"A protekcionizmus út a pokolhoz"
"Az EU gazdasága mély recesszióban van, csakúgy mint a világ többi része" − mutatott rá a helyzet súlyosságára az ülés kezdetén Joaquín Almunia gazdasági és monetáris ügyekért felelős európai biztos. "Készek vagyunk védeni gazdaságainkat - de ha ezt a védelmet protekcionizmusnak fognák fel, az lenne a legrosszabb válasz" − tette hozzá.
Hasonló véleményen volt Miroslav Kalousek, cseh pénzügyminiszter, aki úgy vélte, a "protekcionizmus hatalmas kockázat. Nincs olyan EU ország, amely saját fogyasztásából és keresletéből meg tudna élni. Populista politikusok hajlamosak a protekcionizmus mellett érvelni, de a mi dolgunk nehezebb; elmagyarázni, még saját népszerűségünk rovására is, hogy a protekcionizmus út a pokolhoz".
"Sokan azok közül, akik a bajokat okozták elmenekültek a süllyedő Titanic fedélzetéről, ám számos, a válságot lehetővé tevő szabályozás még mindig érvényben van" − mondta Margaritis Schinas (néppárti, görög).
"Euróövezeti monetáris alap"
Pervenche Berès, az EP gazdasági szakbizottságának elnöke javasolta a pénzügyi ellenőrök európai rendszerének létrehozását, amely "lehetővé tenné a nemzeti szakértők szükséges szinergiáját, valamint a szankcionálási jogkört is magába foglaló fellépési eszközök európai integrációját".
Lorenzo Bini Smaghi, az EKB igazgatóságának tagja szerint magának az Európai Központi Banknak kell ellátni ezt az ellenőrző szerepet. "Európában csak akkor hiteles az összehangolás, ha az egy bizalmat, függetlenséget és hatékony döntéshozatalt biztosítani képes intézményen alapul. Ma van ilyen intézmény" − mondta.
Pervenche Berès javaslatot tett továbbá az "euróövezet monetáris alapjának", mint "a többoldalú ellenőrzés hatékony és proaktív rendszerének" létrehozására, amely rendszerben a tagállamok államadóssága nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát