A kormánynak semmiféle épeszű ötlete nincs a válság kezelésére - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a KDNP elnöke. Semjén Zsolt szerint a jelenlegi helyzetben, amikor látszik, hogy nem megy a kormányzás, az lenne a tisztességes, ha a kabinet visszaadná az emberek kezébe a döntést, vagyis lehetővé tenné új választások lebonyolítását.
Az ellenzéki politikus megjegyezte: egy kisebbségi kormány akkor sem lenne képes kivezetni az országot a válságból, ha Adenauer feltámadna, és valamilyen politikai zsenialitással állna elő. Mégpedig azért - magyarázta -, mert nincs többsége, ezért kicsinyes politikai paktumokkal kell megvennie pár álellenzéki vagy álfüggetlen képviselőt, ha át akarja vinni az akaratát.
Arra a felvetésre, hogy a kormánynak sikerült több fontos törvényt elfogadtatnia, Semjén Zsolt úgy reagált: a kabinet olyan költségvetést erőltetett át, amelynek sarokszámairól két hét után maga jelentette ki, hogy nem igazak. A pártelnök szerint ennek oka nem csak a gazdasági válság: a törvény keresztülviteléhez kormánynak olyan kompromisszumokat kellett kötnie, amelyek miatt egymással ellentétes elemek kerültek a büdzsébe - mondta.
Mi lesz a családokkal?
A bíróságokat speciális jogkörrel kellene felruházni, családi csődbiztost kirendelni, és szociális bankot felállítani ahhoz, hogy a családokat meg lehessen védeni az uzsorásoktól - véli a KDNP elnöke.
Semjén Zsolt szerint a családok így csődöt jelenthetnének a bíróságon, amely akár fizetési moratóriumot mondhatna ki a közművek vagy a bank felé. Ezután a kirendelt csődbiztos áttekintené az adott család anyagi helyzetét és a likviditási problémák áthidalását lehetővé tévő pénzügyi tervet készítene, és ha van eladható ingatlan, azt is segíthetne megfelelő áron értékesíteni.
Szükség van egy szakosított pénzintézetre is, amely újabb hitelt adna a családoknak, hogy törleszthessék a meglévő adósságaikat, vagy más módon biztosítaná a likviditást - magyarázta az ellenzéki politikus, aki jó esélyt lát arra, hogy a javaslat támogatására rá tudja bírni a kormánypártot is.
Semjén Zsolt elmondta: azt tervezik, hogy konferenciát rendeznek a bankok, a bíróságok, a szociális rendszer és a közigazgatás szereplőinek részvételével a javaslatról, majd a tapasztalatokat összegezve fogalmazzák meg a törvényi koncepciót. A KDNP elnöke megjegyezte: korábban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is kijelentette, hogy a kérdésről konzultálni kell.