|
|
|
|
Több globalizmust
|
A világ gazdasága globális. Ez tény, ami ellen jópofán lehet utcán tüntetni, transzparensekbe burkolózva jelszavakat skandálni - de felesleges. A globális gazdaságnak nem a méretével, hanem az ellenőrizetlenségével van a legfőbb gond. Hiába hirdetnek nemzetállami vezetők szigorúbb kontrollt - a globális tőke könnyedén lép át országhatárokat, lerázva magáról mindennemű jogszabályi előírást. A nemzetállamok tehetetlenül szemlélik a globális tőke ide-oda vándorlását. |
Két lehetőség van. Vagy fel kell számolni a globális gazdaságot, vagy globális eszközökkel kell reagálni rá. Az első út kissé nehézkes - elvégre csak igen körülményesen lehetne a világgazdaságot, minden elemével együtt, a majd kétszáz országocska között feldarabolni. A gazdaság tehát marad globális. Ilyen a természete. Ám akkor az ellenőrzés is legyen világméretű. Ma az egyes nemzetállamok jogalkotása egyáltalán nem köti a globális piac szereplőit, akik az egymás közötti ügyleteiket már rég ki is vonták a nemzetállamok jogrendszerei alól. A jogtudomány ismeri a folyamatot: a multinacionális cégek saját szabályrendszert állítanak fel, saját, egyoldalú szerződési feltételeket szabnak. A nemzetállamok joga érintetlenül hagyja tevékenységüket. Ha szerződnek, kiköthetik az alkalmazandó jogot, ha pedig perre kerül sor, magánbíróságokra bízhatják a megoldást. A világpiacon alkalmazott jog már nem bármely állam, hanem a globális gazdasági szereplők alkotása.
Hosszú ideig a politikában sem volt világméretű ellenőrzés. Aztán a második világháború borzalmai után megalakult az ENSZ, elfogadták az emberi jogok egyetemes nyilatkozatát, és létrejött a győztes hatalmak részvételével a Biztonsági Tanács. Megszületett tehát az a nemzetközi jog, amely mögött nemzetközi intézmények állnak - de ez a jogrend csak az egyes államokra vonatkozik. A gazdasági szereplők régen kihízták ugyan a nemzetállami kereteket, és még mindig a nemzetállami törvények hatálya alatt állnak. Elviekben. Gyakorlatilag kötetlenül mozognak egy jogilag üres térben. A mostani globális válság egyik oka éppen ez az ellenőrizetlenség. A gazdasági globalizmus csak világméretű szinten ellenőrizhető. Az eddigi nemzetközi gazdasági szervezetek maguk is részei, s nem felügyelői a globális folyamatoknak.
Lánczi András szerint a válságok megmutatják tudásunk korlátait. És a tapasztalatokból akár okulhatunk is. A berlini kormánykörökben nemrég megfogalmazott javaslatok ezt bizonyítják. A német kancellár asszony az ENSZ Biztonsági Tanácsának mintájára Gazdasági Tanács felállítását javasolja. "Mert a piacoknak keretre van szükségük" - nyilatkozta Angela Merkel.
És valóban. Globális piacnak globális keret.
(Techet Péter, Magyar Hírlap)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|