FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Elfüstölt osztrák-magyar jó viszony
Greenpeace aktivisták szerda délelőtt tiltakozásukat fejezték ki a Heiligenkreuzba tervezett szemétégető építése ellen. Az elszánt környezetvédők 150 zsáknyi gőzölgő szemetet borítottak a BEGAS energetikai cég központja elé, jelképesen demonstrálva, hogy a magyar lakosság szívja majd be az osztrák szemét füstjét.
Létrehozva: 2009. február 27., 11:23

Annak ellenére, hogy az osztrák-magyar határ mellé tervezett égető a nyugati széljárásnak köszönhetően legfőképpen a magyar oldalt szennyezi majd, a burgerlandi hatóságok figyelmen kívül hagyták a nyugati megyéinkben élők véleményét és kétségbeesett tiltakozásuk hangját.

A határ mellett fekvő régió városai, legfőképpen Szentgotthárd az elmúlt években már a saját bőrükön tapasztalhatták Ausztria kettős mércéjét. Nyugati szomszédaink mindig is élen jártak a természet védelmében tett intézkedéseik terén, hiszen a környezetvédelem kiemelt fontosságú ügyként kapott helyet az osztrák politikában, azonban mind a Rába szennyezése, mind a készülő égető tervezete arra enged következtetni, hogy a zöld gondolkodás megáll a határnál. Szentgotthárd önkormányzata fellebbezéssel kívánt élni a szemétégető megépítésével szemben, azonban az osztrák hatóságok elutasították a magyar érintettek kérvényét.

A Greenpeace már 2008 tavaszán is komoly kritikát fogalmazott meg a tervezett hulladékégető környezeti hatásvizsgálatával kapcsolatban, hiszen az üzem befogadó kapacitása tízszer nagyobb, mint amennyi szemét Burgerlandban éves szinten keletkezik. A hulladék nagy részét így importálni kellene, azonban a BEGAS nem hoz nyilvánosságra semmilyen adatot a felhasználandó szemét származási helyét illetően. A Greenpeace tudomása szerint a Magyarországon működő hulladékkal foglalkozó cégek nem kívánnak együttműködni a heiligenkreuzi égetővel, így könnyen elképzelhető, hogy a szükséges mennyiséget, az amúgy is e téren komoly gondokkal küzdő Olaszországból szállítanák.

A szállítás szintén komoly problémákat vet fel, hiszen az égetéshez szüksége napi 1000 tonna szemét elsősorban teherautókon érkezne. E hatalmas mennyiség fuvarozása éves szinten csaknem annyi finompor-szennyezést eredményezne, mint amennyit az erőmű maga is kibocsát. Ezáltal megduplázódna a levegőbe kerülő, az egészségre kifejezetten ártalmas por mennyisége. Mindemellett a zajterhelés is komoly problémát okozhat a határ mellett élőknek, hiszen a kamionforgalom valószínűsíthetően ezeken a településeken haladna keresztül.

"Burgerland figyelmen kívül hagyott minden civil és helyi aggodalmat, amikor áldását adta az égető építésére. Lábbal tiporják a határ mellett élő magyarok jogát az egészséges, élhető környezethez. A Heiligenkreuzban keletkezett füstöt nem az osztrákok, hanem mi fogjuk belélegezni! - mondta el Mezei Csaba, a Greenpeace magyar igazgatója. - "A lassan felhalmozódó, hosszútávon súlyos betegségeket okozó dioxinok és nehézfémek egészségromboló hatása mellett az egész régió idegenforgalmi értékét, valamint természeti szépségeit is károsíthatja a beruházás."

A Greenpeace mai akciója után, holnap szentgotthárdi diákok is tiltakozó demonstrációt tartanak Budapesten az Osztrák Nagykövetség előtt. A civilek és lakosok küzdelme azonban itt nem ér véget, hiszen az osztrák Greenpeace szándéka legfelsőbb szinten megtámadni az építési engedélyeket. "A magyar diplomácia tehetetlensége és az osztrák hatóságok nemtörődömsége ellenére a Greenpeace nem adja fel, tovább küzd az égető megvalósítása ellen az érintett helyi lakosokkal és civil szervezetekkel karöltve!" - tette hozzá Mezei Csaba.