fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Március elsején rendkívüli EU-csúcsot tartanak
2009. február 11., 14:20
Március elsején rendkívüli, informális EU-csúcstalálkozót tartanak Brüsszelben, a pénzügyi-gazdasági válságból való kilábalás európai szintű előmozdítása érdekében - jelentette be szerdán Brüsszelben Mirek Topolánek, az EU soros elnökségét ellátó Csehország kormányfője.

A vele közösen tartott sajtótájékoztatón José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azt közölte, hogy májusban rendeznek még egy soron kívüli uniós csúcstalálkozót. Ez utóbbi Prágában lesz, és a munkahelyteremtési, illetve a szociális kérdésekre összpontosítanak majd a résztvevők.

Topolánek a március elsejei találkozó várható témái közül egyebek közt kiemelte azt a kérdést, hogy miként szabadítsák meg a bankrendszert az olyan értékpapír-követelésektől, amelyek érvényesíthetősége erősen kétséges. A behajthatatlan követelések lebénítják a hitelezést, ami akadályozza a gazdaság fellendítését.

Prágában a minap már bejelentették, hogy a közeli hetekben soron kívüli EU-csúcstalálkozót rendeznek. Előzőleg Nicolas Sarkozy francia elnök olyan kijelentést tett, ami a gyengélkedő francia autóipar megsegítését azzal kapcsolta össze, hogy a Franciaországban eladandó autók előállítását nem az alacsonyabb önköltséget lehetővé tevő Csehországba kellene telepíteni.

Topolánek ezúttal tartózkodott Párizs nyílt bírálatától, de hangsúlyozta, hogy közös európai válaszokat kell találni a válság által felvetett kérdésekre. Ennek alapján valószínűsíthető, hogy a március elsejei csúcson téma lesz a protekcionizmussal szembeni közös fellépés.

A sajtótájékoztatón Barroso is utalt arra, hogy a válságból nem jelenthet kiutat "egyesek bezárkózása". Az Európai Bizottság elnöke elmondta: Brüsszel még vizsgálja, hogy a francia autóipar 6 milliárd eurós megsegítési terve mennyiben egyeztethető össze az egységes piac követelményével.

Barroso szerint az eddig közösen meghozott gazdaságélénkítő célú döntések az elkövetkező két évben mintegy 600 milliárd eurót pumpálnak a gazdaságba, és most a döntések végrehajtásán, a megvalósításon a sor.

Az EU egyébként március 19-20-ikán "rendes" csúcstalálkozót tart Brüsszelben, amit - miként hagyomány szerint minden tavaszi EU-csúcsot - szintén a gazdaság témájának szentelnek elsősorban.

Április 2-ikán lesz Londonban a G20-ak találkozója a pénzügyi és gazdasági válság globális gyógymódjának keresése jegyében. A májusi, újabb soron kívüli EU-csúcson, Prágában arra összpontosítanak majd, hogy a beinduló, versenyképesség-növelő célú intézkedésekhez miként lehet hatékonyabb foglalkoztatás- és szociális politikát társítani.

(MTI)