Bugán József kiemelte: a szentgotthárdiak minden törvényes eszközt megragadnak, hogy kifejezésre juttassák tiltakozásukat.
Az alpolgármester elmondta, hogy a Szentgotthárdért Közalapítvány a MOL segítségével képeslapokat bocsátott ki, amelyeket az emberek országszerte megvehetnek a benzinkutaknál és az ott kihelyezett gyűjtőládákba dobva azt üzenhetik az osztrák döntéshozóknak: a hulladékégető elleni küzdelemben Szentgotthárdot támogatják.
Hozzátette, hogy a képeslapokat eljuttatják az érintetteknek, vagyis a BEGAS cég vezetőségének, illetve Burgenland tartomány vezetőjének, az akcióból befolyó összeggel pedig a közalapítvány a hulladékégető elleni küzdelmet fogja segíteni és támogatni.
Közlése szerint képeslapküldési akciójuktól azt remélik, hogy a politikai döntéshozók kénytelenek lesznek figyelembe venni az emberek véleményét, illetve azt, hogy a tervet sem Magyarországon, sem pedig Ausztriában nem övezi széles körű társadalmi támogatottság.
Az alpolgármester az MTI kérdésére szerdán azt mondta, nincs tudomásuk arról, kik készítették azt a videoklipet, amely az interneten "Segíts Szentgotthárdnak" címmel terjed, és amit egy videomegosztó portálon keresztül az elmúlt napokban több mint tízezren néztek meg. A film egyébként szerinte a valóságot tükrözve mutatja be azt a küzdelmet, amit évek óta folytatnak, és sorakoztatja fel azokat az érveket, amelyek a hulladékégető megépítése ellen szólnak.
Rámutatott arra: a telepítés ellen szól az is, hogy Graztól nem messze lesz egy jogerős építési engedéllyel már rendelkező hulladékégető, amit szemétszállítási szerződések hiányában még nem építettek fel. "Graztól mindössze 70 kilométerre vagyunk, nincs értelme felépíteni az égetőt, hiszen ennek sincs szemétellátási lehetősége" - hangsúlyozta.
Bugán József elmondta, hogy Burgenland tartomány első fokon pénteken megadta az engedélyt a hulladékégető építésére, és kizárták az eljárásba ügyfélként bejelentkező szentgotthárdi önkormányzatot, a több ezer szentgotthárdi magánszemélyt, valamint a Vas Megyei Önkormányzatot és Budapest önkormányzatát is.
Az alpolgármester hangsúlyozta, hogy az ügyben álláspontjuk szerint mindenképp politikai megoldásnak kell születnie, azaz a magyar diplomáciának érvényesítenie kell a szakmailag jól alátámasztott, társadalmilag erősen támogatott magyar környezetvédelmi érdeket.
Bugán József úgy fogalmazott: bíznak abban, hogy a másodfokú eljárásban Bécsben elfogadják majd a magyar szakmai érveket, a magyar politika és a magyar diplomácia pedig végre nagyon erősen, a sarkára állva tudja majd érvényesíteni a magyar környezetvédelmi érdekeket.
Szentgotthárdon tavaly április 6-án véleménynyilvánító népszavazást tartottak, amelyen a lakosság 99 százaléka elutasította a hulladékégető tervezett felépítését. Felemelte szavát az égetőmű ellen szentgotthárdi látogatása alkalmával Sólyom László köztársasági elnök, határozatban ellenezte a tervet a magyar Országgyűlés, egyértelműen foglalt állást azzal szemben a magyar kormány is. A szentgotthárdiak az Európai Parlamenthez petíciót juttattak el az ügyben.
Mindez az osztrák döntéshozókat nem kötelezi semmire, hiszen Magyarországnak az engedélyezési eljárásban nincs vétójoga. A szentgotthárdiak viszont bíznak abban, hogy az osztrák politikusok nem hagyják majd figyelmen kívül egy szomszédos ország határozott és egyöntetű véleményét.