Csak Gyurcsány Ferenc nem gyakorol önkritikát. Előállt egy az MSZP-től megszokott nagy ívű megszorítási tervvel, amelyet elnevezett növekedési programnak. Annyiból igaza van, hogy növekedni fog a munkanélküliség, az államadósság, a szegénység, a felszámolásra ítélt gyárak száma, nőni fog a rezsink, az áfaemelés miatt minden élelmiszer ára. Egyszóval gondjaink növekedési programjával rukkolt elő a miniszterelnök. S milyen büszkén tette! Navracsics Tibor felé fordulva "töredelmesen beismerte" (a kifejezést iróniának szánta, frakciója szolgaian nevetgélt), hogy ő nemcsak a hazai válság mélységéről tehet, de az ír, az olasz, a lengyel miniszterelnök és a német kancellár is mind neki köszönheti országa helyzetének rosszabbodását. (A szlovákokat nem merte megemlíteni.)
De mit várhatunk egy kormányfőtől, aki nem tudja megkülönböztetni az élelmiszerárakat a felvásárlási áraktól, és bele meri mondani milliónyi tévénéző arcába, hogy Magyarországon "húsz százalékkal csökkentek az élelmiszerárak"? Mit várhatunk egy olyan kormányfőtől, aki kijelenti, hogy gazdasági növekedés helyett 2,5-3 százalék csökkenésre számíthatunk, majd fél perc múlva hozzáteszi, hogy ugyanez a szám mínusz 3,5 százalék lesz, ha az emberek takarékba teszik a pénzüket? (Néhány napja még a költekezés visszafogására buzdított mindenkit.)
Nem az a baj, hogy a parlamentben új válságkezelő programról beszélnek, hanem hogy ezt a régi miniszterelnök teszi. Ki hisz neki? Már a nyugdíjas nézők is csak legyintenek rá, ha arról szaval, milyen rossz lenne nekik az inflációt követő nyugdíjemelés. Gyurcsány nem csak hírhedt beszédje miatt hiteltelen. Ha Balatonőszödön Szent Sebestyén vértanúságáról tartott volna előadást az MSZP-seknek, akkor se hinne neki senki. Mit tett ezért az országért? Keveset, de az legalább rossz volt.
Most rágódni fognak politológusok, közgazdászok és más elemzők ezen az összetákolt beszéden. A hazudozás úgy jár Gyurcsány nyomában, mint az árnyék. 2016-ra tervez, mintha dinasztikus úton a sírig örökölte volna a hatalmat a fáraók országában. Adóátalakítási programot ismertet, amelyben "emelés is lesz". Lesz bizony. Főleg az lesz. A sávhatárt ugyan fölemelik 1,7 millióról 3 millióra, de egyúttal a 18 százalékot 19 százalékra, s amit Gyurcsány éppen csak megemlített, pedig a lényeg ott rejlik: a következő sávban 36 százalékról 38 százalékra emelkedik a személyi jövedelemadó.
Ez volna hát a terhek mérséklésének gyurcsányi programja. További közérzetjavító intézkedésnek szánja a jövedéki adó és az áfa emelését (20-ról 23 százalékra). A társasági nyereségadó mértéke 16-ról 19 százalékra nő. Mindez nyilván a családokért, a magyar vállalkozói kedv növelése érdekében történik. A családi pótlék megadóztatásán és a gyed idejének faramuci csökkentésén már nem is csodálkoztunk. Nyilván az is a terhek mérséklésének a része.
Ha ennyi adóemeléssel jár "a patrióta gazdaságpolitika programja", nem lenne jobb nekünk egy kevésbé hazaffyas elképzelés? Árvalányhaj és hazudozások nélkül.