ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Vállalja át az unió a kamatokat!

Széles Gábor a pénzügyi válságból való kilábalásra azt javasolja, hogy az EU vállalja át az ország háromévi kamatszolgálatát. A Magyar Hírlapnak adott interjújából kiderül: a megszorítások helyett a kamatszolgálat felfüggesztéséből felszabaduló évi 1400 milliárd költségvetési összeget gazdaságélénkítésre lehetne fordítani.
Létrehozva: 2009. február 28., 11:53 | Utoljára frissítve: 2009. március 5., 07:50
nyomtat küld

-Mit szól ahhoz a felvetéshez, hogy az Európai Uniónak a közép-európai bankokat központilag kellene megtámogatnia?

- Erre az Európai Uniónak nem lesz forrása, az Amerikai Egyesült Államok ugyanis a világ összes szabad pénzforrását elszívta a világ más régiói elől. Az új elnök, Barack Obama szakértőivel nagyon jó szisztémát talált ki. Azok a külföldi befektetők - így például Kína -, amelyek banki szinten is tőkét fektetettek az amerikai bankrendszerbe, úgy tűnt, futhatnak a pénzük után. Az új amerikai kormány azonban ezeket a forrásokat úgy menti ki, hogy azt mondja: a külföldiek befektetett pénzüket konvertálják amerikai államkötvényekbe. Azt is elvárják, hogy ezekből minél többet vásároljanak. Banki szintről tehát államkötvényi szintre emelték a válságkezelést. Az amerikai állam így a hitelesség szempontjából nagyon megerősödött.

- Kínának sincsenek már szabad forrásai?

- Vannak olyan jelzések, hogy Kína nem az összes pénzét fektette be Amerikában. A kínai gazdasági csúcsminiszter nemsokára Európában tárgyal a technológiai befektetéseikről. Kína az Egyesült Államokat az államkötvényeken keresztül pénzügyileg, Európát pedig - országonként - a technológiai eladásokon keresztül próbálja megfogni.

- Az Európai Unió hogyan segíthetne rajtunk?

- Az EU nem az Egyesült Államok. Ha maradt volna is forrás, Brüsszel kötvénykibocsátásra technikailag sem képes. Soros György is éppen azt rója fel az EU-nak, hogy nem létezik euróövezeti kötvénypiac. Osztom az amerikai üzletember véleményét: ebbe az irányba kell fejlődnie az uniónak.

- Mégis, akkor most mi lehet a megoldás?

- Egyetlen kitörési pont létezik. Az Európai Uniónak több bankja is van, így Londonban vagy Bázelban. El lehetne érni, hogy olyan moratóriumot kapjon Magyarország, amely alapján az éves kamatszolgálatát két- vagy hároméves időszakra felfüggesszék. Ehhez a bankgaranciát az EU bankjai adnák meg.

- Mennyi pénzről beszélünk?

- Magyarország éves kamatszolgálata átlagban 1400 milliárd forint körül van, ami 4,72 milliárd euró. Ez nem egy akkora összeg - főleg, hogy nem készpénzről, hanem egy váltóról, fizetőkezességről van szó -, hogy ezt az EU bankjai ne adnák meg. Tehát az új, jobboldali kormánynak a következő három évre ezt kellene elérni. Ha ezután sem tudnánk fizetni, az unió bankjai kezesként lépnének fel. De addig az EU-bankok likviditását sem terhelnénk meg, hiszen csak a kamatszolgálat felfüggesztéséről lenne szó.

- Mit jelentene ez az 1400 milliárdos teherlevétel a költségvetés szempontjából?

- A teherlevétel lehetőséget teremtene, hogy beindítsuk a gazdasági növekedést. Képzeljük csak el, ha ötszáz- vagy ezermilliárdot más eszközökkel, további megszorításokkal próbálnánk megtakarítani a költségvetésben. Ez biztos szociális robbanáshoz vezetne.

- Az nem jelent problémát, hogy a kereskedelmi bankjaink döntő hányada nyugati kézben van?

- A nyugati anyabankok még azt is mondhatják a magyarországi fiókjaiknak, hogy nem adnak nekik több pénzt. Erre egy parlamenti döntéssel a magyar állam kimondhatná, hogy fel kell tőkésíteni a bankokat. De ez sem jelentene megoldást, hiszen a külföldiek az új forrásaikat bármikor visszavihetnék az anyabankjaikhoz, az Európai Unióban ugyanis a tőke szabadon áramlik. A problémát azzal lehetne kezelni, hogy teljesen újraszerveznénk a bankrendszerünket. Egyértelművé kellene tenni a bankszolgáltatási feladatokat. A takarékszövetkezeteket pedig meg kellene erősíteni. A többi között ez is az új kormány feladata lehet majd.

(echotv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések