Az Európai Parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi bizottsága február 11-én, 32 támogató és 10 ellenszavazat ellenében fogadta el az online fogadások egységéről szóló jelentést. A saját kezdeményezésre készített szövegért Christel Schaldemose, dán képviselő felel.
A jelentés a csalás, pénzmosás, függőség és a korosztályon aluli fogadás, illetve az ún. javított játékok iparának felszámolására koncentrál, kötelező ereje azonban elfogadása esetén sem lesz. A Parlament saját kezdeményezése csak ajánlásként funkcionál, jogi következményeket nem von maga után.
A szubszidiaritás alapelve verseng a belső piaci szabályokkal
A jelentés hangsúlyozza, hogy a tagállamoknak -a szubszidiaritás alapelve szerint- joga van nemzeti szinten szabályozni az egyes iparágakat. Ugyanakkor felszólítja a Bizottságot, tisztázza, mi tartozik pontosan a tagállamok kompetenciáiba, a Tanácstól pedig azt követeli, hogy keressen "lehetséges politikai megoldást" az online fogadásokkal kapcsolatos problémákra. Az EP-képviselők azt is leszögezték, hogy az európai fogadási piacot nem az Európai Unió Bíróságának döntései kellene, szabályozzák.
Fogyasztóvédelem, csalás elleni küzdelem
A képviselők támogatják az ötletet, hogy az online fogadást korhatárhoz kössék, és a sérülékeny korosztály számára megtiltanák a hitel felvételét, illetve a bónusz juttatását. Az EP azt a lehetőséget is számításba kívánja venni, hogy felső határt szabnak az egy hónap alatt online sportfogadásra költhető összegekről. Egy másik elképzelés szerint az online fogadással foglalkozó cégeket kell kötelezni az előre kifizetett, (ún. pre-paid) kártyák használatára.
A jelentéstevő szerint a tagállamok közti együttműködés nem megfelelő. A szöveg az adatokkal és a bankkártyákkal kapcsolatos visszaélésekre hívja fel a figyelmet elsősorban. Fennáll ugyanis a veszélye, hogy egy hacker feltöri a regisztrált játékosok profilját, így képes lehet a fogyasztó számlájára játszani, de nem minden esetben védhető ki a lopott hitelkártya felhasználása sem.
A sport támogatása
A képviselők attól tartanak, hogy az online fogadás szabályozása széthullik, mivel a sportszervezetek bevételei között "messze" ez adja a legnagyobb részt, akármely tagállamot is vizsgálunk.
A szakbizottság tagjai szerint a magánfogadások "a sportesemények kereskedelmi kizsákmányolását" jelentik, ezért azt javasolja a kormányoknak, hogy védjék meg sportversenyeiket minden engedély nélküli, kereskedelmi "használattól". A szöveg szerint ugyanis a kereskedelmi célú sportfogadások nem a megfelelő helyre juttatják az amatőr és a professzionális sport bevételeit.
Egy alternatív jelentés
A képviselők egy része kisebbségi véleményt támogat, melyet hozzákapcsolnak a fent bemutatott jelentés szövegéhez. A képviselők ezzel azonban nem elégedtek meg, így hamarosan külön jelentésben fogják kidolgozni álláspontjukat. A kezdeményezők "meg vannak róla győződve, hogy a jelentés tartalma nem ér fel a kezdeményezés valódi fontosságával, az online fogadások működtetőinek becsületének megőrzésével, illetve az online játékok piaca által okozott fogyasztói sérelmek súlyosságával".
A brit konzervatív EP-képviselő, Malcolm Harbour által kezdeményezett kisebbségi vélemény szerint a jelentés a belső piaci alapelveket hangsúlyozza, de nem mutat rá kellőképpen az EU 27 tagállamában uralkodó helyzetre. "Egyes tagállamokban már működik a jól-szabályozott piac, amely lehetővé teszi, hogy a fogyasztók biztonságos online környezetben játszhassanak".