fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Magyarország semmiben sem bízik
2009. január 26., 10:47
Mi vagyunk a legpesszimistább nemzet az Európai Unióban az országunk sorsának megítélése szempontjából: százból 74 magyar szerint rossz irányba mennek a dolgok. Bár bízunk az európai intézményekben, a megkérdezettek 52 százalékát nem érdekli az idei európai parlamenti választás.

Magyarország negatív rekordot döntött: az emberek 74 százaléka úgy gondolja, hogy rossz irányba mennek a dolgok az országban. Száz emberből mindössze nyolc bizakodó, e tekintetben az utolsó helyre kerültünk az Európai Unió tagállamai között - derül ki a legfrissebb Eurobarometer-felmérésből. Szlovénia bizonyult a legoptimistábbnak, ugyanis a megkérdezettek csaknem fele válaszolta azt, hogy hazája jó irányba halad. Az unió helyzetével kapcsolatban Románia a legoptimistább: 57 százalék szerint mennek jó irányba a közösség ügyei. Az olaszokon viszont, úgy tűnik, úrrá lett valamiféle euroszkepticizmus, csak minden ötödik megkérdezett vélte úgy, hogy Brüsszel jó úton jár.

Azt a véleményt, hogy az ország EU-tagsága általában véve jó dolog, Hollandiában osztják a legtöbben, méghozzá a polgárok nyolcvan százaléka. A 27 tagállam listájának harmadik helyén Írország áll 67 százalékkal, Magyarország pedig hátulról számolva az utolsó, százból mindössze 31 ember véli úgy, hogy a tagság jó. Azt, hogy hasznos, már többen gondolják: a megkérdezettek 39 százaléka, akárcsak Nagy-Britanniában. Ezekkel az adatokkal hazánk és a szigetország az utolsó helyen osztozik. Az EU-tagságot az írek tartják a legjövedelmezőbbnek: csaknem nyolcvan százalékuk válaszolta azt, hogy hazája jól járt a csatlakozással. Mindennek ellenére továbbra is kétséges, hogy a lisszaboni szerződésről szóló újabb népszavazáson - amelyet valószínűleg októberben tartanak - többségbe kerülnek-e az igenek, támogatják-e az írek az erősebb Európai Unió létrejöttét.

Júniusban európai parlamenti választások lesznek, ezért sem közömbös, hogy milyen a jelenleg 786 tagú testület megítélése. Száz európaiból 51 bízik az Európai Parlamentben. Az Európai Bizottság esetében ez az arány valamivel kisebb, 47 százalék. A két uniós intézményben a belgák és a szlovákok bíznak leginkább, a britek a legkételkedőbbek. A magyarok az európai átlagnál jobban bíznak ezekben a testületekben, de a felmérés szerint honfitársaink 52 százalékát nem érdeklik az európai parlamenti választások. Arról egyébként, hogy 2009 júniusában EP-választások lesznek, csak a megkérdezettek 26 százaléka tudott Európa-szerte. Gazdasági növekedés, munkanélküliség, infláció, energiaellátás - a felmérésben megkérdezettek szerint ezek azok a témák, amelyekre a legnagyobb hangsúlyt kellene fektetni a választásokra való felkészülés alatt.

A gazdasági témák nemcsak a politikai érdeklődés középpontjában állnak, hanem az európai identitást is jelentősen befolyásolják: a válaszadók negyven százaléka szerint az euró az, ami a leginkább közösséget formál a kontinensből. Az európai himnusz csak a válaszadók öt százaléka szerint a legjelentősebb identitásmeghatározó, az európai lobogónál pedig 15 százalék ez az arány.

Annak ellenére, hogy a többség bízik az uniós intézményekben, s az európaiak több mint fele szerint jó és hasznos az EU-tagság, csak 45 százalék érzi úgy, hogy az unió említése inkább pozitív érzeteket kelt benne. Romániában a legmagasabb, csaknem kétharmados ez az arány. Hazánkban százból mindössze 34-en gondolják úgy, hogy mindent egybevetve jó az EU imázsa. A lista végén ebben az esetben is Nagy-Britannia áll.

Az Eurobarometer-felmérések az Európai Bizottság megbízásából készülnek. A 70. Eurobarometer több mint 30 ezer ember 2008. októberi és novemberi megkérdezésén alapul.

(Magyar Hírlap)