Lassan két évtizede kell eltűrnie a magyar népnek, hogy bizonyos hazai szervezetek és közvélemény-formáló értelmiségiek egy csoportja külhoni kapcsolataikat eredményesen befolyásolva járatja le folyamatosan országunkat. A magyar diplomácia pedig a baloldali kormányok idején ilyenkor valahogy mindig tehetetlen vagy szándékosan sunyin hallgat.
Nem zárható ki az a lehetőség sem, hogy idegen országok titkosszolgálatai - mint ahogy az a zámolyi ügyben felmerült - járatják le hazánkat. Az erőszakos akciókkal okozott belpolitikai zavarkeltés miatt korábban a szlovák titkosszolgálat felelősségét is felvetették. Nem zárható ki, hogy az etnikai feszültség kiélezése, a belpolitikai viszály szítása is elsősorban idegen érdekeket szolgál, amit a Gyurcsány-rezsim - mivel nem képes megakadályozni - igyekszik a saját politikai céljaira felhasználni.
A legfrissebb jelentés - vélhetően az amerikai hatalomváltás időszakát kihasználva - az eddigieknél is durvább hazugságokat hordott össze. A hazai közvélemény azonban ma már pontosan be tudja határolni, hogy kik azok a magyar népet gyűlölő véleményterroristák, akiknek a hazugságait fenntartásokkal kell fogadni Magyarországon - az országunkat lejárató akcióikkal okozott kárt felháborodva bár, de kénytelenen vagyunk elviselni. Az Obama-adminisztráció politikai jó hírének megőrzéséhez nem ártana, ha kicsit alaposabban megnézné, milyen forrásból származó információkra hivatkozva és milyen politikai célokra gyártják az emberi jogi jelentéseket a kelet-európai posztkommunista országokról. Lássunk néhány példát a sommásan elmarasztaló megállapításokból. "Magyarországon a roma közösség tagjai tavaly célpontjai voltak a társadalmi erőszaknak, amely gyakoribb volt, és több halálesettel járt, mint a korábbi években." Kérdés, honnan tudja az amerikai külügyminisztérium, hogy a roma közösségeket etnikai indítékból támadták meg. Honnan tudja egyáltalán, hogy milyen etnikumhoz tartoztak a támadók? Ha véletlenül mégis cigányok voltak az erőszakcselekmények elkövetői is - például a megszaporodó uzsorakölcsönök konfliktusai miatt -, akkor vajon ezek rasszista indítékú támadásoknak tekinthetők-e? Ha a rendőrség nem vizsgálhatja a bűnelkövetők etnikai hovatartozását, akkor vajon az Egyesült Államok külügyminisztériumának jelentésírója melyik ujjából szopta, hogy a cigányokra a magyarok rontottak rá? "A szélsőségeseknek egyre inkább célpontjai a romák és más sötét bőrű személyek; a romák elleni erőszakos események négy ember halálához és több sérüléshez vezettek" - áll a jelentésben. Honnan származnak az adatok? Melyek azok a szélsőséges csoportok, amelyek bizonyítottan romákat gyilkolnak Magyarországon? A hazai közvélemény miért nem tud arról, hogy az úgynevezett szélsőséges csoportokhoz - a jelentés egyébként csupán a "félkatonai szervezetnek" titulált Magyar Gárdát nevezi meg - emberi vér tapad?
"Folytatódott a romákkal szembeni hátrányos megkülönböztetés az oktatás, a lakásviszonyok, a foglalkoztatás és a szociális ellátás terén." Ez tagadhatatlan tény. A jelentés írói azonban tudják, hogy Magyarországon parlamentáris demokrácia van, és a kormány felelőssége a törvény szigorú betartatásával megakadályozni a diszkriminációt. Ám e felelősség felvetésével nem bíbelődnek. Még ama tengerentúli humorista is - aki egy kabaréműsorban fergeteges sikerrel figurázta ki és tette gúny tárgyává az őszödi hazugságbeszédet és a népére karhatalommal támadó Gyurcsány Ferencet - többet tud rólunk, mint az amerikai külügyminisztérium. Mert ez a viccgyáros is tisztában van vele, hogy Gyurcsány Ferenc az '56-os forradalom ötvenedik évfordulóját politikai nagygyűléssel ünneplő ellenzékieket gumilövedékekkel szétlövette, megkardlapoztatta, viperákkal ütlegeltette, a földre kényszerített embereket rendőrbakancsokkal szétrugdaltatta az egyetemes emberi jogok nagy dicsőségére.
Furcsa, hogy pont Amerika külügyminisztériuma ilyen érzéketlen a magyar nép gondjai iránt - hogy hazugságok segítségével tarthatták meg hatalmukat Gyurcsányék -, hiszen szegény Clinton elnök úr ennél csekélyebb fajsúlyú ügybe majdnem belebukott, amikor hazudott az amerikaiaknak az Ovális Iroda orális ügyeiről.
Gyurcsány kormánya az amerikai jelentésírók szerint tavaly "általánosságban tiszteletben tartotta az állampolgárok emberi jogait". "Általánosságban." Értjük. Vagyis éppen annyira, amennyire az az IMF lélegeztetőgépére kapcsolt harmadik világbeli banánköztársaság helytartójától elvárható.
"Továbbra is probléma a melegekkel szembeni erőszak és durva bánásmód." Hol bántják őket? A munkahelyeken, a tömegközlekedési járműveken, az utcán jártukban-keltükben? Vagy csupán akkor éri őket atrocitás, ha ők provokálják a társadalmat felvonulásaikkal, ahol közszeméremsértő módon, a keresztények hitét obszcén eszközökkel gúnyolják ki és teszik nevetségessé az ugyanezen vallás értékein alapuló közerkölcs társadalmi normáit? A puritán Amerikában Janet Jackson fedetlenné vált keble mekkora felháborodást váltott ki? Mi, magyarok nem védhetjük a saját erkölcsi értékrendszerünket, ha már a velejéig romlott erkölcsű kormány nem védi meg?
"A rendőrség a gyanúsítottakkal, különösen a romákkal szemben túlzott erőt alkalmazott." Tessék már megmondani: hol és mikor? Talán éppen Olaszliszkán, a cigányok által elkövetett kegyetlen tanárgyilkosság helyszínelésén, akkor, amikor az egyik lincselőt, a későbbi másodrendű vádlottat a rendőr elvitte autójával az őrizetbe vett gyilkosoknak cigarettát vásárolni, mert a letartóztatottnak dohányozni is joga van?
"A 2006. áprilisi parlamenti választások szabadok és tisztességesek voltak" - legalábbis így látják a tengerentúlon. Vagyis az amerikai demokrácia mércéjével lehet semmittevéssel eltölteni két kormányzati évet, mint Gyurcsányék tették 2004 és 2006 között, majd következmények nélkül lehet hazudni reggel, délben és este a gazdasági adatokról, lehet ígérni fűt-fát a választási kampányban, aztán népnyúzó kormányprogrammal előállni a csalással megkaparintott hatalom birtokában.
A jelentés kitért arra is, hogy az antiszemita megnyilvánulások tavaly folytatódtak, vandalizmusra pedig ismételten sor került. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségére (Mazsihisz) hivatkozva állítja: erősödött az antiszemitizmus 2007-hez képest. A jelentés szerint a Mazsihisz külön aggodalmát fejezte ki a Magyar Hírlapban publikált "antiszemita cikkek" miatt. Kérdés, vajon az amerikai külügyminisztérium bekérte-e a katolikus, a református, az evangélikus egyház véleményét is, avagy csupán a zsidó hitközségek véleménye nyom a latban ott, a tengerentúlon. Már csak amiatt vetjük fel ezt a kérdést, mert az antiszemitizmus vétségében elmarasztalja a jelentés a Fidesz két országgyűlési képviselőjét, a református Balog Zoltánt és a katolikus Lezsák Sándort azért, mert a néhai Prohászka Ottokár katolikus püspököt méltatták.
Normális körülmények között most a Nemzetbiztonsági Hivatalnak fel kellene derítenie, kik és milyen érdekekből járatták le külföldön hazánkat, kik adtak hazug információkat a jelentésíróknak. A Külügyminisztériumnak pedig jegyzékben kellene tiltakoznia a jelentés hamis valóságtartalma miatt.
Nem fognak tenni semmit.