- Nyugat-Európában egyfajta kádertemetőnek tartják az európai parlamenti képviselőséget. Ön mit gondol erről?
- Ahány ország, annyi megítélés. Azt gondolom, hogy Magyarországon - mert új tagország, és másodszor lesz európai parlamenti választás - nagyobb a presztízse a brüsszeli munkának.
- Milyen területen szeretne dolgozni?
- Tizenkilenc éves parlamenti tapasztalatom van, voltam országgyűlési alelnök, bizottsági elnök, miniszter. Van tehát rutinom, ugyanúgy, ahogy Áder Jánosnak is, nyilvánvalóan tudjuk is kamatoztatni a tudásunkat. A szűkebb, eddig általam vitt szakpolitikai ügyeken kívül az európai uniós támogatáspolitika érdekel.
- Itthon még mindig külpolitikai ügyként fogják fel az emberek az Európai Uniót. Brüsszel messze van - ez a vélemény.
- Amióta csatlakoztunk az unióhoz, belpolitikai ügynek minősülnek a brüsszeli döntések is. Biztosan közelebb kell hozni az emberekhez az uniót, hiszen a magyarok két parlamentbe választanak képviselőt. Ez nyilvánvalóan belpolitikai ügy.
- Mi lenne a siker a Fidesznek a részvételben és a képviselői számban a júniusi voksoláson?
- Nagyobb arányú részvételre számítok, mint 2004-ben. Az akkori huszonöt tagország összes induló pártjának eredményét összevetve a második legjobb eredményt értük el. Csak egy máltai párt tudott megelőzni bennünket. Akkor huszonnégy képviselőből tizenkét helyet nyert el a Fidesz. A két új csatlakozó ország miatt most csak huszonkét hely jár hazánknak a parlamentben, s ha most megismételnénk az akkori eredményt, tizenegy helyet kellene szereznünk. Ezután már minden képviselői mandátum a közbizalom ajándéka. De úgy érzem, az öt évvel ezelőtti választáshoz képest is jobb eredmény születhet.
- Mit gondol az MSZP választásokkal kapcsolatos hallgatásáról?
- Mi nem velük akarunk foglalkozni, hanem az ország gondjaival. Úgy tűnik, hogy a szocialisták azt a taktikát választják, hogy a választás jelentőségét bagatellizálni akarják. De lehet, hogy májusban intenzív, két-három hetes kampányba kezdenek, így szeretnék a vereség mértékét tompítani. De valójában ez a választás egy háromfordulós országos voksolás első köre lesz. Ezt tehát nem közvélemény-kutatásnak, politológusi előrejelzésnek, hanem erőteljes akaratnyilvánításként kell értékelni.