ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Merre, Magyarország?

A kibontakozó globális válság a világértelmezés logikájának a válsága. A globalizáció - a meglévő pozitív hatásai mellett - kialakította a világméretű fogyasztóbázist, szétszakította a társadalmakat kevés gazdagra és sok szegényre, közösség- és családellenes, valamint vészesen csökkenti az ökológiai diverzitást.
Létrehozva: 2009. február 19., 08:44
nyomtat küld

A neoliberális Európa és Észak-Amerika mind erkölcsi, mind intellektuális értelemben hanyatlik. Ma hiányzik az élet folyamatossága iránti alázat és a generációk közötti szolidaritás. A libertinus kapitalizmus, amely az anyagiakért való versengéssé degradálja az életet - nem fenntartható, nem életképes. Európában a globális hatalomgazdasági diktatúrával szemben a három szociális jóléti modell (skandináv, német, angolszász) biztosította a nemzet védelmét, óvott a társadalom végletes szétszakadásától. Nálunk a politikai oligarchia ezt blokkolja, a jóléti rendszereket felszámolja. Demográfiai katasztrófa fenyeget, a társadalom szövete szétszakadt, enyészik a társadalmi tőke. Szinte egyetlen társadalmi csoport sem maradt sértetlen, még a látszólag győztesek is identitás- és lelkiismereti válsággal küzdenek.
Az ország 1990-ben két nagy célt tűzött maga elé: felzárkózást biztosító szociális piacgazdaságot és nyugati típusú demokráciát, illetve jogállamot. Ezt csak csonkán tudta megvalósítani. A szegénységet a rossz gazdasági-társadalmi struktúrák újratermelik. A pártelvű demokrácia jócskán kimerítette a tartalékait. Egy szűk oligarchia rabja a politikai szféra.

A rendszerváltozásnak nevezett időszakban a pártokat felülről szervezték. Gyenge volt a civil társadalom, szekértábor-mentalitás alakult ki. A prostituálódó értelmiség egy része feladta szellemi függetlenségét, s beállt a pártállami utódokat, örökösöket cinikusan dicsérők szolgálatába. Dúl a nepotizmus, a korrupció.
A szegényebb társadalmi rétegeknek csak a jogi "kiskapuzás" marad. Tovább él a homo kadaricus. A reklámon, bulvársajtón, szappanoperákon és valóságshow-kon felnövekvő átlagembert nem érdeklik a mélyebb összefüggések. A nyomorszintre süllyedt páriatársadalom létszáma egymillió felett van, mentális és erkölcsi egészsége jelentősen leromlott.
Magyarország a kutatások szerint százötödik a világ boldogságlistáján, még Banglades is megelőzött bennünket. A középréteget lecsúszás és munkanélküliség fenyegeti. Az alsó egyharmad, amely a létminimum alatt él, teljesen a peremre szorult. Már szinte törvényszerű, hogy az úgynevezett szociáldemokrata kormányok alatt a jóléti politika egyenlő a szegénységpolitikával. A Horn-kabinet idején a "koraszülött jóléti állam" korának lejártáról beszélt a csomaggyártó pénzügyér, s miközben visszafogták a fogyasztást, újra magasra szökött az infláció, csökkentek a jóléti kiadások. Mindezek együttes hatására növekedtek az egyenlőtlenségek, és újra nőtt a szegénység. Ezzel szemben a polgári kormányzás alatt folyamatosan csökkent az infláció és a munkanélküliség. A kizárólag konzervatív típusú szociálpolitikáról áttértünk a preventív irányultságúra. Megtörtént - elsősorban adópolitikai eszközökkel - a jövedelmi közép beemelése a szociálpolitika látóterébe. A kitűzött cél az volt, hogy ne kelljen a középrétegnek állandóan a lecsúszás veszélyével szembenéznie.

Ma paradox módon megint az állítólagos szocialistáink beszélnek a jóléti állam zsugorításának szükségességéről. Pedig a szociálpolitikai rendszerekre éppen válságidőszakban hárul nagyobb teher, hiszen a szűkülő források mellett a szociális szükségletek és igények növekednek. Mit tesz a szocialista kormány? A közalkalmazottak és köztisztviselők 13. havi juttatásának elvonásával 120 milliárdot vesz el a közszférában dolgozóktól, a nyugdíjasokat és az egészségbiztosítási kasszát pedig 170 milliárd forinttal rövidíti meg. A családi pótlék befagyasztásával húszmilliárddal kurtítja meg az elnyomorított famíliák kasszáját. A felvett külföldi hitelek egy kis részét áldozzák majd az egyre nagyobb szociális válság problémáinak virtuális kezelgetésére, holott a hazai gazdaság növekedésére fordítva lehetne forrásokhoz juttatni az embereket.
Mit kellene tennünk?

A globális hatalomgazdaság szereplőivel új egyezséget szükséges kötni, legalább szuverenitásunk minimumát helyreállítva. A politikai osztálynak legalább részben ki kellene cserélődnie, az erősödő civil társadalom hiteles tagjainak pedig be kell kapcsolódniuk a közéletbe.

Újra kell gondolni az állam szerepét - nem a pénzügyi diktatúrának kell dominálnia, legyen ehelyett a jóléti, az egészségügyi és a környezeti rendszereké, az oktatásé, a tudományé az elsőbbség. Hazánk kitörési pontjai a humán tőke és természeti tőke, ebbe kell beruházni. Ennek érdekében patrióta gazdaságpolitikára és kiteljesedő jóléti rendszerekre van szükség. Helyre kell állítani a család intézményének becsületét, tradicionális értékét - csak erre alapozva építkezhet erős nemzet.

S újra kell teremtenünk nemzetünk spirituális közösségét. Az ország sokrétű válságot nyög, de az igazi válság magában az emberben van. Ezért a hiteles végső válasz - a homo christianus.

(Farkas Péter, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések