fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Munkahelyeket teremt az emberek vándorlása
2009. február 13., 10:23
Az ésszerű protekcionizmus eszköztárába sorolta Őry Csaba néppárti európai parlamenti képviselő azokat a nemzeti intézkedéseket, amelyek harmadik országokból, azaz az EU-n kívülről érkezett munkavállalókra vonatkoznak.

Uniós állampolgárt nem érhet hátrány nem uniós állampolgárral szemben - mondta a Népszabadságnak a foglalkoztatási ügyek szakértője, aki a jövő évi uniós költségvetés prioritásainak kialakításában jelentéstevői minőségben kapott beleszólási lehetőséget. Hozzátette azonban, ha egyes tagországok haza kívánják küldeni a külföldről érkezett munkavállalókat, az a válság keltette félelem közepette még érthető is, ám ezzel az eszközzel is csínján kellene bánni, hiszen ezekre az emberekre szükség lesz, ha túljutunk a krízis nehezén.

Más a helyzet az EU-ban. Nemrégiben Nagy-Britanniában kezdődtek sztrájkok az olajiparban olasz szakemberek foglalkoztatása ellen, ám Őry is megerősíti: az unióban az egyik legnagyobb érték a munkaerő szabad mozgása. Felmérések, kutatások bizonyítják, hogy ennek az elvnek az érvényesítése pozitív hatással van a munkaerőpiacra, növeli a munkahelyek számát, használ a gazdaságnak.

Minden tapasztalat azt mutatja, hogy például Nagy-Britannia a lengyel, a magyar, a szlovák munkavállalók beáramlása nyomán erősítette a gazdaságát, több új munkahelyet hozott létre a brit állampolgárok számára is. Más kérdés, hogy a válsághelyzet erősíti az előítéleteket, a félelmeket, s a kormányok ilyenkor nem tudják megmagyarázni, miért dolgozhat külföldi - uniós vagy nem uniós munkavállaló -, s miért nem kap munkát az állampolgár.

Őry Csaba arra számít, hogy például a magyar munkavállalókkal szemben az unióban még érvényben lévő korlátozások meghosszabbítását fogja kérni egy-két tagállam. S azok az országok, amelyek nyertesei voltak a szabad munkavállalásnak - mint Nagy-Britannia vagy Írország -, megpróbálnak majd bezárkózni. Már most is láthatók protekcionista lépések, s ezeket nehéz elítélni.

Az unió nem elég erős, nem tud igazán hatékony együttes fellépést kikényszeríteni, ezért a kormányok a saját választópolgáraikat fogják védeni. Mindinkább ezt látjuk az egész unióban. A válság elégtelen kezelése, az unió "gyengesége" befelé fordulásra, elzárkózásra kényszeríti a tagországokat. Ez egyáltalán nem kedvező fejlemény, de remélhetően a válságnak csupán kísérőjelensége marad - jegyezte meg Őry Csaba.

(Népszabadság)