Mi a titka a Kormányzati ellenőrzési Hivatal (KEHI) jelentésének, amelyet az előző ciklus végén készített el, s amely a minisztériumok és központi közigazgatási szervek üdültetési, oktatási és pihenési célra használt ingatlanjainak helyzetét mérte fel? - fogalmazott a kancelláriaminiszterhez intézett írásbeli kérdésében Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. A politikus május 29-én levelet intézett Monostori Lajosnéhoz, a KEHI elnökéhez abból a célból, hogy megismerhesse a 2002. első félévi ellenőrzési jelentést. Három levélváltást követően a KEHI vezetője Kiss Péter kancelláriaminiszterre hivatkozva azt közölte, hogy a képviselő nem ismerheti meg az előző kormány hivatali ideje alatt készült vizsgálati anyagot. Monostoriné az irat megismerését a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvényre való hivatkozással tagadta meg. Répássy utalt arra, hogy a rendelkezés értelmében az adatok megismerését csak a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter engedélyezheti, ennek hiányában a jelentés harminc éven belül nem kerülhet nyilvánosságra.
A Magyar Nemzet információi szerint a titkolózás oka az lehet, hogy a jelentés foglalkozik azzal az adásvétellel, amelyben Gyurcsány Ferenc jelenlegi gyermek-, ifjúsági és sportminiszter rendkívül kedvező feltételekkel, hosszú futamidejű részletre vásárolt jelentős ingatlanrészt az egyik balatoni állami üdülőben. Úgy tudni, a tranzakció az 1990-es évek első felében történt.
A fideszes képviselő a lapnak idézett a KEHI elnökének válaszából, amely szerint "a kormány a jelentés tárgyalásakor azon változtathat, más szempontokat is figyelembe véve kiegészítheti azt, esetleg újabb ellenőrzést rendelhet el, illetve hatáskörébe tartozik az is, hogy az anyagot nem tűzi napirendre". Répássy Róbert erre úgy fogalmazott: felvetődik a gyanú, hogy nem az eredeti jelentés kerül nyilvánosságra, hanem egy módosított változat.
- Mi az, amit az állami üdülőkről egy kormánytag tudhat, egy országgyűlési képviselő azonban nem? Ki ismerhette meg eddig az állami üdülőkről szóló KEHI-jelentést? Engedélyezte-e valamely magánszemélynek a dokumentum megismerését, és kik voltak azok, akik hivatalból megtekinthették az iratot? - kérdezte a kancelláriaminisztertől a képviselő.
Kis Ferenc - Magyar Nemzet