FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Obama: belezöldülnek az Államok
|
|
Az új Amerika önellátóvá válik az energiagazdálkodásban, és a nemzetközi klímaváltozás elleni fellépés élére áll. Ezt a jövőt álmodja legalábbis országa számára az elnök. Obama nemcsak a gazdaságpolitikában és a wall street-i nagykutyák fizetésének szabályozásában hozza el a változás szelét? |
|
Létrehozva: 2009. február 5., 12:14 |
Az autóm nélkül soha...
Országútra csak ilyennel.
Amerikában az autózás egyfajta "polgári jog", magától értetődő közlekedési forma. Az USA és az olaj kapcsolata kifogyhatatlan téma a gazdaság és a nemzetközi politika szemszögéből egyaránt. Finoman összegzi ezt Obama megszólalása, aki energiapolitikáját vázolva január végén kijelentette: országa "nem lesz a szűkülő források, ellenséges rezsimek és a felmelegedő bolygó túsza". A megoldás pedig: függetlenségre van szükség az energiaellátásban, így meg kell szüntetni a rászorultságot a külföldi olajbehozatalra.
Első lépésben nagyobb hatákonyságot kell elérni az üzemanyagfelhasználás terén. Az új alapokra helyezett gazdaság milliónyi munkahelyet is hivatott teremteni. Ezen felül természetesen az autók gázkibocsátását is korlátozni kell, lehetőleg a szövetségi államok szintjén. Az Obama-programtól függetlenül Kalifornia például egy ideje szorgalmazta a szigorú felső határok bevezetését, és nyolc év alatt 30%-kal akarja csökkenteni a kibocsátását.
A cél érdekében nem kevesebb, mint felére kell csökkenteni az új autók benzinfogyasztását. Környezetvédők szerint ez technológiailag egyáltalán nem lehetetlen - a Lexusokat és Audikat már ma is megfeleően építik. Csak azt kell elérni, hogy a jelenleg prémium kategóriás autókban fellelhető technika általánosan elterjedjen. Kár, hogy recesszió idején alapos fejtörést fog okozni, hogyan adják el a környezetkímélőbb autókat. Egyrészt a bajba jutott autógyártóknak nem engedhetik meg maguknak, hogy kifejlesszék és minden járműbe beépítsék a kaliforniai célszámot megvalósító technikát. Ha mégis befektetnek a fejlesztésbe, azzal versenyhátrányba kerülnek a külföldi gyárakkal szemben és nagyon megdrágulhatnak a "zöldebb" autók.
Csínján az utópiával
Obama a függetlenedésben nemcsak nemzetbiztonsági szempontot lát, hanem egyben a Föld számára is gazdagabb és fenntartható jövőt is. "Az én kormányom nem tagadni fogja a tényeket. Minket azok fognak vezérelni" - idézi az elnököt a BBC. A Bush kormány egy központi, egységes szabályozást fogadott el, és nem engedélyezte, hogy egyes államok, mint Kalifornia, ennél szigorúbb törvényeket vezessenek be. A szabályozást Arnold Schwarzenegger kormányzó kérésére felülvizsgálják. A további bejelentett tervek között szerepel a kormányzati épületek energiagafelhasználásának hatékonyabbá tétele, és a családi házak hasonló szempontú fejlesztése. A szél- és napenergia, valamint a bioüzemanyagok arányát pedig az összfelhasználásban megkétszerezné az elnök.
Iowa állam konkrét példája mégis szolgál tanulságokkal a nagyarányú tervek tekintetében. Az erős szelek és a jó termőföld miatt itt mind a szélenergia, mind a bioüzemanyagok felhasználása kézenfekvő lenne. Érdemes megjegyezni, hogy éves mértékben a közlekedésre szánt üzemanyag is jelentős, amivel a farmerek kijutnak a földekre. A kezdeti gyanakvás ellenére többen engedték, hogy szélturbinákat telepítsenek a birtokaikra, és a turbinagyártás csökkentette a térségben a munkanélküliséget. Az iparág sok alkalmazottban a külföldi olajtól való függetlenedés miatt a nemzeti öntudatot erősíti.
A számos előny ellenére viszont húsz év múlva a megújuló energiaforrások még mindig csak az összfelhasználás 8%-át fogják adni. A bizonytalan alapokra pedig a józan lakosság nem szívesen épít - mit csinálnak a kemény iowai teleken, ha kiesik a nap- vagy szélenergia? Úgy tűnik, változatlanul a szén a biztos... A megoldás a külföldi olajtól való függetlenedésre sok iowai szerint a bioüzemanyag lenne, mivel a finomítók már most is annyi etanolt termelnek évente, ami a benzinfogyasztás 10%-át kiválthatná. Csakhogy az ENSZ egy tanulmányban rámutat, hogy ez felnyomná az élelmiszerárakat. Másrészt ellentmondásos, hogy az etanol előállításához is fosszilis üzemanyagokat használnak, tehát ez sem éppen "tiszta" technológia.
Iowa példája azt mutatja, hogy a nagyívű álmok ellenére a környezetkímélő és fenntartható fejlődés jelentős kihívásokat tartogat. Nemcsak ipari és városi, de mezőgazdasági vidékeket is nehéz "kizöldíteni".