fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az EU büntetné az illegális bevándorlókat foglalkoztatókat
2009. február 4., 15:09
Az Európai Parlament (EP) ma (február 4.) szavaz az illegális bevándorlók foglalkoztatásáról szóló rendeletről. A jogszabály valószínűleg elfogadásra kerül. Tartalma szerint bárki, aki illegális bevándorlót foglalkoztat büntethetővé válik, vagyis a felelősség a bevándorlókról részben az őket foglalkoztató vállalatokra hárul.

Lezárulhat a hosszúra nyúlt uniós vita az illegális bevándorlás szankcionálásról és kezeléséről, amely több más bevándorlási szabályozással is kapcsolatban áll. A "visszafordítási irányelv" és az európai "Kék Kártya" bevezetése az illegális bevándorlás csökkentését és a legális bevándorlók számának növelése érdekében dolgozták ki (Lásd az EurActiv.hu Link Dossziét a migrációs egyezményről és a Kék Kártyáról).

Az új szabályozás szerint a felelősség a munkáltatókat terhelné, akiknek kötelességük lenne a náluk dolgozók papírjait megvizsgálni és megbizonyosodni afelől, hogy a munkavállaló legálisan tartózkodik az Európai Unió területén. A javasolt szankciók a jogszabály szerint - pénzbírság és büntetőjogi következmények - nagyobb mértékben sújtanák a munkáltatót, mint a bevándorlót magát.

Az EP 4-8 millió fő közé teszi az EU-ban dolgozó, de uniós állampolgársággal nem rendelkező munkavállalók számát, akik gyakran építőmunkásként, mezőgazdasági dolgozóként, takarítóként vagy hotelszemélyzetként dolgoznak. A Parlament forrásai szerint mind a legális, mind az illegális munkaerőpiacon - a gazdasági válság súlyosbodásával - egyre nagyobb lesz a munkahelyekért folytatott a verseny.

Az irányelvről szóló EP-jelentést Claudio Fava (PES) olasz képviselő állította össze. Fava elmondta, hogy néhány változtatásra szükség volt, mivel a bevándorlók gyakran kizsákmányolás áldozataivá válnak, és "néha még rabszolgaként is tartják őket".

Az EP-képviselők többsége osztja ezt a véleményt. Miután a plenáris ülés megvitatta a jelentést tegnap Strasbourgban, egy parlamenti hivatalnok az EurActiv-nak elmondta, hogy csak a Zöldek és a szélsőbaloldali képviselők ellenezték a javaslatot. A mai szavazáson tehát igen valószínű, hogy a jelentést minden módosítás nélkül el fogják fogadni.

Az európai munkáltatók azonban kevésbé örülnek a jogszabálynak. Marcus Schwenke, az európai üzleti vállalkozásokat tömörítő BusinessEurope tagja elmondta, "erős fenntartásokkal bírnak a javaslat irányában, mivel az aránytalan". "Nehéz adminisztratív kötelezettségeket ró a vállalatokra és túl szigorú büntetést, szab ki rájuk.

A Egyesült Európai Baloldal / Északi Zöld Baloldal (GUE/NGL) képviselője, Giusto Catania egy lépéssel tovább ment. Az olasz képviselő szerint az irányelv "borzasztó", mivel "még sérülékenyebbé teszi azoknak a helyzetét, akik amúgy is elviselhetetlen körülmények között élnek, és nem tesz semmit az ellen, hogy a lelkiismeretlen munkáltatók még gazdagabbá váljanak".

Catania azt javasolta, hogy "normalizálják az illegális bevándorlók helyzetét és állítsák meg a kizsákmányolást. Arra kellene inkább fókuszálnunk, hogy itt vannak azok is, akik kihasználják a helyzetet, ehelyett pedig azokat büntetjük, akik megfújják a sípot és felfedik a kizsákmányolást".

Az európai szakszervezetek kimérten üdvözölték az irányelvet. Catelene Passchier, az Európai Szakszervezetek Szövetségének (ETUC) munkatársa úgy vélte, hogy "a munkáltatók elleni intézkedések jól hangzanak, de az amerikai tapasztalatok azt mutatják, hogy ez csak további mélységbe sodorja az illegális bevándorlókat; a kedves munkáltatók kedvesebbé, a gonoszak gonoszabbakká válnak".

(euvonal)