fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Vízügyi beruházások a világgazdaság élénkítéséért
2009. február 15., 10:06
Hajtóerőt jelenthetnek a nagyszabású vízellátási és víztisztítási beruházási programok a világgazdaság élénkítésében - állapították meg egy brüsszeli vízügyi tanácskozáson, amelyen magas rangú politikusok és közéleti személyiségek is részt vettek vagy üzenettel támogattak.

Az Európai Parlamentben szervezett konferenciának az volt a célja, hogy megvesse az alapjait egy átfogó, nemzetközi vízügyi dokumentumnak. A készülő megállapodás egyebek között a vízhez jutásnak mint alapvető emberi jognak a biztosítását mondja ki mindenki számára, illetve a hatékony vízkezelési politika biztosítékait igyekszik tartalmazni.

A világban jelentkező új kihívások kezelésének segítésére jött létre a mostani tanácskozást társszervező Világpolitikai Fórumot, ahol az elnöklő Mihail Gorbacsov volt szovjet államfő beszédében arra mutatott rá, hogy a nemzetközi gazdasági válság már-már példátlan méreteket ölt. Kiemelte, hogy a vízügyi nagyberuházások hozzájárulhatnak a krízis enyhítéséhez, a talpra álláshoz.

Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke úgy vélte, a víz- és élelmiszer-ellátást az EU fejlődő országokkal kapcsolatos és általános külpolitikájában prioritásként kell kezelni. II. Albert monacói herceg szerint a vízzel kapcsolatos konfliktusok kétoldalú módon nem oldhatók meg, míg Danielle Mitterrand francia alapítványvezető (Francois Mitterrand volt francia államfő özvegye) szerint a víz az emberek közti egyenlőség jelképe is.

A szervezők emlékeztettek arra, hogy a vízkezelés kérdése egyre fontosabb helyet foglal el a nemzetközi politikai prioritások között, és jelentőségét fokozta az általános felmelegedés. A konferencia egyik célja volt, hogy növelje a nemzetközi figyelmet a probléma iránt, annál is inkább, mert a Politikai Világfórum szerint a világ olyan mértékű vízügyi válságot él meg, hogy annak kezeléséhez egy "vízügyi Marshall-tervre" lenne szükség (az eredeti Marshall-terv a második világháború utáni újjáépítést finanszírozta).

A résztvevők egyetértettek azzal, hogy a víz kérdését fel kell venni abba a nemzetközi környezetvédelmi mentetrendbe, amelynek következő lépcsőfoka a néhány éven belül lejáró nemzetközi klímavédelmi egyezmény (kiotói jegyzőkönyv) utáni politika kidolgozása lesz.

(greenfo.hu)