Innen származik, pontosabban itt kezdte közéleti szereplését és mozgalmi szocializációját több olyan politikus is, aki ma vezető szerepet játszik az MSZP-ben, illetve az ország életében is. Itt van mindjárt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, illetve Szili Katalin házelnök alakja. Vagy Toller Lászlóé, aki nemcsak Pécs polgármestere volt, de afféle királycsináló is. Ő csapta rá az ajtót 2004-ben az MSZP elnökségére azzal, hogy nem Kiss Péter kell miniszterelnöknek Medgyessy helyett, hanem Gyurcsány.
Ki is alakult egy pécsi klánnak nevezett csoport az MSZP-ben, amelyről tudni lehetett, hogy nem sokat vacakol, a KISZ-es generáció lendületével tör, törtet a hatalom csúcsai felé. Az MSZP mögött álló nagytőke a köztársasági elnök székét ígérte Kovács Lászlónak cserébe azért, amiért utat engedett Medgyessy Péternek 2002-ben. Jellemző a pécsi KISZ-esek étvágyára, hogy a 2005-ös államelnök-választáson viszont mégsem Kovács, hanem Szili Katalin volt az MSZP jelöltje.
Az a Szili Katalin, aki most Pécs polgármesterének készül. Megdöbbentő, de a felsőoktatásáról, kultúrájáról, egyedi atmoszférájáról ismert város valahol hátul kullog a megyeszékhelyek listáján. Már ami a fejlődés tempóját, a munkahelyek számát, az új beruházásokat illeti. Toller egy ideig képes volt még feledtetni mindezt erőszakos PR-munkájával, de balesete után minden összeomlott. A nemrég elhunyt Tasnádi Péter pedig még azt a sovány örökséget sem tudta továbbvinni, amit Toller hagyományozott rá. Végül pedig az a drámai fiaskó, amit a pécsi EKF-program ígér - elmaradt beruházások, a pénzek, pozíciók, megrendelések fölötti MSZP-s veszekedések - nemcsak a város, de az egész ország lejáratásához vezetnek.
És most jönne Szili mint élő orákulum?! Úgy volt, hogy ma ad választ, elvállalja-e a polgármester-jelöltséget, de a döntést mégis a jövő hétre hagyta. Tettek helyett Pécsett is gondosan kialakított imázsából él. Igyekszik elhitetni magáról, hogy ő Gyurcsány Ferenc egyetlen lehetséges alternatívája. Stílusban, felfogásban, tisztességben egyaránt. Az eredmény? Ma ő a legnépszerűbb szocialista politikus Pécsett, és országosan is.
A valóság azonban kijózanító. Már 2003-ban megmentette Gyurcsányt, amikor a parlament az akkori sportminiszter gyors vagyonosodását, üdülőprivatizációját firtatta. Csak egyetlen szavazaton, történetesen Szili Katalin szavazatán múlott minden. Egyébként Gurcsány kihullott volna a politikai szcénából. Aztán: házelnökként 2003-ban elutasított egy Kiss Péter miniszterhez intézett kényes interpellációt. Ugyancsak házelnökként viszont segített tavaly egy Dél-Amerikában lebukott magyar drogfutár kegyelmi kérvényének kedvező elbírálásában. Ha szavazott, az MSZP törvényeit támogatta, mentőakciók kulcsszereplője volt. Tavaly az ő voksa húzta ki például a Bábolna-ügyből Veres János pénzügyminisztert, és az ő közbelépésére hagyta meg a parlament a Fideszből dezertált és "függetlenné lett" Lengyel Zoltán bizottsági helyét is. Nem is maradt hálátlan a képviselő úr! És most éppen Szili Katalin - megfelelve a pártfegyelemnek - igyekszik késleltetni a Legfelsőbb Bíróság elnökének megtalálását: kisiklatta Havasiné újrajelölését.
És hogyan őrködik majd Pécs pénze és vagyona felett Szili Katalin, ha a város polgármestere lesz? Az őrezred autója utaztatja a házelnök asszonyt, mégis útiköltség-térítést kap. De minden ide sorolható kétség és fenntartás közül a legszomorúbb, hogy nem segítette az ugyancsak pécsi MSZP-s Komáromi István akcióját, amely Gyursány Ferenc miniszterelnök távozását sürgette.
Miért is segítette volna? Nemrég éppen Gyurcsánnyal ketten kapták meg a Szuverén Máltai Lovagrend Nagykeresztjét.