fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A környezetvédelem az oka a háborúknak?
2009. február 23., 17:16
Miután az országokon belüli harcok 40 százaléka köthető a természeti erőforrások kiaknázásához, a béketeremtési erőfeszítéseknek erőteljesen a környezeti faktorokra kell összpontosítaniuk az ENSZ Környezetvédelmi Programjának pénteken kiadott közleménye szerint. "A konfliktustól a békéig - a természeti erőforrások és a környezet szerepe" címmel indult az ENSZ gyűlése Nairobiban február 16-án, ahol megegyezésre jutottak egy környezetvédelmi felmérésről Gázában, és egy nemzetközi szerződésről a higanyszennyezés témájában.

A konfliktusokról szóló riport, mely 14 esettanulmányt tartalmaz például afgán, darfuri, sierra leone-i és libériai eseményekről, azt állítja, hogy 1990 óta nem kevesebb, mint 18 erőszakos konfliktus történt a természeti erőforrások kihasználása miatt. A riport azt is megmutatja, hogy annak ellenére, hogy természeti erőforrásokhoz kapcsolható konfliktusok a következő öt évben már kétszer akkora valószínűséggel következhetnek be a korábbi évekhez képest, a békeszerződéseknek kevesebb, mint 25 százaléka foglalkozik relevánsan a kérdéssel.

Az erőforrások miatt kitört háborúk csak súlyosbodhatnak az elkövetkező évtizedekben, mivel a földi populáció folyamatosan növekszik, ezzel párhuzamosan az erőforrások iránti igény is nő, és az olyan további tényezők, mint a klímaváltozás, csak növelik a szárazságok és éhínségek bekövetkezési valószínűségét. Következményképp a riport egy komolyabb és átfogó környezetvédelemmel foglalkozó részt kér az ENSZ béketeremtési és korai figyelmeztető tevékenységén belül, valamint figyelmeztet, hogy óvatosabban kell a természeti erőforrásokat kiaknázni.

A higanyszennyezéssel kapcsolatban több, mint 140 ország képviselője értett egyet egyhangúlag abban, hogy tárgyalássorozatot kell elindítani egy nemzetközi szerződés megfogalmazására, így megteremtették a lehetőséget arra, hogy "felhívják a figyelmet egy komoly egészségkárosító anyagra, mely emberek százmillióinak veszélyezteti az életét" - olvasható az ENSZ sajtókiadványában.

Mialatt a szerződés szövegét véglegesítik, a kormányok megegyezése alapján megalakítják az önkéntes Globális Higany Társaságot, mely nagyobb lerakóhelyeket keresne a higannyal szennyezett hulladékoknak, valamint szorgalmazná az alkalmazásának csökkentését a hőmérőkben és más termékekben.

"Hiszem, hogy ez jelentős mértékben fogja növelni nem csak a kemikáliákról és az egészségről szóló agendák önbizalmát, de ennek köszönhetően korunk környezeti kihívásaival is könnyebben megbirkózhatunk majd, mint a biodiverzitás csökkenése és a klímaváltozás" - nyilatkozta Achim Steiner, a Környezetvédelmi Program igazgatója.

Az ENSZ szerint nagyjából 6000 tonna higany kerül a környezetbe évente a levegőn, vagy a folyókon keresztül, melyek segítségével ráadásul több ezer kilométert is utazhat, és ennek tudható be a tény, hogy ma minden emberben megtalálható bizonyos mennyiségben.

Más megegyezések mellett a környezetvédelmi miniszterek támogatták, hogy az ENSZ környezetvédelmi felmérést is folytasson Gázában, hogy tisztában lehessenek a nemrégiben lejátszódott harcok hatásával. Ezenkívül megegyeztek abban is, hogy csoportot alakítanak azzal a céllal, hogy tökéletesítsék a világ jelenlegi környezetvédelmi struktúráját, valamint eldöntötték, hogy még idén tartanak egy konferenciát a biodiverzitás csökkenésének témájában.

(kitekinto.hu)