ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Mielőtt beledöglünk

Gyűlöljük ezt az árfolyamot! - fogalmazott Gyurcsány Ferenc a hazai valuta árfolyamának elszabadulását tapasztalván, amikor az euró ára áttörte a 300 forintos határt. A mondat a gazdasági elképzelések teljes hiányáról és a tökéletes kormányzati tehetetlenségről tanúskodik. Azaz a legyengített Magyarországra rászabadult pénzügyi válság a kormányfő fejében természeti erőként jelenik meg, miközben kormányzása alatt emberek tízezrei kerülnek utcára, magyar családok tízezrei mennek tönkre, mivel képtelenek visszafizetni a valutaalapú hiteleik megnövekedett terheit. Ilyen alapon azt is mondhatta volna a kormányfő, hogy gyűlöli az esőt.
Létrehozva: 2009. február 5., 06:52
nyomtat küld

A kormány által bejelentett intézkedések sem bizonyítanak mást, mint a tehetetlenséget. A válság közepette felállított válságmegelőző központ, a kiszolgáltatott ügyfelek érdekében a bankok megdorgálása - eső után köpönyeg. Mint ahogyan a pénzügyi válságnak az adópolitikával való kezelése is az, mellesleg teljes képtelenség. A monetáris válság okozta több ezer milliárd forintos kárt ugyanis adószigorítással ellensúlyozni nem lehet. Ez körülbelül annyira hatékony, mint gyűszűvel nekiállni kimerni az óceánt.

A hazánkba érkezett, a monetáris megoldások helyett a szociális kiadások lefaragását erőltető Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja és a kormány tárgyalásairól Bajnai Gordon számolt be a sajtónak. A kormány hozzá nem értéséről sokat árulkodik az a tény, hogy a miniszter nem ismeri a magyar törvényeket, és az IMF tevékenységét illetően is tájékozatlan. Az IMF alapokmányának kihirdetését ugyanis már 1982-ben törvény írta elő Magyarországon, amiről Bajnai úgy tudja, hogy az IMF-et nem a válság megelőzésére, megakadályozására hozták létre, hanem a már kialakult válsághelyzetekben való segítségre. Az alapokmányból azonban mindenki számára egyértelműen kiderül, hogy az IMF-nek igenis dolga a megelőzés. Inkább az a kérdés, hogy ezt miért nem tette-teszi.

A szervezet céljai között szerepel például "a nemzetközi kereskedés és kiegyensúlyozott növekedés elősegítése, ezáltal a foglalkoztatottság és a reáljövedelem magas szintje előmozdításához való hozzájárulás". Ez, ugye, nem épp válságkezelés, mint ahogyan az sem, hogy az IMF segítségével "el kell kerülni a versenyszerű valutaleértékeléseket". Tudatlansága miatt a kormány azt sem vette észre, hogy az IMF gyakorlata ellentmond az alapokmányban meghatározott feladatoknak is. "Az alap általános anyagi eszközeinek megfelelő biztosítékok ellenében való időleges rendelkezésre bocsátása révén biztonságot ad a tagoknak, lehetővé téve ezáltal számukra, hogy fizetésimérleg-zavaraikat olyan intézkedések foganatosítása nélkül küszöböljék ki, amelyek károsan hatnak a nemzeti vagy nemzetközi jólétre." A tagok általános kötelezettségeiről szóló fejezet ezt írja elő: "...elsőrendű fontosságú célja olyan keret létrehozása (...), amely egészséges gazdasági növekedést tesz lehetővé. (...) Minden tag keresi a stabilitást egy olyan monetáris rendszer rendezett támogatása útján, amely nem vezet veszélyes megrázkódtatásokhoz, elkerüli a nemzetközi monetáris rendszernek a fizetési mérleg többi taggal szemben tisztességtelen versenyelőny szerzésére irányuló manipulálását. (...) Az alap felügyel a nemzetközi monetáris rendszerre annak érdekében, hogy biztosítsa hatékony működését."

Az IMF a válság megelőzéséért semmit sem tett, s utána is a legkönnyebb ellenállást választotta. Az amerikai kormánnyal együtt ugyancsak Washingtonban székelő szervezet a pénzügyi válságért felelős és a világgazdaságot romba döntő Amerikával szemben semmilyen retorzióval sem élt. Azokkal viteti el a balhét, akik a válságtól megfertőződtek s akiket az más okokból is tönkretett. Ezek után talán belátható, hogy az IMF szándékait kiszolgáló kormány nem tud ura lenni a magyar jelennek és jövőnek. Egy új erő szükséges a kilábaláshoz. Mielőtt beledöglünk.

(D. Horváth Gábor, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések