Az alpolgármester a múlt heti magyar-osztrák külügyminiszteri találkozóra utalva hangsúlyozta: a két ország jószomszédi viszonyát szerinte nem a politikusok nyilatkozatai határozzák meg, hanem az, hogy mennyire képesek egyenrangú félként együttműködni, vitás kérdésekben kompromisszumos megoldásokat keresni.
Michael Spindelegger múlt csütörtökön azt mondta: "Akkor sem romlik meg Magyarország és Ausztria viszonya, ha megépül a heiligenkreuzi (rábakeresztúri) hulladékégető". Szili Katalin házelnök, aki fogadta az osztrák külügyminisztert, kijelentette: Magyarország továbbra is ellenzi az égető építését, de a beruházás nem befolyásolhatja a kétoldalú viszonyt. Az osztrák külügyminiszter rámutatott, a hulladékégető megépítéséről nem az osztrák kormánynak, hanem a helyi önkormányzatnak kell meghoznia a döntést. A tárgyalásokat éppen ezért helyi szinten kell folytatni a magyar és az osztrák fél között. A március elején tartandó megbeszélések segítenek majd olyan megoldás megtalálásában, amely mindkét fél számára elfogadható - tette hozzá.
A hulladékégető engedélyezési eljárással kapcsolatban Bugán József közölte, a jelenlegi osztrák álláspont szerint egyedül a PRONAS magyar civil szervezet felel meg az "ügyfél" státus követelményeinek, így fellebbezést is csak a civil szervezet nyújthat majd be a burgenlandi hivatal által első fokon jóváhagyott engedély ellen.
A másodfokon eljáró hatóságnak, az osztrák környezetvédelmi minisztérium "környezetvédelmi szenátusának" hat hónap áll rendelkezésére, hogy döntsön a fellebbezésekről. Bonyolult ügyekben az eljárás azonban gyakran tovább tart - mondta az alpolgármester. A másodfokú döntés ellen a közigazgatási bíróságnál és az alkotmánybíróságnál lehet keresetet benyújtani Ausztriában. Ezen eljárások azonban nem halasztó hatályúak.