ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Régi-újak hitbizománya

Hát megtörtént... 2009. február 23-án, hétfőn megtörtént az, amire húsz évvel az úgynevezett "rendszerváltás" után nem gondoltunk volna.
Létrehozva: 2009. február 27., 08:03
nyomtat küld

A szocialista párti képviselők hahotáztak, amikor Navracsics Tibor a parlament önfeloszlatása okán úgy érvelt, hogy az erre irányuló népi kezdeményezés mögött ott áll a budakalászi polgári körök által elindított országos aláírásgyűjtés. A civil, állampolgári összefogás. A szocialisták tehát húsz évvel a rendszerváltás után ismét szemberöhögték a népet, mint tették a jogelőd MSZMP jelesei a diktatúra idején. Hát, ezért nem volt érdemes rendszert váltanunk! Ha váltottunk egyáltalán...

A hétfői eseménnyel máris a mai brutális politikai válság legfőbb okához jutottunk el: hogy húsz év után sem vált általánossá a baloldali politikai elitben a demokratikus normakövetés természetes rendje. Mert a rendszerváltás nem járt együtt a pártállami, kádári elit háttérbe szorulásával. Az Antall-kormánynak se ereje, se szándéka nem volt az elitcserére, s az Orbán-kormány se volt elég következetes a nélkülözhetetlen személyi átalakulás végigvitelében. Így szinte változatlan összetételben felszínen maradt a diktatúra politikai arisztokráciája, s ezzel együtt megmaradt egy politikai magatartásmód.

Ez a magát átmentő garnitúra a demokrácia intézményeit a kádári magatartásmóddal töltötte meg. S miután már 1994-ben visszakerültek a kormányzati hatalomba, hogy 2002-től aztán tartósan meg is szerezzék maguknak, egyáltalán nem kell csodálkoznunk azon: a demokrácia cégére alatt egészen más történik, mint amit a cégér sugallna. A posztkommunista elit a mai Magyarországon ismét hálózatot, networköt képez, átjárva a politikai, gazdasági, önkormányzati, kulturális, média- és titkosszolgálati szférákat. A modern networkkutatások pedig feketén-fehéren bizonyítják, hogy az egyes társadalmi rendszerek működését, tartalmát és jellegét is leginkább a hálózatok határozzák meg. Ergo ha a pártállami elit és annak hálózatai ragadták meg újra tartósan a hatalmat, és irányítják az országot - márpedig ez így van -, akkor lehet, hogy az intézmények státusa, jogállása megváltozott ugyan, de a valóságos működésmódjuk nem.

Sok példát lehetne hozni a pártállami magatartásmód továbbélésére, de a legveszélyesebb a megszerzett hatalom mindenáron való megtartásának igénye. Olyan országokban, ahol a demokratikus normák érvényesülnek, a Gyurcsány-kormánynak természetesen régen távoznia kellett volna - mégpedig önszántából. Vagy rögtön az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésekor vagy a brutális rendőri attakok után, de legkésőbb a tavaly márciusi népszavazás után, az SZDSZ koalícióbontása, a parlamenti többség elvesztése miatt is. Ám tavaly ősszel Lendvai Ildikó arról beszélt, hogy ha nem lesz elfogadott költségvetés, akkor az előző évi büdzsével dolgoznak tovább, és maradnak kormányon.

A pénzügyi és gazdasági világválság sem rendítette meg a miniszterelnököt és embereit. Nem zavarja őket, hogy kisebbségi kormány ilyen helyzetben képtelen hatékony válságkezelésre. Az sem probléma számukra, hogy már-már államcsőd alakult ki Magyarországon. S fel sem vetődött bennük, hogy hétfőn, február 23-án alávessék magukat az állampolgárok akaratának, s hozzájáruljanak a parlament önfeloszlatásához - ezzel pedig egy új, erős társadalmi felhatalmazással bíró, többséggel rendelkező, cselekvőképes kormány létrejöttéhez. Inkább kinevették a fideszes frakcióvezetőt, amikor a népi akaratra "mert" hivatkozni. Őrizzük meg emlékünkben sokáig e képet!

E példákból is a hozott pártállami, kádári mentalitás tűnik ki: hogy a szocialisták, akárcsak a diktatúrában, most is a hatalom természetes birtoklóinak tartják magukat. A hatalomgyakorlás számukra privilégium, amelyet holmi zavaró ellenzék, vagy ne adj' isten maga a nép nem veszélyeztethet. A népet lesajnálják: ugyan, szerencsétleneknek mi közük a "nagyok" dolgához? Fogják be a szájukat, húzódjanak kis odúikba vissza, örüljenek, hogy nincs szemkilövetés. A parlamenti ellenzéket hatalommániával vádolják, majd felszólítják, hogy segítse a kormány céljainak megvalósítását; ha nem, gáncsoskodónak, a megbékélés akadályának állítják be. Ez volt a módszer, amellyel annak idején a különféle társadalmi szervezeteket belekényszerítették a Hazafias Népfrontba.

A politikai válság legmélyebb oka végül is az, hogy a kormányzati hatalmat tartósan a posztkommunista hálózat birtokolja, és diktatórikus, pártállami módon gyakorolja. A demokrácia intézményi köntösébe bújtatott, prolongált Kádár-rendszer él tovább. A nyers, naturális poszt-kádárizmus.

Tehát mégis rendszerváltás kell.

(Fricz Tamás, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések