fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
EP-képviselők a brit sztrájkolók oldalán
2009. február 5., 15:36
Az Európai Parlament öt képviselője nyilatkozatot írt alá szerdán (2008. február 4.), amelyben a következő Bizottság beiktatásának megvétózásával fenyegetnek, amennyiben az nem módosítja a kiküldött munkavállalókról szóló irányelvet. A nyilatkozat reakció arra, hogy az elmúlt napokban számos brit városban tüntettek az angol munkások a külföldi munkavállalók foglalkoztatása ellen.

A sztrájkok egyik konkrét kiváltó oka, hogy az észak-angliai Lindsey olajfinomító tulajdonosa, a Total egy olasz céget bízott meg egy beruházással, amely olasz és portugál munkavállalókkal valósítaná meg azt. Erre joga is van a kiküldetésben dolgozókról szóló irányelv értelmében, amely lehetővé teszi külföldi cégek számára, hogy a saját munkavállalóikat alkalmazzák, amennyiben ugyanazok a feltételek vonatkoznak rájuk, mint a fogadó ország munkásaira.

Baloldali politikusok és szakszervezetek azonban felhívták a figyelmet arra, hogy az irányelv visszaélésekre ad lehetőséget. A munkáltatóknak kötelező ugyan a minimálbér biztosítása, azonban nem kötelesek kollektív szerződést kötni alkalmazottaikkal, amely jog a hazai munkavállalókat megilleti, és így a hazai munkavállalók foglalkoztatását tulajdonképpen megdrágítja.

Caroline Lucas brit zöldpárti képviselő véleménye szerint az irányelvet felül kell vizsgálni, hogy minden munkavállaló ténylegesen egyenlő bánásmódban részesüljön.

Az Európai Bizottság ugyanakkor a hét elején már jelezte: nem szándékozik felülvizsgálni a jogszabályt. Az indoklás szerint azért, mert a Bizottság a szabad munkaerő-áramlásban, nem pedig a protekcionizmusban látja a jelenlegi gazdasági válság megoldását.

Chris Coakley, a zöldek szóvivője elismerte, hogy az 5 képviselő nem sok a 785-ből, viszont a pártok széles spektrumát lefedi, hiszen a nyilatkozatot aláírók között több párt képviselői is megtalálhatók. Coakley hozzátette: ha a Bizottság továbbra sem tesz semmit, megnőhet az ügy jelentősége és támogatóinak száma.

Bár - egyelőre - csak 5 képviselőről van szó, az EP befolyása a Bizottság munkájára mégsem elhanyagolható: az Parlament már a 2004-es Bizottság beiktatásakor is megmakacsolta magát, és elérte, hogy a Bizottság elnöke, José Manuel Barosso megváltoztassa a testület összetételét. A győzelem következtében az EP extra jogosítványokat szerzett, amelyeket előszeretettel használna újra.

Hogy bármilyen politikai hatása legyen a nyilatkoztanak, ahhoz ugyanakkor a képviselők többségének aláírása szükséges. Az még kérdéses, hogy mekkora a nyilatkozat támogatottsága a jobbközép Európai Néppárt körében, amely az EP legnagyobb létszámú képviselőcsoportja.

(euvonal)