|
|
|
|
Tangó, gejzír
|
Valutaalap, Unió, Világbank, EIB - momentán ezek a szervezetek pénzelik Magyarországot. Ha nem finanszíroznák hazánk működését Washingtonból és Brüsszelből, már rég tangót lejtenénk itt Budapesten és szerte az országban vagy éppen az izlandi gejzíren. |
Emlékezzünk csak!
Az október 23-i ünnep előtt a világ legbefolyásosabb gazdasági hírtelevíziója, a CNBC az Országház elől jelentkezett be Crisis in Hungary, vagyis Válság Magyarországon alcímmel. Természetesen nem azért jöttek a CNBC-s kollégák, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ünnepi beszédéről tudósítsanak, hanem hogy itt legyenek a befektetők által a következő Izlandnak vélt országban. Aztán - hála az égnek! - élő adásban nem bukott el az ország. Emögött azonban a jegybank brutális kamatemelése, majd a húszmilliárd eurós gigantikus hitelkeret felvétele állt. Átmenetileg stabilizálódott a helyzet...
Januárban viszont "mindent" megkaptunk. Energiakrízist, valutaválságot és a gazdaság egy részének a leállását. Olyannyira meggyengült a forint, hogy immár családok százezrei, vállalatok tízezrei - akik devizaalapú hitellel rendelkeznek - kénytelenek újratervezni életüket, a gazdálkodás mindennapjait. Mi lesz, akkor ha már tényleg nem tudnak fizetni?
Nézzük a szikár tényeket! Magyarországot csak a külföldi hitelek tartják életben. Ha pedig a külföldi hitelezőknek az ország már nem lesz megbízható adós, akkor hazánk Izland sorsára juthat. Nincsenek belső források, a lakosság, a cégek és az állam sem tud megtakarítani.
Ha mi leszünk a következő Izland, akkor négyszáz forint lesz az euró, az állampapírokat csak magas hozam mellett tudjuk értékesíteni, a lízingelt autót elviszik, a devizahitelesek lakásait a bankok lefoglalják, az ingatlanpiac összedől, a nyugdíjak elveszítik az értéküket, az infláció elszáll. Hatalmas gazdasági visszaesés, munkanélküliség jön.
Ha mi leszünk a következő Argentína, akkor a Nemzetközi Valutalap leállítja a hitelezést, a megszorító intézkedéseket zavargások követik, a rendkívüli állapot miatt a hatóságok kijárási tilalmat rendelnek el, csökkentik az állami fizetéseket, meghatározzák a polgárok bankszámláiról felvehető készpénzmennyiséget. Az erőszakhullám pedig fosztogatásba torkollik.
Túl sötét a kép? Nem, sokkal inkább az a helyzet, hogy túl súlyos árat fizetünk! Igen, ez a tízmilliós ország nem érdemli meg, hogy egy alapjaiban elhibázott gazdaságpolitika miatt szenvedjen. Nem érdemli meg, hogy a pénzügyi összeomlás szélére kerüljön. Hiszen a fenti - izlandi és dél-amerikai - képletek a magyarországi helyzethez nagyon is hasonlítanak. Egy súlyosan eladósodott országot a külföldi hitelek tartanak el, és a kormány újabb és újabb megszorító intézkedésekkel kétségbeesetten próbálja kiegyensúlyozni az államháztartást, ezzel tovább gyengítve a gazdasági tevékenységet és élezve a szociális feszültségeket. Eközben a miniszterelnök hol jobboldali fenyegetéssel provokál, hol pedig gazdasági és közjogi reformokról beszél.
Egyébként is: olyan bonyolult egy költségvetést megtervezni? Ez a közgázon a másodévesek tananyaga! Ráadásul nem pusztán az ideivel van gond. Az elmúlt években aligha volt még egy olyan büdzséje az országnak, amelyet tartani tudott volna a kormány. A folytonos ötletelés semmire sem vezet, ezt a forint árfolyamának tartós zuhanása jelzi, ami kifejeződése annak, hogy hiteltelenné vált a kormány, ezáltal pedig hazánk.
Szemeim előtt a CNBC stábjának munkaterve: március 15-én Budapesten tüntetők verekednek majd a rendőrökkel, Molotov-koktélok repülnek és autók égnek, menekül a tőke.
Hamarosan tényleg élő adásban bukhat el Magyarország!
(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|