- Terjeszkednek a sivatagok, zsugorodnak a trópusi erdők, egyre súlyosabb a vízhiány, és az egykor virágzó halászat az összeomlás szélén áll - taglalta a főtitkár.
Ban Ki Mun aláhúzta, hogy a világ országainak megállapodásra kell jutniuk idén decemberben Koppenhágában az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséről.
- Koppenhágában nagyra törő, átfogó és ratifikálható egyezményt kell kötnünk - fogalmazott. Koppenhágában a fejlett országoknak vállalást kell tenniük a széndioxid-kibocsátás csökkentésére, de világossá kell tennünk azt is, milyen lépéseket vállalnak a fejlődő országok - húzta alá a főtitkár.
Sok fejlődő ország eddig nem volt hajlandó erőfeszítést tenni a széndioxid-kibocsátás csökkentésére, mondván, hogy a problémát a fejlett országok idéztek elő.
Az ENSZ kiotói klímavédelmi jegyzőkönyve a fejlődő államokra még nem írt elő kötelezettséget.
Azóta Kína az üvegházhatású gázok kibocsátásában az Egyesült Államokat megelőzve világelső lett, India pedig hamarosan a harmadik lesz, maga mögé utasítva Oroszországot.
Az indiai tanácskozáson mindenki az Egyesült Államokra fog a figyelni, mert várhatóan most fogja kifejteni klímavédelmi koncepcióját az új Obama-kormányzat.