fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gyurcsány nagykövet
2009. február 26., 09:08
Göncz Kinga, a Magyar Köztársaság külügyminisztere és az ő főnöke úgy döntött, hogy ha már legkésőbb 2010-ben menni kell a hatalomból, addig még tegyenek meg minden hasznosat és szépet. E két kifejezés esetükben nem fér össze a Magyarország névvel, hasznosat és szépet pártnak és haveroknak kell tenni.

Ennek jegyében még az idén számos új nagykövet indul útra Stockholmból Kuala Lumpurig. Mennek magyar képviselők különféle nemzetközi szervezetekbe is az ENSZ-től a NATO-ig. Az, hogy a jelöltek között akad néhány karrierdiplomata is, inkább csak a Külügyminisztérium vezetőinek felületességére utal.

Az elmúlt évek kormányzati gyakorlatának ismeretében mindezen persze nincs mit csodálkozni, felháborodni is legfeljebb a miniszterelnök kommentárján érdemes. Gyurcsány szerint példátlan, hogy az ellenzék tiltakozik a rendkívüli kinevezések miatt, s hazai pártpolitikát csinál a nemzeti külpolitikából. Ez sem újdonság: aki hazudik, az szeret és tud a leglátványosabban hazugozni.

Ezek fényében engedtessék meg, hadd tegyek egy javaslatot. Ha már úgy is kádert menekítenek külföldre, legalább tegyék komolyan! Veres János pénzügyminiszter például kimehetne Washingtonba, dolgozhatna a Nemzetközi Valutaalapnál a kihelyezett hitelek felügyelőjeként. Ez az IMF-nek is praktikus lenne, legalább nem kellene Pestig utazni, hogy megkérdezhessék, hova tűntek a dollármilliók.

Aztán ott van Szekeres Imre. A magyar honvédelmi minisztert szinte az Isten is egy kisebb válságövezet NATO-megbizottjának teremtette. A világ bármely táján bevethetnék, híresen magas szintű nyelvismerete sehol nem jelentene akadályt, a magyart egyformán értik Szudántól Afganisztánig. Ráadásul ahol nincs válság, ott minden további nélkül teremthetne. Eddigi magyarországi párt- és állami karrierje az ilyen feladatra messzemenően alkalmassá teszi.

Egészségügyi minisztereinket, régit és újat kitűnően használhatná az UNESCO. Mutass egy Molnár Lajost, Horváth Ágnest vagy Székely Tamást, s az éhező afrikai kisgyerek azonnal rájön arra, hogy tulajdonképpen egészen kellemesek a mai életkörülményei.

Avagy lehetne-e méltóbb irányítója a Gázai-övezet nemzetközi rendfenntartó erőinek mint Draskovics Tibor? Tökéletesen pártatlan lehetne, hiszen palesztin és izraeli is gyorsan szembesülne kiemelkedő vezetői képességeivel. Ugyanúgy viszonyulnának hozzá. Ha bárkinek ebben egy csöpp kétsége lenne a Közel-Keleten, elég ha megkérdeznek egy magyar rendőrt vagy bűnözőt. Ártatlant ne, az zavaró lehetne!

S végül persze ott van Ő maga. Gyakorlati emberként aligha kérdezné, hova küldik, inkább csak azt, hogy mennyit kell ott leülnie.

(Máté T. Gyula, Magyar Hírlap)