fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szili is csak álszocialista
2009. február 20., 09:16
Pécs egy fogalom. No nemcsak kulturális és történelmi, politikai értelemben is. Sőt manapság leginkább politikai értelemben!

Innen származik, pontosabban itt kezdte közéleti szereplését és mozgalmi szocializációját több olyan politikus is, aki ma vezető szerepet játszik az MSZP-ben, illetve az ország életében is. Itt van mindjárt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, illetve Szili Katalin házelnök alakja. Vagy Toller Lászlóé, aki nemcsak Pécs polgármestere volt, de afféle királycsináló is. Ő csapta rá az ajtót 2004-ben az MSZP elnökségére azzal, hogy nem Kiss Péter kell miniszterelnöknek Medgyessy helyett, hanem Gyurcsány.

Ki is alakult egy pécsi klánnak nevezett csoport az MSZP-ben, amelyről tudni lehetett, hogy nem sokat vacakol, a KISZ-es generáció lendületével tör, törtet a hatalom csúcsai felé. Az MSZP mögött álló nagytőke a köztársasági elnök székét ígérte Kovács Lászlónak cserébe azért, amiért utat engedett Medgyessy Péternek 2002-ben. Jellemző a pécsi KISZ-esek étvágyára, hogy a 2005-ös államelnök-választáson viszont mégsem Kovács, hanem Szili Katalin volt az MSZP jelöltje.

Az a Szili Katalin, aki most Pécs polgármesterének készül. Megdöbbentő, de a felsőoktatásáról, kultúrájáról, egyedi atmoszférájáról ismert város valahol hátul kullog a megyeszékhelyek listáján. Már ami a fejlődés tempóját, a munkahelyek számát, az új beruházásokat illeti. Toller egy ideig képes volt még feledtetni mindezt erőszakos PR-munkájával, de balesete után minden összeomlott. A nemrég elhunyt Tasnádi Péter pedig még azt a sovány örökséget sem tudta továbbvinni, amit Toller hagyományozott rá. Végül pedig az a drámai fiaskó, amit a pécsi EKF-program ígér - elmaradt beruházások, a pénzek, pozíciók, megrendelések fölötti MSZP-s veszekedések - nemcsak a város, de az egész ország lejáratásához vezetnek.

És most jönne Szili mint élő orákulum?! Úgy volt, hogy ma ad választ, elvállalja-e a polgármester-jelöltséget, de a döntést mégis a jövő hétre hagyta. Tettek helyett Pécsett is gondosan kialakított imázsából él. Igyekszik elhitetni magáról, hogy ő Gyurcsány Ferenc egyetlen lehetséges alternatívája. Stílusban, felfogásban, tisztességben egyaránt. Az eredmény? Ma ő a legnépszerűbb szocialista politikus Pécsett, és országosan is.

A valóság azonban kijózanító. Már 2003-ban megmentette Gyurcsányt, amikor a parlament az akkori sportminiszter gyors vagyonosodását, üdülőprivatizációját firtatta. Csak egyetlen szavazaton, történetesen Szili Katalin szavazatán múlott minden. Egyébként Gurcsány kihullott volna a politikai szcénából. Aztán: házelnökként 2003-ban elutasított egy Kiss Péter miniszterhez intézett kényes interpellációt. Ugyancsak házelnökként viszont segített tavaly egy Dél-Amerikában lebukott magyar drogfutár kegyelmi kérvényének kedvező elbírálásában. Ha szavazott, az MSZP törvényeit támogatta, mentőakciók kulcsszereplője volt. Tavaly az ő voksa húzta ki például a Bábolna-ügyből Veres János pénzügyminisztert, és az ő közbelépésére hagyta meg a parlament a Fideszből dezertált és "függetlenné lett" Lengyel Zoltán bizottsági helyét is. Nem is maradt hálátlan a képviselő úr! És most éppen Szili Katalin - megfelelve a pártfegyelemnek - igyekszik késleltetni a Legfelsőbb Bíróság elnökének megtalálását: kisiklatta Havasiné újrajelölését.

És hogyan őrködik majd Pécs pénze és vagyona felett Szili Katalin, ha a város polgármestere lesz? Az őrezred autója utaztatja a házelnök asszonyt, mégis útiköltség-térítést kap. De minden ide sorolható kétség és fenntartás közül a legszomorúbb, hogy nem segítette az ugyancsak pécsi MSZP-s Komáromi István akcióját, amely Gyursány Ferenc miniszterelnök távozását sürgette.

Miért is segítette volna? Nemrég éppen Gyurcsánnyal ketten kapták meg a Szuverén Máltai Lovagrend Nagykeresztjét.

(Sinkovics Ferenc, Magyar Hírlap)