fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kovács két napja
2003. július 21., 07:38
Ha valamit, hát magyarázni nagyon jól tud Kovács László. Ezt a képességét aligha vonta eddig bárki is kétségbe. Hogy a szlovákiai tárgyalások után szánalmas magyarázkodásba torkollott a külügyminiszteri értékelés, annak oka nem valamiféle kommunikációs rövidzárlatban keresendő.

A pozsonyi diplomáciai kudarcot lehetetlen körmondatokkal kimagyarázni. Kovács László úgy nyilatkozott pozsonyi útja után, hogy az a szlovák álláspont, miszerint a kedvezménytörvényről nem hajlandók tárgyalni, lényegében összhangban van a budapestivel, hiszen a kedvezménytörvény a magyar jogalkotás eleme, nem kétoldalú megállapodás, tehát arról tárgyalni értelmetlen és felesleges dolog. A külügyminiszter szerint csak a végrehajtásról kell egyeztetni a szomszédokkal. Mondja ezt Kovács László, aki ellenzékben a jogszabályról folytatott konzultációkat kérte számon a polgári kormányon.
Az Orbán-Nastase megállapodás a státustörvény végrehajtásának biztosításáról szólt. Egy kompromisszumról, amely engedett egy román kérésnek (az elhíresült munkavállalási kérdésben) azért, hogy cserébe zökkenőmentes legyen a jogszabály alkalmazása Romániában. A megegyezés megszületett, a vita lezárult. Aztán jött a kormányváltás, a Jürgensre való hivatkozás és a szomszédok érzékenysége. Megindult egy státustörvény-ellenes folyamat, amely ma ott tart, hogy valamiféle magyarkártyák osztogatását tervezik a Szent Korona ábrázolásával díszített magyarigazolvány helyett. A szocialisták szerint nem a szimbólumok a fontosak. Joggal kérdezhetjük: miért nem mondták ezt a tárgyalásokon román elvbarátaiknak? Hiszen őnekik valami miatt éppen a szimbólumokkal van bajuk. A magyar szimbólumokkal. Mégiscsak fontosak lennének?
Ha pedig értelmetlen és felesleges a jogszabályról tárgyalni, akkor miért volt téma pénteken Bukarestben a magyarigazolvány formája? Az oktatási-nevelési támogatásokat illetően Románia - ihletet merítve a radikális pozsonyi álláspontból és felbátorodva a magyar kormány "rugalmas" diplomáciájától - az utóbbi néhány hónapban kezdte csak kifogásolni, hogy a húszezer forintokat közvetlenül a magyarul tanuló gyerekeknek, illetve szüleiknek küldjék. A mindig készséges Kovács László máris megtalálta a megfelelő formulát. A pénz az iskola nevet viselő alapítványhoz érkezne, melynek elnöki tisztét személyesen Markó Béla, az RMDSZ elnöke látja el. A feltételes mód két ok miatt indokolt: az erdélyi sajtó szerint egyáltalán nem biztos, hogy Bukarest elfogadja ezt a megoldást, a Miniszterelnöki Hivatal pedig még a tavalyi oktatás-nevelésre szánt összeget sem utalta át az Illyés Közalapítványnak.
Pozsony a román taktikánál radikálisabb utat választott: tárgyalni sem hajlandó a státustörvényről. Kovács László ezt is sikerként éli meg. Született ugyanis egy nyilatkozat, mely szerint "az egymás országaiban élő nemzeti kisebbségek nyelvi és kulturális identitásának megőrzéséhez támogatás nyújtható". Hogy milyen formában és mikortól, arra majd később visszatérnek. Annyi azonban bizonyos, hogy a jelenlegi szlovák álláspont értelmében a kedvezménytörvény nem vonatkozik a felvidéki magyarokra, így a Magyar Koalíció Pártja vezetőire sem, akiket egyébként a magyar külügyminiszter nem is tájékoztatott az Eduard Kukannal folytatott megbeszéléseiről.
Magyarkártya a koronás igazolvány helyett, bizonytalanná váló oktatási-nevelési támogatások, egyértelmű szlovák elutasítás és szánalmas külügyminiszteri magyarázkodás. Megszokott Kárpát-medencei hétvége Kovács Lászlóval.

Pataky István - Magyar Nemzet
2003. július 21.