ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kóros névfóbia?

A szocialisták Orbán-ellenségképe ismét bővült. A Fidesz elnöke után most egy másik Orbán van soron. Igaza lenne az ókori bölcsességnek? A név - végzet?
Létrehozva: 2009. február 3., 07:28
nyomtat küld

A Győri Táblabíróság elnökét, dr. Orbán Máriát már másodízben jelölte a Legfelsőbb Bíróság elnöki székébe Sólyom László. A köztársasági elnök korábbi jelöltjét a balliberális parlamenti többség mereven elutasította, csakúgy, mint a tavaly decemberi szavazáson Orbán bírónőt. Tették ezt annak ellenére, hogy az Országos Igazságügyi Tanács mellette foglalt állást.

Az MSZP kifogásait vele szemben a szocialista képviselő és pártügyész, Bárándy Gergely tálalta: szerinte az angol nyelv ismeretének a hiánya akadályozza a bírónőt abban, hogy más államok igazságszolgáltatási szerveivel nemzetközi kapcsolatokat alakítson ki. Kérdem én: biztos, hogy kizárólag angol nyelven lehet kapcsolatokat kialakítani? Német nyelven például - nem? Azon ugyanis tárgyalóképes.

Bárándy felvetette a tudományos munkásság hiányát, amit ő elvárhatónak tart egy leendő LB-elnöktől. Bárándynak tehát - aki mellesleg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa - "szakirodalmi" elvárásai vannak Orbán Máriával szemben. De, kérdem, vajon hogy áll ezen a téren a számonkérő Bárándy? Én bizony szakmailag érdemlegeset még nem olvastam tőle, bár kinevezett adjunktus. Ezzel szemben Orbán Mária - mint bíró - kiváló ítélkező és vezető hírében áll, ezt tanúsítják azok a bíró és ügyvéd kollégák, akiknek személyes tapasztalata van erről. Kvalitásairól magam is alaposan meg tudtam győződni: tanítványom volt ugyanis. Sőt, egyik legkiválóbb diákom, ritkaságszámba menő képességekkel, így egészen természetes, hogy pályafutását is mindvégig figyelemmel kísértem.

A Pécsi Egyetem jogi karán gyakorlatvezetője voltam, és már ott feltűnt hallatlan aktivitása, kitűnő judíciuma, alapos lexikális felkészültsége és jogesetmegoldó készsége. Érzékenyen reagált szociológiai és szociálpszichológiai problémákra. Határozott szemlélet és szilárd erkölcsi tartás jellemezte már egyetemi hallgató korában is. Kiváló eredménnyel szerezte meg jogi doktori oklevelét, és a jogi szakvizsgán is remekelt. Ahogy arról szakmai körökből értesültem, az őt bíráló Bárándy Gergely ezen a téren is sokkal szürkébb eredményeket mutatott fel. Úgy vélem tehát, nincs kellő erkölcsi jogalapja arra, hogy Orbán Máriát kritizálja.

Bárándynak és párttársainak egyik fő ellenvetése a bírónővel szemben az, hogy túl gyorsan akarja megreformálni az igazságszolgáltatást és a Legfelsőbb Bíróságot. Pedig Orbán Máriának igaza van: itt azonnali reformra van szükség. A magyar igazságszolgáltatás teljesen elvesztette a tekintélyét a kormánynak és holdudvarának tetsző ítéleteivel. Elég csak megemlíteni egy példát. A köztisztviselői csoportos létszámleépítés ügyében a kormány a Szakszervezetek Érdekegyeztetési Fórumával kötött megállapodást egyoldalúan felrúgta, majd a szerződésszegést a legfőbb bírói fórum azzal a döntésével legalizálta, amelyben kimondta: a kormányt azért nem kötelezi semmire a kontraktus, mert az nem polgári jogi szerződés, és nem is jogszabály.

A szűkebb szakterületemről elég megemlíteni Gyurcsánynak és holdudvarának az áron aluli állami ingatlan- és cégvásárlási ügyleteit, valamint adóelvonásait. Ezen ügyekben az ellenzéki oldalról indított kereseteket vagy a megtett feljelentéseket azzal utasította el - jórészt vitatható módon - az igazságszolgáltatás, hogy ezek az ügyek elévültek. A legdurvább és legelvtelenebb lojalitást pedig akkor tanúsította az igazságszolgáltatás, amikor a 2006. októberi tüntetéseken tanúsított brutális rendőri fellépés áldozatainak jogos kártérítési igényeit vonakodott megítélni, valamint amikor az elindított büntetőeljárásokban a magukból kivetkőzött rendőrök bűnösségét nem volt képes megállapítani, arra hivatkozva, hogy a személyek nem azonosíthatók. Ugyanakkor ártatlan személyeket is bűnösnek találtak és elítéltek egyoldalú rendőri tanúvallomások alapján, és utólag, a jogorvoslat során a vádak rendre alaptalannak bizonyultak.

Éppen ezért örülök annak, hogy a köztársasági elnök kitart álláspontja mellett, és újból azt a valakit jelöli az LB elnökének, aki mindezen változtatni akar és képes: Orbán Máriát. Sokan vetik fel Sólyom Lászlóval szemben, hogy miért nem egyeztet előzetesen ilyen esetekben a pártokkal. Megítélésem szerint az is sikertelen lenne, mert az MSZP bizalmatlan Sólyommal szemben, azt pedig nem tételezhetik fel, hogy az államfő elvtelenül meghajol a szocialisták akarata előtt. Sólyom Lászlóban van kurázsi. Ő a jog és a jogállamiság talaján áll. Mint a szocialisták kereszttüzében most álló Havasiné Orbán Mária is.

(Prof. Prugberger Tamás, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések