fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kifoszthatják a szelektív műanyagtárolókat?
2009. február 11., 10:14
Nem lesz számottevő hatása a műanyag és alumíniumpalackok áruházi visszaváltásának - mondta az egyik hulladékhasznosítást koordináló szervezet ügyvezetője. Gerencsér Miklós arra figyelmeztetett, előfordulhat, hogy néhány forintért kifosztják a hulladékszigeteket.

A PET-palackok és az alumínium italosdobozok áruházi visszaváltása jó ötlet, de nem járul hozzá jelentősen az újrahasznosítható csomagolóanyagok mennyiségének növeléséhez - mondta Gerencsér Miklós, a nyolc hazai nagyváros közszolgáltatója által létrehozott, lakossági hulladékhasznosítást koordináló szervezet, a Collect Hungária Kht. ügyvezetője az MTI-nek.

A cégvezető annak kapcsán beszélt erről, hogy a közelmúltban két hazai áruházlánc is nagy sikerként számolt be az "eldobható" italcsomagolások visszavételének bevezetéséről. Ennek lényege, hogy a leadott műanyag flakonokért, alumíniumdobozokért jelképes árat fizetnek, melyet a vevők az üzletben levásárolhatnak. Mindez hozzájárul a klímavédelemhez, az újrahasznosítással ugyanis csökken a szén-dioxid-kibocsátás.

Gerencsér Miklós utalt rá, hogy Magyarországon évente mintegy 1,2 milliárd PET-palack kerül kereskedelmi forgalomba, ennek mindössze 20 százaléka, azaz több mint 200 millió műanyag palack jut vissza újrahasznosításra, és ez is elsősorban a lakosság környezettudatos részének, valamint a hulladékkezelő cégek szervezett, kitartó munkájának köszönhető. Az a mennyiség, melyet egy áruház a visszaváltással egy hónap alatt összegyűjt, nagyjából megegyezik azzal, amennyit a pécsi hulladékkezelő válogatóműve egyetlen délelőtt feldolgoz, s valószínűleg hosszú távon is ilyen arányokra lehet számítani a pénzért visszaváltott és a térítésmentesen a gyűjtőkbe helyezett mennyiség összehasonlításakor - vélekedett az ügyvezető.

Hozzátette: az a tapasztalatuk, hogy az emberek nem szeretik a lakóhelyüktől 200 méternél messzebbre vinni a szelektív hulladékot, ezen pedig a jelképes anyagi előnyök sem változtatnak jelentősen. Fennáll a veszély ugyanakkor, hogy az igazán rászorulók néhány forintért képesek lesznek "kifosztani" a gyűjtőszigeteket, komoly károkat okozva a hulladékkezelő cégeknek. Gerencsér Miklós példaként hozta fel, hogy a fémgyűjtő konténereket már csak néhány helyre merik kihelyezni, mert a fémgyűjtők rendszeresen felborítják, megrongálják és kiürítik azokat. Reményét fejezte ki, hogy a műanyagtárolók nem jutnak hasonló sorsra.

Az ügyvezető véleménye szerint bár minden e csomagolóanyagok újrahasznosításáért induló kezdeményezés örömteli, így az áruházláncokéi is, megoldást hosszú távon nem a visszaváltás, hanem azok a következő 3-4 évben befejeződő régiós programok, nagy gyűjtőrendszerek hoznak majd, melyek keretében az ország lefedettsége 80 százalékos lesz a szelektív hulladékgyűjtés tekintetében. Ma a városokban és a nagyobb falvakban adottak a szelektív gyűjtés lehetőségei, a jövőben sok helyen arra is mód lesz, hogy az emberek a környezetvédelem iránti elkötelezettségük jeléül otthon, térítésmentesen, külön edényekben gyűjtsék a papírt, a műanyagot és az üveget.

A Cora és a Thermo Press Hungary Kft. 2008 decemberében vezette be az áruházi visszavételi rendszert a Cora budakalászi és törökbálinti áruházában, amelynek keretében az első hónapban több mint 25 ezer palackot váltottak vissza. A Tesco idén január végétől fogadja a PET-palackokat és alumínium italosdobozokat.

(mno.hu)