A csúcstalálkozót még ebben a hónapban megtarthatják, helyszínéről később lenne döntés.
Johannes Laitenberger szóvivő elmondta, hogy az ülésen a március 19-20-ra tervezett, szokásos tavaszi csúcstalálkozót készítenék elő (amely hagyományosan gazdasági témákkal foglalkozik), illetve módot adna a - húsz fejlett és feltörekvő ország, valamint nemzetközi szervezetek részvételével - április elején Londonban tartandó csúcsértekezlet előkészítésére is. Egyebek között arra lenne szükség, hogy összegezzék a gazdaságélénkítési lépések eddigi tapasztalatait, illetve azt, hogy a tagországok hogy állnak e tervek teljesítésével.
A soron kívüli uniós értekezlet ötlete Mirek Topolánek cseh miniszterelnök és José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök hétfői telefonbeszélgetésén vetődött fel. A két vezető szerdán Brüsszelben személyesen is találkozik, a várakozások szerint akkor valószínűsíthető a végleges bejelentés.
Novemberben az EU-tagállamok vezetői már tartottak egy rendkívüli találkozót Brüsszelben a pénzügyi válság miatt, de a téma fontos helyen szerepel a hagyományos csúcstalálkozók napirendjén is.
Időről időre felmerül az euróövezeti országok csúcstalálkozójának ötlete is, ezt azonban egyelőre nem minden uniós tagállam támogatja.
Az EU-ban jelentős negatív következményekkel járt a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság. A brüsszeli bizottság legutóbbi (januári) előrejelzése szerint idén meredeken, 1,8 százalékkal csökken az Európai Unió gazdasága, és az unióban 3,5 millió munkahely szűnik meg.
Az esetleges február végi kormányfői találkozón az említetteken kívül más témát nem terveznek.