ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Legenda és versenyképesség

Az elmúlt évek közgazdasági diskurzusának egyik kulcsfogalma a versenyképesség. A liberális gazdaságfilozófia és az erre épülő gyakorlat szinte mindent ennek igyekszik alárendelni, mintha valóban vitathatatlan lenne, hogy a társadalmi szerveződések legvégső célja a versenyképesség fokozása. Érdemes tehát kicsit fesztelenül szemügyre venni ezt a bűvös fogalmat.
Létrehozva: 2009. január 26., 07:30
nyomtat küld

Talán azzal kell kezdeni, hogy noha a versengés kétségtelenül része az ember evolúciós örökségének, de jelentőségét messze eltúlozta az a tény, hogy a természettudomány értelmezési keretét az a Charles Darwin határozta meg, aki a legvadabb ultrakapitalizmus korának gyermeke volt, így nem tudta, talán nem is akarta magát kivonni az uralkodó kontextus meghatározó erejének hatása alól. Pedig ma már minden evolúcióbiológusnak evidencia, hogy a főemlősök populációiban az együttműködés igen komplex rendszerei léteznek, és ezek meghatározó ereje sokkal nagyobb, mint a versengésé. Sőt a verseny is inkább vetélkedés, ahol a cél nem a partner legyőzése, hanem sokkal inkább annak eldöntése, hogy ki a leginkább kompetens a közösség egészének irányításában. Vagyis a vetélkedés csak arra szolgál, hogy a közösség együttműködési kereteinek kialakítására leginkább alkalmas egyedet kiválassza. Tehát a verseny nemcsak hogy nem cél, hanem csupán egyszerű szociotechnikai eszköz az együttműködés, együttérzés, szolidaritás kohéziós kötelékeinek rendszeres újraszövésére. A globalitás korának liberokrata versenyképességi mítosza tehát hamis evolúciós alapokra épül, amikor egy szimpla szociotechnikából mindent maga alárendelő és meghatározó elvet próbál megkonstruálni.

De akkor hogyan értelmezzük, minek tekintsük azt a valamit, amit a versenyképesség fogalmával ír le az uralkodó gazdaságideológia? Az első zavarba ejtő mozzanat, hogy a különböző közgazdasági iskolák nagyon eltérő módon írják körül a versenyképesség kategóriáját. Ha azonban a lényegét próbáljuk mindennek kihámozni, akkor elég egyértelművé válik, hogy a versenyképesség a minél nagyobb arányú profit megszerzésére való képességet jelenti. Ha viszont így van, akkor számos igen kényes kérdés merül fel. Az első és legfontosabb, amely képtelenségével jól jelzi a kérdés ellentmondásait, hogy mi volna az abszolút versenyképesség legvégső határa?

A válasz egyértelmű. A tőke akkor lenne képes ezt a - mondhatni - fiziológiai határt jelentő szintjét elérni, ha 24 órás lenne a napi munkaidő, és nulla az ezért járó bér. És bármilyen kellemetlen is ma már ezzel szembesülni, a 19. század nyugati kapitalizmusa közel járt ehhez a fiziológiai határhoz, hiszen a napi 18 órás munkaidő és a legelemibb fizikai szükségletek kielégítésére éppen csak alkalmas bér általánosnak volt tekinthető. A példa azonban jól szemlélteti a tőkeviszony abszurditását, amelyért egy többnyire rejtve maradó összefüggés a felelős. Nevezetesen, a tőke nem foglalkozik azzal, hogy az általa a termelési folyamatban "elfogyasztott" javak újratermelése hogyan megy végbe, vagyis ő kizárólag a számára üzemgazdasági szinten adódó közvetlen költségekkel foglalkozik. Nem érdekli tehát, hogy az általa elfogyasztott környezeti javak (tiszta víz és tiszta levegő, termőföld, élővilág és így tovább) és szociokulturális javak (például a jól képzett munkaerő, a közbiztonság vagy a kiszámítható morális és jogi rend) hogyan keletkeznek. Merthogy minden ellenkező híreszteléssel szemben ezek a javak nemcsak "úgy maguktól tenyésznek", hanem újratermelésük egy igen komplex létmegmunkálási folyamat eredménye, amelynek sikeres véghezvitele nélkül nem keletkezne profit, és pusztító anarchiába süllyedne minden emberi közösség. A közgazdaságtan hatalmi ideológiája ki is talált egy olyan hamis fogalmat, amely félrevezető módon elhárítja a tőke felől e javak újratermelésében való bármilyen közreműködés lehetőségét és szükségességét. Ez a hamis metafogalom az externália, vagyis a külső költségek világa, amely szemben a profittermelés szempontjából releváns üzemgazdasági szinten értelmezhető költségekkel, nem értelmezhető a tőkeviszonyban.

Ez az eredeti kapitalizmusmodell azonban igen rövid időn belül összeomlott volna, hiszen a környezeti és társadalmi javak készletei egy idő után végleg kimerülnek, ha reprodukciójuk fedezete nem jelenik meg a költségek között. Nem árt rögzítenünk, hogy a modern állam létrejötte nem valami szerencsétlen véletlen műve volt, hanem alapvető feltétele annak, hogy a tőkeviszony gyors összeomlása elkerülhető legyen. Azért kell ezt mostanában újra hangsúlyoznunk, mert a mai liberális ideológia az államot, főként az államnak fizetendő adókat és járulékokat a szükséges, sőt egyre inkább a szükségtelen rossz kategóriájába sorolja. Pedig Czakó Gábor költői fogalmával élve "utolsó véd-művünk" a nemzetállam maga.

Jó volna, ha a mostani válságörvénylések közepette nem feledkeznénk meg e fontos tanulságról.

(Bogár László, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések