FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Atomerőműveket építene a svéd kormány
Svédországban azt tervezi kormány, hogy feloldják a harminc éve életben lévő nukleáris tilalmat és így lehetőség nyílik arra, hogy a skandináv országban új reaktort építsenek.
Létrehozva: 2009. február 13., 12:05

1980-ban született az a svéd referendum, amely megtiltotta a nukleáris erő alkalmazását. Azóta azonban csupán két reaktort zártak be a 12 erőműből. Most a klímaváltozás és az energiafüggőség kapcsán a jobbközép svéd kormány új reaktorok építését kezdeményezi, amivel lehetősége nyílik arra, hogy a 10 most még működő, de már elavult atomerőművét lecserélje. Ezek jelenleg a svéd áramellátás 50 százalékát biztosítják. A terv most már a parlament előtt van és az egyik kecsegtető oldala, hogy az erőmű építését nem állami pénzből valósítanák meg.

A svéd áramellátás jelenleg két lábon áll, egyrészt a vízerőművek, másrészt az atomerőművek biztosítják az energiát. A kormány tervei szerint nemcsak az atomerőművek játszanának fontos szerepet, hanem a megújuló energiák is, mint a szélenergia. A cél, hogy Svédország minél jobban elszakadjon az Európát súlyosan érintő orosz energiafüggőségtől. Elemzők szerint a svédek nem zárkóznak el az atomenergiától, mivel az szerintük is jó válasz lehet a klímaváltozásra és az előbb említett energiafüggőségre.

Európában nemcsak a svédek gondolkodnak az atomerőművek építésében, hanem a britek, a franciák és a lengyelek is. Finnországban pedig már épül is az első modern erőmű.