDSZ jelöltje, így már a szabad demokrata szimpatizánsok sem lesznek feltétlenül motiváltak. Érvényes lesz ennek tükrében a második forduló?

- Igen, határozottan állítom, sőt, biztos vagyok benne. A Fidesz, ahogy korábban is, elmegy az emberekhez, kopogtat, kérdez, beszélget velük. Az összes programunkon, a kedvezményes alma-krumpli akcióinkon, vagy a szociális bolt megnyitásakor is többen jelezték, hogy a második fordulóban elmennek szavazni, pedig az elsőben nem éltek ezzel a lehetőséggel. Biztatjuk őket mi is, hogy nincs másnak alternatívája, mint hogy érvényes legyen ez a választás. A ferencvárosiak nem maradhatnak parlamenti képviselet nélkül, ez minden ott élő embernek rossz lenne.

- Ugyanakkor az MSZP-nek az lehet az érdeke, ha érvénytelen marad a választás, ezt ugyanis sokkal jobban tudnák kommunikálni, mint azt, ha egy érvényes választáson bukna hatalmasat a jelöltjük.

- Ebben önnek tökéletesen igaza van. Jól látszik, hogy az SZDSZ és az MSZP azt akarja elérni, hogy érvénytelen legyen a választás, és a ferencvárosiak parlamenti képviselet nélkül maradjanak. Nyilván meg akarják úszni a történelmi vereséget, hiszen korábban még soha nem fordult elő, hogy a jobboldal időközi választáson olyan körzetet nyerjen meg, ahol korábban baloldali vagy liberális jelölt volt. Sajnos újra a ferencvárosi emberek elé helyezik azt a célt, hogy a kormányt segítsék hatalmon maradni. Ezért tovább nőtt a ferencvárosi választás tétje: az emberek ítéletet mondhatnak erről a tisztességtelen politizálásról is.

- Van még a szavazók körében tartaléka a Fidesznek?

- Természetesen van. Vasárnap minden bizonnyal el fognak jönni azok is, akik korábban nem hittek abban, hogy Ferencvárosból indul a változás éve.

- Mivel mozgósítják választóikat a második fordulóra?

- Kampányunk lényege két szóban összefoglalható: nem mindegy! Nem mindegy, hogy elmennek-e az emberek szavazni, nem mindegy, kire szavaznak, s nem mindegy, hogy érvényes lesz-e a választás, s végső soron, lesz-e változás. El kell hinni, hogy az az egy kis szavazat is számít. Az első forduló részvételi eredménye bizonyította, hogy mindenkinek számít a szavazata, igenis sokat nyom a latba.

- Ferencvárosban a napokban nyílt meg a Fidesszel szövetséges Magosz szociálisbolt-hálózatának első boltja megfizethető árú magyar zöldségekkel, gyümölcsökkel, élelmiszerekkel, amelyeket magyar gazdák termesztenek, termelnek és szállítanak ide. Ez nem ugyanolyan olcsó kampányfogás, mint a szocialisták szokásos választási gulyása?

- Amikor elkezdtük ezeket az alma-krumpli akciókat, még nem is tudtuk, hogy Gegesy Ferenc polgármester kilép az SZDSZ-ből és lemond parlamenti mandátumáról. Szeptemberben szerveztük az első szabadtéri vásárt, ma tartjuk a hatodik ilyen akciót, amelynek óriási sikerére alapoztuk a szociálisbolt-hálózat ötletét. Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója vetette fel még korábban, hogy a gazdák leszedték az almát, a krumplit, ám a multik nem akarnak fizetni érte, és át sem akarják venni, ezért valamit tenni kéne. Az elején csak alma és krumpli volt, aztán jött hozzá a többi, a hagyma, a méz, a házi tej, a savanyú káposzta. Az itt élők jelentős része nem jár plázákba, hipermarketekbe, ahol a magyar árufelesleg helyett szinte csak egyiptomi burgonyát, marokkói paprikát vagy kínai fokhagymát lehet kapni. Búzaégetés vagy dinnyedobálás helyett így a magyar gazdák magyar terményeit vehetik meg az emberek, ráadásul olcsón. Az üzlet nyitására vállalkozó kereskedők is megmenekülhetnek az immár országosan fenyegető csődtől, így mindenki jól jár.

- Hegedűs Zsuzsa szociológus azt mondta, a válság megoldását nem lehet várni a kormánytól, a politikusoktól, az emberek csak saját magukra számíthatnak.

- A jelenlegi helyzetben világos: a kormány nem az emberek érdekeit tartja szem előtt, hanem ideje, energiája és ereje arra megy el, hogy két kézzel ragaszkodjon a bársonyszékekhez. A szociális bolt egyébként abszolút alulról jövő kezdeményezés: az utcai vásárokon egyre többen kérdezték: "Miért nincs boltjuk, ahol nemcsak két-három hetente, hanem rendszeresen vásárolhatnánk?" Megígértük, és így most megnyílt az első szociális bolt, amelyet soktucatnyi követhet még Budapesten és más városokban.

- Szükség is lehet rá mindenütt, hiszen a szociális miniszter nemrég elismerte, hogy a családi pótlék részleges elvonásán gondolkodnak. Megint a dolgozó, gyermekes családok járnak rosszul, miközben a multik megadóztatása fel sem vetődik.

- A kormány régóta hadjáratot folytat a családok ellen, holott a magyar családok egyáltalán nem tehetnek arról, hogy a kormány ilyen helyzetbe juttatta az országot. A 13. havi bér, a 13. havi nyugdíj és a családi adókedvezmény után most el akarják venni a családi pótlékot is. Ez elfogadhatatlan, és nehéz helyzetbe hozza a ferencvárosi családokat is. Az itt lakók közül sokan nem tudnak messzire elmenni egy-egy bevásárláskor: a drasztikusan megemelt, 290 forintos BKV-jegyből 2,5 kiló almát, 4 kiló krumplit tud venni. A szociális bolt példája megmutatta, hogy pluszpénzek és egy fillér állami támogatás nélkül is lehet hasznosat és jót tenni. Csak tenni kell.

- Még korábban említette, hogy sikere esetén a parlamentben elődjéhez, a polgármesterhez hasonlóan Ferencváros érdekeit kiemelten képviselné. A központi intézkedések már az önkormányzatiságot veszélyeztetik, anyagilag és közjogilag egyaránt. Nemrég a Fidesz is felvetette a budapesti közigazgatás átalakításának szükségességét. Hogyan vélekedik minderről?

- Parlamenti frakciónk már többször javasolta az Országgyűlés létszámának felére csökkentését, de a kormány ezt rendre leszavazta. Fel lehet vetni az önkormányzati rendszer átalakítását is, de akkor a gondolkodást minden bizonnyal a fővárosi önkormányzat kapcsán kell kezdeni.

(Pál Gábor - Szabó Zsolt, Magyar Nemzet)