FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Lehetne, de lesz-e a szemétből alkohol?
Mezőgazdasági és feldolgozóipari hulladékokból gyártható bioüzemanyag egy újonnan kifejlesztett technológia segítségével, kérdés azonban, hogy lesz-e igény a környezetbarát megoldásra.
Létrehozva: 2009. január 29., 16:51

Új technológiát dolgozott ki a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kara több partnerrel együttműködve. Lignocellulózt tartalmazó mezőgazdasági és feldolgozóipari hulladékokból állítanak elő cukrot, majd ebből alkoholt, így az alapanyag akár 55-60 százaléka is etanollá alakítható. A maradék sem vész kárba: biogáz vagy jó minőségű komposzt készíthető belőle. Az új eljárás jó alternatívát kínál a kukoricából, búzából termelt bioetanollal szemben, ami egyre kevésbé tűnik hosszú távú megoldásnak, hisz élelmiszertermelő területektől veszi el az értékes négyzetkilométereket.

Hodúr Cecília, a szegedi Mérnöki Kar tudományos dékánhelyettese elmondta, a technológiát most tökéletesítik, ipari mértékű felhasználása azon múlik, milyen erőforrásokat tudnak biztosítani a munkához.

Magyarország bioetanol-helyzete ugyanakkor meg sem közelíti a néhány éve tervezettet egy, a Napi Gazdaságban kedden megjelent cikk szerint. A négy-öt évvel ezelőtti befektetői tervek szerint mostanra Magyarországon nyolcszázezer - egymillió tonna bioetanolt kellene tudni előállítani, ám jelenleg egyetlen olyan komolyabb, évi 100-150 ezer tonna kapacitású gyár működik, amely képes előállítani az itthon szabványos E85-ös üzemanyagot - írja a lap.

A fentiek ismeretében kérdéses, hogy jut-e terep a szegediek újításának. Remélhetőleg az, hogy az új technológiával való bioetanol-termelés nem megy az élelmiszertermelés rovására, megteremti majd a terepet a hulladékból készült etanolnak.